بررسی ناسا نشان داد؛

احتمال فعالیت آتشفشانی در سیاره مریخ

احتمال فعالیت آتشفشانی در سیاره مریخ

دانشگاه فارسی: به دنبال شناسایی یك دریاچه بزرگ در زیر سطح یخ زده قطب جنوب سیاره مریخ در سال گذشته، گمانه زنی ها در مورد احتمال فعالیت آتشفشانی در این سیاره افزایش یافته است.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، بررسی های ناسا نشان داده است كه احیانا یك منبع گرمای بزرگ در زیر منطقه قطب جنوب سیاره مریخ وجود دارد كه سبب شده آب دریاچه زیرزمینی مریخ مایع باشد و پس می توان نتیجه گرفت كه سیاره مورد اشاره هنوز دارای آتشفشانی فعال است كه امكان دارد در آینده فعالیت هایی از خود نشان دهد.
تحقیقاتی كه ناسا در این زمینه انجام داده حاكیست دریاچه مورد اشاره در عمق ۱.۵ كیلومتری سیاره مریخ قرار دارد و طول آن به ۲۰ كیلومتر می رسد. البته آب این دریاچه دارای مقدار زیادی سدیم، مگنزیم و نمك های كلسیم بوده و پس برای آشامیدن مناسب نمی باشد.
پیش از این تصور می شد نمك زیاد موجود در این آب موجب یخ نزدن آن شده، اما محققان همواره بر این باور بودند كه نمی توان این مساله را بطور كامل به وجود نمك نسبت داد و باید یك منبع گرمای در این زمینه نقش داشته باشد.
دانشمندان ناسا قبلا تصور می كردند مریخ از چندین میلیون سال پیش از نظر آتشفشانی غیرفعال شده است. اما شناسایی دریاچه مایع در زیر قطب جنوب آنها را به این نتیجه رسانده كه سیاره مذكور حداقل در ۳۰۰ هزار سال قبل شاهد فعالیت آتشفشانی بوده و احتمال تكرار این مساله وجود دارد.

1397/11/25
22:49:58
5.0 / 5
4303
تگهای خبر: محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است