از سوی رئیس دانشگاه آزاد؛

شیوه نامه جامع جذب دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد ابلاغ گردید

شیوه نامه جامع جذب دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد ابلاغ گردید

دانشگاه فارسی: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، شیوه نامه جامع جذب و پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی را ابلاغ نمود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی «شیوه نامه جامع جذب و پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی» را به رؤسا، معاونان آموزشی و تحصیلات تكمیلی و معاونان دانشجویی و فرهنگی واحدها و مراكز دانشگاهی ابلاغ نمود.
در این شیوه نامه آمده است: «امروزه انتقال دانش و تجربه از نسلی به نسل دیگر از مرز كشورها فراتر رفته و ارتباطات فرهنگی و علمی بین المللی در پیشبرد اهداف و سیاست های كلان جوامع، ضرورتی عینی و اجتناب ناپذیر تلقی می شود.
به منظور اعتلا نام «جمهوری اسلامی ایران» و كسب جایگاه واقعی نظام آموزش عالی در سطح بین الملل و معرفی بیشتر از پیش دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یكی از مراكز مهم آموزش عالی كشور و همین طور به استناد بندهای «ح» و «ط» ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران در خصوص مجاز بودن دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی به پذیرش دانشجوی خارجی با دریافت شهریه و در موارد خاص به منظور ترویج ارزش های اسلامی و انقلابی و با تصویب هیأت امنا بدون دریافت شهریه یا با تخفیف و همین طور با استناد به سند استراتژیك حوزه بین الملل دانشگاه مصوب در هیئت امنای مركزی دانشگاه و همین طور مصوبه هیئت رئیسه دانشگاه این شیوه نامه تدوین و ابلاغ می شود.
روش های پذیرش دانشجویان غیرایرانی
پذیرش بوسیله بررسی پرونده تحصیلی متقاضی (سامانه fstudent.iau.ir)
پذیرش بوسیله شركت در آزمون های سراسری و رشته محل های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی (در سامانه های sanjesh.org و azmoon.iau.ac.ir)
پذیرش بوسیله واحدهای برون مرزی دانشگاه به دو صورت:
پذیرش بوسیله برگزاری آزمون های اختصاصی دانشگاه آزاد اسلامی در محل واحد دانشگاهی برون مرزی
پذیرش بوسیله گروه های جذب دانشگاه در محل واحد دانشگاهی برون مرزی
ارائه فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان غیرایرانی در مقطع دكتری تخصصی جهت شركت در دوره های كوتاه مدت بر طبق شرایط و ضوابط مصوب شورای گسترش و سیاست گذاری دانشجویان غیرایرانی، در كارگروه جذب و هدایت دانشجویان غیرایرانی كارگروه انجام می پذیرد.
پذیرش بوسیله بورس تحصیلی
پذیرش بوسیله اعطای بورسیه تحصیلی، بر طبق شرایط و ضوابط مصوب شورای گسترش و سیاست گذاری دانشجویان غیرایرانی صورت می گیرد.
تبصره ۱: تصمیم گیری در مورد اعطا تعداد بورسیه تحصیلی (معاف از پرداخت شهریه) بر طبق شرایط علمی و سنی مصوب شورای گسترش و سیاست گذاری در كارگروه جذب و هدایت دانشجویان غیرایرانی و در صورت لزوم با حضور نمایندگان سازمان های معرف بعنوان عضو مدعو كارگروه انجام می پذیرد.
تبصره ۲: دانشجویان غیرایرانی بورسیه در هر مقطع تحصیلی تنها یك دفعه مجاز به تحصیل است.
دارندگان دفترچه پناهندگی سیاسی
چنانچه بعضی از دانشجویان عراقی دارنده كارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی هم اكنون منعی برای ستاندن گذرنامه عراقی از سفارتخانه یا كنسولگری كشور متبوع خویش در ایران داشته باشند، می توانند تا رفع موانع، بر طبق كارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی خویش، ثبت نام و ادامه تحصیل دهند.
تبصره ۱: بدیهی است در صورت رفع این موانع، دانشجویان مزبور همچون سایر دانشجویان غیرایرانی موظف به انجام تشریفات خروج از كشور و ستاندن گذرنامه هستند.
اتباع غیرایرانی كه حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی هستند، مجاز خواهند بود كه بر طبق مدرك شناسایی معتبر خویش (با ستاندن مجوز استانداری مربوطه) در واحدهای دانشگاهی ثبت نام و ادامه تحصیل دهند و نیاز به ستاندن گواهی مفاصاحساب و انجام مراحل قانونی خروج از كشور به منظور ستاندن روادید و اقامت تحصیلی ندارند.
تبصره ۲: یك دفعه ستاندن گواهی اولیه از ادارات كل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان ها كافی است. لازم به توضیح است كه پیش از اختتام دوره تحصیلی، دانشجو موظف است برای تأییدیه دوباره مدرك شناسایی معتبر خویش به حوزه بین الملل دانشگاه بازگشت كنند.
دختران دانشجو در صورت تمایل طبق تأیید اداره امور كنسولی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی، می توانند از منطقه آزاد كیش روادید تحصیلی ستاندن كنند.
جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه تعهدی درباب صدور مجوز اقامت برای خانواده متقاضیان به استثناء همسر و فرزندان دانشجویان ندارند.
در صورت مغایرت شرایط پذیرش و ثبت نام متقاضیان تحصیل با مقررات و ضوابط شیوه نامه در هر مرحله از ثبت نام و تحصیل با تأیید و تشخیص حوزه بین الملل دانشگاه، از ادامه پذیرش و تحصیل متقاضی جلوگیری به عمل می آید.
متقاضیان تحصیل همانند پذیرفته شدگان ایرانی تابع ضوابط و مقررات آموزشی، دانشجویی و … دانشگاه آزاد اسلامی خواهند بود.
شرایط اختصاصی پذیرش
شرط معدل برای پذیرفته شدگان آزمون های سراسری و رشته محل های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی (مركز سنجش و پذیرش دانشگاه) مطابق دستورالعمل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیاز نیست.
شرط معدل برای پذیرفته شدگان غیرایرانی (بررسی پرونده تحصیلی متقاضی - سامانه fstudent.iau.ir) به شرح ذیل است:
شرط معدل برای مقاطع كاردانی و كارشناسی (گروه غیرپزشكی) نیاز نمی باشد.
داشتن دیپلم معتبر برای رشته های كارشناسی غیرعلوم پزشكی كه به تأیید مراجع ذیربط در كشور مربوط رسیده باشد.
داشتن معدل دیپلم كتبی نهایی ۱۲ به بالا برای رشته های كارشناسی گروه علوم پزشكی
داشتن معدل دیپلم كتبی نهایی ۱۴ به بالا و شرط شركت در مصاحبه علمی برای رشته های گروه پزشكی مقطع دكترای حرفه ای
داشتن دانشنامه معتبر دوره كارشناسی برای ورود به دوره كارشناسی ارشد كه به تأیید مراجع ذیربط در كشور مربوط رسیده باشد و مورد قبول وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران باشد.
متقاضیان پذیرش برای كسب اطلاع از جزئیات این شیوه نامه می توانند به نشانی www.iau.ac.ir/fa/News/124517 بازگشت كنند.

1398/01/06
13:23:29
5.0 / 5
4398
تگهای خبر: آموزش , بورسیه , پزشك , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است