توسط محققان اقیانوس شناسی؛

كشند سبز در خلیج فارس مشاهده شد

كشند سبز در خلیج فارس مشاهده شد

به گزارش دانشگاه فارسی بلوم جلبكی (كشند سبز) در هنگام تحقیقات دریایی توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در شمال شرقی جزیره كیش، در سطح آب مشاهده شد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در نمونه برداری از آب های خلیج فارس در منطقه شمال شرقی تا جنوب شرقی جزیره كیش كه در در اواخر دی ۱۳۹۷ انجام شد لكه های سبز رنگی ‏به وسعت ۲ تا ۳ كیلومتر به صورت پراكنده روئیت شد به گونه ای كه این تغییر رنگ آب الان هم قابل مشاهده می باشد. ‏‎
مطالعه نمونه آب های برداشت شده از منطقه نشان داده است كه شكوفایی گونه ‏Noctiluca scintillans ‎‏ از رده ‏داینوفیسه ها (‏Dinophyceae‏) است. این گونه پراكنش جهانی دارد و به دو صورت سبز و قرمز مشاهده می شود. فرم سبز رنگ ‏آن با گونه ‏Pedinomonas noctilucae‏ همزیستی دارد و از توان فتوسنتزی این گونه ی همزیست بهره می برد.
محققان پژوهشگاه معتقدند كه فرم سبز رنگ از عوامل رایج بلوم است و معمولا سبب تغییر رنگ آب در ماه های سرد سال می گردد. این گونه در دامنه ‏دمایی ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد مشاهده می شود و عموما در آب های یوتروف شكوفا می شود.

1397/11/09
23:43:29
5.0 / 5
4195
تگهای خبر: علوم , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است