۱۹ خدمت جدید به پژوهشگران نقشه برداری مغز عرضه شد

۱۹ خدمت جدید به پژوهشگران نقشه برداری مغز عرضه شد

به گزارش دانشگاه فارسی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز با عرضه ۱۹ خدمت جدید و كارامد با قدرت در راه ارتقا و رونق فعالیت های تحقیقاتی پژوهشگران كشور قرار گرفت.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیچیدگی مغز آنرا همواره به عضوی جذاب برای دانشمندان و پژوهشگران تبدیل نموده است تا با كشف جنبه های پنهان این بخش مرموز از بدن انسان گام های مؤثری در جهت پیشرفت و ارتقای زندگی برداشته شود. در این راستا نقشه برداری مغز تلاشی است كه ساختار مغز را به عملكرد آن مرتبط می سازد یا بخش هایی كه توانایی خاص دارند كشف می كند.
البته پژوهشگران برای نقشه برداری مغز نیاز به تجهیزات و امكانات پیشرفته دارند كه در كشور آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز این خدمات لازم برای انجام تحقیقات این حوزه را در اختیار محققان كشور قرار می دهد.
از ابتدای سال ۹۷ تا كنون این آزمایشگاه گام های محكمی برای عرضه خدمات ارزشمند و بیشتر به محققان برداشت بگونه ای كه ۱۹ خدمت جدید به خدمات این آزمایشگاه اضافه گردید.
راه اندازی آزمایشگاه های واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی همچون این خدمات است تا خدمت رسانی به پژوهشگران با قدرت بیشتری پیش رود. اردیبهشت ماه بود كه «آنالیز و حجم سنجی داده های ساختاری» به خدمات آزمایشگاه پردازش تصویر افزوده شد. در این ماه همینطور تصویربرداری فلوسیتومتری از مغز و نخاع هم در اختیار محققان قرار گرفت.
البته عرضه خدمت ویژه از شهریور ماه سال قبل در فهرست خدمات آزمایشگاه قرار گرفت. این مركز در جهت رسالت خود در دو سال اخیر مبادرت به عرضه خدمات با كیفیت به محققان و پژوهشگران سراسر كشور در حوزه نقشه برداری مغز كرده كه با عنایت به استقبال محققان از این خدمات باعث بالا رفتن ضریب اشتغال آزمایشگاه های مستقر در این مجموعه شده است.
به طوری كه حداقل زمان انتظار برای شروع انجام پروژه در بعضی موارد به بیشتر از دو ماه رسیده است. ازاین رو با هدف عرضه خدمات بهینه در زمان مناسب، آزمایشگاه امكان جدیدی با عنوان «خدمت ویژه» را راه اندازی كرده است. این خدمت به محققان این امكان را می دهد تا از شیفت دوم كاری آزمایشگاه برای شروع زودتر پروژه های خود استفاده كنند.
همچنین ۶ خدمت در مهر ماه افزود شد كه می توان به فراهم كردن تمهیدات fMRIاز كودك بدون بیهوشی، خدمات آنالیز MR Spectroscopy در بخش پردازش سیگنال، خدمات آنالیز ASL در بخش پردازش تصویر، آماده سازی سرور محاسباتی جهت پردازش موازی تصاویر fMRI و ساختاری MRI، رونمایی از بایوبانك نقشه برداری مغز ایران در دومین سمپوزیوم تازه های نقشه برداری مغز ایران و راه اندازی شاخه دانشجویی نقشه برداری مغز ایران اشاره نمود.
راه اندازی آزمایشگاه EEG۲، تصویربرداری دیفیوژنی از مغز حیوان در چارچوب فانتوم، به كارگیری لنزهای تصحیح دید برای افراد دارای ضعف بینایی در حین fMRI، راه اندازی پردازش و تصویربرداری MRS انسان با كویل های اختصاصی كربن و فسفر هم از دیگر خدماتی است كه با هدف تسریع فعالیت محققان در آزمایشگاه بوجود آمده است تا با بهره برداری پژوهشگران شاهد ارتقای فعالیت ها در این عرصه باشیم.
آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز با هدف پاسخگویی بخشی از نیازهای پژوهشی و فناوری كشور در زمینه ایجاد زیرساخت تصویربرداری و تحریك مغزی برای تحقیقات شناختی و عرضه خدمات دانش بنیان در حوزه علوم و فناوری های شناختی و نقشه برداری مغز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به راه افتاده است.

1398/01/20
14:41:16
5.0 / 5
4525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است