با تشكیل دو كارگروه؛

مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری پیگیری می گردد

مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری پیگیری می گردد

دانشگاه فارسی: دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری از اساتید دانشگاه ها در حوزه علم و فناوری، از تشكیل دو كارگروه برای پیگیری مطالبات ایشان اطلاع داد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، منصور كبگانیان در حاشیه جلسه ۱۰۷ ستاد رهبری نقشه جامع علمی كشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مبحث پیش از دستور اول نشست شروع به كار كمیسیون همكاری های علمی بین الملل بر مبنای سند جامع روابط علمی بین الملل بود.
وی اضافه كرد: این كمیسیون در ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور با حضور نمایندگانی از مجموعه دستگاه های امنیتی، علمی و آموزش تشكیل شده است تا ضمن نظارت بر روند سند، محیط امنی را برای فعالیت های بین المللی محققان كشور فراهم آورد.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری، اظهار داشت: برپایه مطالبه رهبری در مجلس خبرگان، هیات های اندیشه ورزی بوجود آمده است، كه كارگروه علم و فناوری این مجموعه ارتباط وسیعی با ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور برای تهیه گزارش كلان علم و فناوری دارد.
كبگانیان تصریح كرد: دراین نشست گزارش پیشرفت های علم و فناوری را هم در دستور داشتیم كه چهاردهمین گزارش آن عرضه شد.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور اضافه كرد: بحث اصلی در جلسه، تبیین و تقسیم كار مربوط به مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید و نخبگان دانشگاهی (۲۰ خرداد) بود، در آن دیدار محورها و مطالب مهمی عنوان شد كه برخی را دسته بندی و در چند محور كلان مشخص كردیم.
وی تصریح كرد: یكی از محورها كه عنوان شد، شامل هدفمند كردن پژوهش و تحقیقات در كشور، حل مسائل كشور توسط دانشگاه ها و الزامات مربوط به این مطالب، هدایت اساتید و دانشجویان دانشگاه های كشور به سمت این فعالیت ها و تحقیقات بود.
كبگانیان اظهار داشت: دبیر شورای عالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) گزارش وسیعی در این زمینه همراه با طرح ها و پیشنهادات وزارت علوم عرضه و حاضران هم نظرهای خویش را بیان نمودند.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور با اشاره به بازنگری آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی اضافه كرد: تاكید شد، آیین نامه ارتقای اساتید با نگاه به اساسی بودن حل مسائل كشور بازنگری شود و این مورد پس از كارشناسی های لازم در دستور كار ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور قرار می گیرد.
كبگانیان تصریح كرد: همینطور تاكید شد، طرح ماموریت گرایی دانشگاه ها برپایه سند مصوب آمایش آموزش عالی كه مدتی است ابلاغ گردیده و متاسفانه پس از چند بار درخواست مكتوب، هنوز وزارت علوم، طرح های خویش را در این زمینه عرضه نداده، در دستور كار كمیسیون آمایش قرار گیرد. ماموریت گرایی دانشگاه ها تاثیر بسیار مهمی در جهت گیری دانشگاه ها به سمت حل مسائل كشور دارد.
كبگانیان ادامه داد: مطالبه طرح رتبه بندی دانشگاه ها از وزارت علوم از دیگر مواردی بود كه در جلسه عنوان شد، وقتی ما دانشگاه ها را برپایه رتبه بندی و شاخص های درستی رتبه بندی نماییم، دانشگاه های پرتوان ما خود به خود به سمت حل مسائل كشور پیش می روند.
وی اضافه كرد: طرح هدایت تحصیلی مطالبه ای بود كه از وزارت آموزش و پرورش داشتیم، زیرا كاهش اقبال دانش آموزان به رشته های ریاضی، علوم پایه و فنی و مهندسی نشان داده است هدایت تحصیلی در این زمینه به درستی انجام نشده است.
كبگانیان تصریح كرد: طرح تنظیم ظرفیت دانشگاه ها كه به سنجش و پذیرش در دانشگاه ها مربوط است نیز، در جلسه عنوان شد. در مجموع مقرر شد، كارگروهی در شورای عالی عتف به ریاست معاون پژوهشی وزارت علوم تشكیل شده و بحث های آموزشی و پژوهشی در این كارگروه مطرح و پیگیری شود و كارگروه آمایش آموزش عالی در ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور هم موارد دیگری را بررسی كنند، این دو كارگروه ظرف دو جلسه آتی گزارش خویش را از محورهای سخنان مقام معظم رهبری كه جمع بندی و بررسی شده عرضه می دهند.
كبگانیان با اشاره به محورهای سخنان مقام معظم رهبری اضافه كرد: تعداد مطالبی كه مقام معظم رهبری فرمودند زیاد بود، ازاین رو دسته بندی انجام شده و برپایه آن ۵ محور از سخنان رهبری در حوزه ستاد نقشه جامع علمی كشور پیگیری می گردد و بقیه موارد كه به بخش های دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی مرتبط می باشد در بخش های مربوطه پیگیری خواهد شد.

1397/04/06
14:52:56
5.0 / 5
4252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است