تحقیقات ژنتیك نشان داد؛

بررسی ژن های كوسه برای افزایش طول عمر انسان

بررسی ژن های كوسه برای افزایش طول عمر انسان

دانشگاه فارسی: كوسه های سفید بزرگ رنگ بااینكه ترسناك به نظر می رسند، اما گروهی از محققان با بررسی خاصیت های ژنتیك آنها درصدد یافتن سرنخ های طول عمر بالای این حیوان هستند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، كوسه های سفید دارای قابلیت های ژنتیكی خاصی هستند كه سبب می شود هم زخم های بدن آنها به سرعت التیام پیدا كند و هم این حیوانات در مقابل مبتلاشدن به انواع سرطان مقاومت بالایی داشته باشند.
كوسه ها از میلیون ها سال قبل در راس زنجیره غذایی اقیانوس ها قرار داشته اند و بدنشان از عصر دایناسورها تابحال تغییرات زیادی نداشته است. دانشمندان در مواردی موفق به شناسایی كوسه هایی شده اند كه تا ۴۰۰ سال عمر كرده اند.
اینكه بدن و ژن كوسه ها چگونه به چنین قابلیت های شگفت انگیزی مجهز شده است، سوژه یك تحقیق مشترك در دانشگاه های نوا، كورنل و موسسه Monterey Bay Aquarium است.
پژوهشگران این سه موسسه با استفاده از پیشرفته ترین ابزار و فناوری های موجود به این نتیجه رسیده اند كه ژن های كوسه ها از نظر ابعاد یك و نیم برابر بزرگتر از ژن های انسان هاست و توانایی آنها برای بازسازی و تعمیر دی ان ای های لطمه دیده و همین طور مقاومت دی ان ای های كوسه ها بسیار بیشتر از انسان هاست كه این امر مقاومت بدن این حیوانات در مقابل سرطان و بیماری های در رابطه با كهولت سن را بیشتر می كند.
محققان همین طور موفق به شناسایی نوعی ژن خاص در بدن كوسه ها شده اند كه LINE نام دارند و نقش موثری برای بازسازی و تعمیر دی ان ای های لطمه دیده ایفا می كنند. دانشمندان مذكور هم اكنون بر روی ژن های خاص موجود در كوسه ها تحقیق می كنندكه وظیفه التیام زخم ها و متوقف كردن خون ریزی را بر عهده دارند.

1397/12/02
19:20:35
5.0 / 5
4522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است