بر اساس یافته محققان؛

روشی برای مطالعه مقاومت در مقابل درد شناسایی شد

روشی برای مطالعه مقاومت در مقابل درد شناسایی شد

دانشگاه فارسی: محققان دانشكده پزشكی Yale توانسته اند با موفقیت نشان دهند كه امكان شناسایی ژن های دخیل در تفاوت های بین فردی برای مقاومت به درد وجود دارد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، دردهای مزمن بیشتر از ۱۰۰ میلیون نفر را در ایالات متحده آمریكا تحت تاثیر قرار داده است. در این میان پزشكان دریافته اند كه بعضی از افراد در مقایسه با سایرین به درد مقاوم تر هستند. با این وجود دلیل این تفاوت در مقاومت برابر درد به خوبی درك نشده است.
در این راستا، محققین دانشگاه Yale روی بیماران مبتلا به اریتروملاژیا تمركز كردند كه مشكلی است كه در آن موتاسیون در ژن Nav۱.۷ منجر به این میگردد كه سیستم حس كننده درد گرفتار مشكل شود و فرد گرفتار درد طاقت فرسایی شود. بررسی یك مادر و پسر با موتاسیون عامل درد یكسان نشان داد كه این دو فرد میزان متفاوتی از درد را تجربه می كنند.
به منظور بررسی این فرایند، محققان نورون های حسی را از سلول های iPS مشتق از این بیماران (مادر و پسر) تولید كردند و سپس تهییج پذیری آنها را با هم مقایسه كردند. نتایح نشان داد كه تهییج پذیری نورونی در مادر در مقایسه با پسر به میزان قابل توجهی كمتر بود و بنا بر این پسر درد قابل توجهی را تحمل می كرد.
ارزیابی ها با استفاده از توالی یابی كل ژنوم و همین طور مدلهای كامپیوتری مربوط به این نورون ها نشان داد كه در مادر تنوع موجود در ژن كانال پتاسیم KCNQ۲ دلیل مقاومت به درد است.
این مطالعه برای نخستین بار نشان داده است كه می توان درد را در ظروف آزمایشگاهی باز مورد مطالعه قرار داد و نشان دهنده ژن هایی است كه دلیل مقاومت به درد هستند.

1397/10/21
22:12:10
5.0 / 5
4645
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است