دیدگاه های جدید در مورد فرایند تولید نورون های یك مغز بالغ

دیدگاه های جدید در مورد فرایند تولید نورون های یك مغز بالغ

دانشگاه فارسی: محققان عملكرد جدید و غیر قابل انتظاری را برای نستین(nestin) شناسایی كرده اند كه شناخته شده ترین ماركر سلول های بنیادی عصبی است.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، در مغز در حال تكوین، سه نوع سلول اصلی(نورون ها، آستروسیت ها و اولیگودندروسیت ها) از سلول های بنیادی عصبی تولید می شوند. در بعضی از بخش های مغز مانند هیپوكامپ، نورون های جدید حتی در زمان بزرگسالی باز به مدار عصبی از پیش موجود اضافه می شوند.
دكتر میلوس پنكی و همكارانش در دانشگاه گوتنبرگ با استفاده از موش های ناقص برای نستین نشان داده اند كه نستین تولید شده در آستروسیت ها دارای نقش مهمی در مهار تمایز عصبی است.
نستین جزئی از یك بخش از اسكلت سلولی موسوم به فیلامنت های بینابینی یا نانوفیلامنت ها می باشد. آنها عملكرد تنظیمی نستین را به پیام رسانی Notch آستروسیت ها به سلول های بنیادی عصبی مجاور ربط دادند. جالب این كه نستین تولید نورون ها را از راه عمل كردن درون سلول های بنیادی عصبی كنترل نمی كند، بلكه بطور غیر مستقیم و از راه تنظیم سیگنال های Notch نورون زایی-مهاری انجام می دهد كه سلول های بنیادی عصبی از آستروسیت ها بعنوان جزء اصلی ریز محیط عصبی دریافت می كنند.
تولید و یكپارچگی عملكرد نورون های جدید در هیپوكامپ پستانداران بالغ می تواند منجر به سازماندهی مجدد مدار عصبی و شروع دو اثر متضاد شود تشكیل بهتر حافظه جدید و از دست رفتن قابل توجه تر حافظه ای كه از قبل بدست آمده است.
در واقع موش های بالغ فاقد نستین هم تعداد نورون های جدیدا شكل گرفته بیشتری در هیپوكامپ شان دارند و این كه حافظه طولانی مدت شان مختل می شود.
پروتئین های فیلامنت بینابینی یا پروتئین های نوروفیلامنت كه گهگاهی پروتئین های استرسی نامیده می شوند بعنوان مراكز فرماندهی بحران در زنان استرس سلولی عمل می كنند و هدف جذابی در خیلی از بیماری ها هستند. این پروتئین ها در كنترل تمایز سلولی در مغز و نخاع نقش دارند و در بهبود پلاستیسیتی مغزی و پاسخ های بازسازی در وضعیت هایی مانند سكته، نوروتروما و بیماری های مخرب عصبی باز نقش دارند.

1397/11/13
15:19:41
5.0 / 5
4351
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است