با ارزیابی شرایط اجتماعی و اقتصادی؛

محققان رویان دلیل شیوع سزارین در بین تهرانی ها را بررسی كردند

محققان رویان دلیل شیوع سزارین در بین تهرانی ها را بررسی كردند

دانشگاه فارسی: محققان پژوهشگاه رویان موفق شدند طی تحقیقاتی علل شیوع سزارین در تهران را بررسی نمایند و رابطه آنرا با شرایط اقتصادی بسنجند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، ایران یكی از كشورهای خاورمیانه است كه در میان كشورهای دارای درآمد كم تا متوسط جای می گیرد؛ اما در سی سال قبل افزایش قابل توجهی در تعداد زایمان های سزارین روی داده است.
سزارین یك نوع زایمان غیرطبیعی است كه در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شكم و رحم مادر خارج می شود. در شرایط ویژه ای كه زن حامله به دلیلهای پزشكی توانایی یك زایمان طبیعی را نداشته باشد از روش سزارین كه نوعی عمل جراحی است استفاده می شود تا زایمان میسر شود.
مطالعات فراوانی به بررسی شیوع و خطر ناشی از این نوع زایمان شده اما مطالعه اندكی درباب اثر مسائل اجتماعی-اقتصادی در شیوع این نوع زایمان صورت گرفته است.
در این میان محققان پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشكی اراك، دانشگاه علوم پزشكی مراغه، دانشگاه علوم پزشكی تهران، دانشگاه علوم پزشكی ایران و دانشگاه لیورپول، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن ۵۱۷۰ حاملگی از سال ۲۰۱۵ در تهران بررسی شده است. اساس بررسی ها بر پایه دارایی های مادی و سطح اقتصادی قرار گرفته بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، سطح اقتصادی خانواده بالاترین نقش را یعنی ۴۹.۲ درصد در انتخاب سزارین برای زایمان دارد. تحصیلات مادر ۱۴.۹ درصد، شغل پدر ۱۳.۳ درصد و ملیت پدر ۹.۷ درصد در رتبه های بعدی قرار می گیرند.
نتایج این پژوهش نشان می دهد، سزارین در میان زنانی با سطح اقتصادی بالا رواج بیشتری دارد.
این پژوهش در مجله بین المللی Epidemiology & Community Health به چاپ رسیده است.

1397/12/06
14:21:23
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: پزشك , تحصیل , دانشگاه , علوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است