نتیجه بررسی محققان كشور؛

احتمال وقوع ناهنجاری در تك قلوهای متولد شده با روشهای كمك باروری

احتمال وقوع ناهنجاری در تك قلوهای متولد شده با روشهای كمك باروری

دانشگاه فارسی: محققان احتمال وقوع ناهنجاری های مادرزادی در تك قلوهای متولد شده را به كمك روش های كمك باروری مورد بررسی قرار دادند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، این روزها سوالات متعددی در مورد روش های كمك باروری وجود دارد كه یكی از آنها در مورد میزان احتمال وقوع ناهنجاری های مادرزادی است.
با توجه به بیشتر بودن آمار چندقلوزاییدر استفاده كنندگان از روش های كمك باروری و بیشتر بودن احتمال ناهنجاری های مادرزادی در چندقلوها، بالاتر بودن آمار ناهنجاری های مادرزادی در استفاده كنندگان از روش های كمك باروری منطقی به نظر می رسد؛ اما در مورد این میزان در تولدهای تك قلو در ایران بررسی صورت نگرفته بود.
به منظور مقایسه میزان وقوع ناهنجاری های مادرزادی در تولدهای طبیعی تك قلو و تك قلوهای حاصل از روش های كمك باروری، محققان كشور، ۸۲۰ تك قلوی متولد شده (طی مدت زمان ۲ ساله) را مورد بررسی قرار دادند كه ۶۵۶ نفر از این زاده ها حاصل باروری طبیعی و ۱۶۴ نفر با كمك روش های كمك باروری متولد شده بودند.
بعد از بررسی های تیم محققان كشور، نتایج این پژوهش نشان داد كه از میان زاده های حاصل از لقاح طبیعی ۴۰ نفر (۴.۴ درصد) و از میان متولدین با كمك روش های كمك باروری ۱۴ نفر (۸.۳ درصد) دچار نقایص جدی مادرزادی بودند.
این یافته نشان داده است احتمال بروز نقایص مادرزادی در تك قلوهای متولد شده با كمك روش های كمك باروری بیشتر است. نقایص قلبی مادرزادی، نقایص تكوینی ران و نقایص دستگاه ادراری-تناسلی بیشترین نقایص جدی گزارش شده در این زاده ه است.
نتایج این پژوهش در مجله International Journal of Fertility and Sterility به چاپ رسیده است.
این تحقیقات توسط دكتر احمد وثوق، دكتر اشرفی، رامین مظفری كرمانی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، موسسه تحقیقات علوم سلامت ایران و دانشگاه علوم پزشكی فسا انجام گرفته است.

1397/03/27
15:00:38
5.0 / 5
4248
تگهای خبر: علوم , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است