با شعار حمایت از كالای ایرانی؛

آغاز هفته خوابگاه های دانشجویی، ساخت ۲۰۰ خوابگاه امسال

آغاز هفته خوابگاه های دانشجویی، ساخت ۲۰۰ خوابگاه امسال

دانشگاه فارسی: هفته خوابگاه های دانشجویی با شعار سراهای دانشجویی و پشتیبانی از كالای ایرانی از امروز ۱۹ اردیبهشت ماه آغاز می گردد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، هفته خوابگاه های دانشجویی با هدف تولید شور و نشاط در میان دانشجویان و ترویج فرهنگ زندگی جمعی در خوابگاه، افزایش مشاركت دانشجویان در اداره خوابگاه های دانشجویی و همینطور آشنایی مسئولان دانشگاه با مسائل این حوزه، هرساله نیمه دوم اردیبهشت ماه برگزار می گردد.
امسال هم هفته خوابگاه های دانشجویی از روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷ شروع شده و تا ۲۵ اردیبهشت ۹۷ با شعار «سراهای دانشجویی و پشتیبانی از كالای ایرانی» برگزار می گردد.
اسامی روزهای هفته خوابگاه های دانشجوی
هر ساله برای هر روز هفته خوابگاه های دانشجویی، اسامی انتخاب می گردد و برنامه های هرروز هفته، برپایه این اسامی برنامه ریزی می گردد.
چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷ نخستین روز هفته خوابگاه های دانشجویی، خلاقیت، كارآفرینی و پشتیبانی از ایده های دانشجویی نامگذاری شده، و روزهای دیگر هفته به ترتیب، خیران، حامیان رفاه دانشجویان، سراهای با نشاط با توسعه امكانات ورزشی، اعتلای حقوق شهروندی، امیدآفرینی و انسجام ملی، سرای دانشجویی، بهداشت و تغذیه سالم، دانشجو، پیشرو در اصلاح الگوی مصرف، و مهارت های زندگی و استفاده آگاهانه از فضای مجازی نامگذاری شده اند.
در این هفته دانشجویان برنامه های متنوعی را در خوابگاه ها برگزار می كنند كه می توان به راه اندازی «بازارچه های دانشجویی» در محوطه خوابگاه ها و عرضه تولیدات دانشجویی با هدف اشتغال زایی و پشتیبانی از كالاهای ایرانی اشاره نمود.
دانشجویان قومیت های مختلف، نمایشگاهی از صنایع دستی، و سوغات شهر خود برگزار می كنند همچنین، به مناسبت این هفته مسابقات ورزشی بین خوابگاه ها برگزار می گردد و یك اتاق خوابگاه بعنوان اتاق نمونه معرفی می گردد.
ایستگاه های سلامت با عرضه خدماتی همچون: واكسیناسیون آنفولانزا، واكسیناسیون هپاتیت، تعیین گروه خونی، تعیین فشار خون، قند خون و معرفی طب سنتی در محوطه خوابگاه ها راه اندازی می شوند.
در این هفته دانشجویان خوابگاهی با صدمه های مصرف مواد مخدر، مشروبات الكلی، قرص های روانگردان آشنا می شوند و پزشكان و روانپزشكان در خوابگاه های دانشجویی به صورت مجانی دانشجویان را ویزیت می كنند.
تریبون آزاد با جلسه پرسش و پاسخ با حضور مسئولان برای بیان مشكلات خوابگاه های دانشجویی و عرضه راهكار از دیگر برنامه هایی است كه دراین هفته برگزار می گردد و دانشجویان برای تغییر نگرش به امور مشاوره و صدمه شناسی اجتماعی و تشویق گروه هدف برای رجوع به متخصصان آموزش داده می شوند.
براساس این گزارش، درحال حاضر با عنایت به آمار صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، حدود هزار و ۲۰ خوابگاه دولتی و ۳۲۰ خوابگاه غیردولتی در سراسر كشور وجود دارد.
رتبه بندی خوابگاه ها از سال ۹۵ به دنبال عادلانه سازی اجاره بهای خوابگاه ها و برنامه ریزی برای ارتقای سطح خوابگاه ها به سطوح بالاتر شروع شده و برپایه بررسی های صورت گرفته، چهار درصد خوابگاه ها در سطح یك قرار داشته و ۳۸ درصد خوابگاه ها در سطوح پنج و چهار قرار داشتند.
برهمین اساس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، خوابگاه های سطح چهار و پنج را كه تعدادشان ۶۴ خوابگاه بود را به كمك دانشگاه ها ارتقا داده و همینطور خوابگاه های ۳ و ۴ را كه تعداد آنها حدود ۲۰۰ خوابگاه بود به سطوح بالاتر ارتقا داد. همینطور در تابستان سال جاری هم ارتقا خوابگاه های سطح ۳ و ۲ در دستور كار صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم قرار دارد.
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به منظور فراهم كردن امكان اسكان تمامی دانشجویان متقاضی، اقداماتی را انجام داد كه می توان به اعطای كمك رهن به دانشگاه ها برای اسكان دانشجویان اشاره نمود.
در برنامه پنجم توسعه دانشگاه ها از خوابگاه سازی منع شده بودند اما این قانون در برنامه ششم توسعه منتفی شد و از این پس بخش خصوصی می تواند در زمین دانشگاه خوابگاه ساخته و از صندوق رفاه دانشجویان تسهیلات دریافت كند. بخشی از سود بانكی بخش خصوصی را صندوق رفاه پرداخت می كند و با این سیاست تا حدی كمبود خوابگاه ها جبران می گردد.
ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان پیش از این عنوان كرده بود، صندوق رفاه توانسته با هم افزایی منابع بانكی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای احداث، خرید و تكمیل خوابگاه های دانشجویی جدید در سال ۹۷ پیش بینی نماید.
وی یادآور شده است: در سال ۹۷ عملیات ساخت ۲۰۰ خوابگاه دانشجویی آغاز می گردد تا كمبود ساخت خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه های كشور جبران شود.

1397/02/19
13:13:21
5.0 / 5
4403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است