كشف سیاره ای كه ۹۹ درصد نور تابیده شده را جذب می كند

كشف سیاره ای كه ۹۹ درصد نور تابیده شده را جذب می كند

دانشگاه فارسی: محققان سیاره ای خارج از منظومه شمسی كشف كرده اند كه ۹۹ درصد نور تابیده شده به خویش را جذب می كند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیوساینتیست، این سیاره یكی از تاریك ترین اجسام آسمانی كشف شده است.
سیاره Wasp-۱۰۴b به علت شباهت زیاد با مشتری به «Hot Jupiter»نیز مشهور است. ذرات موجود در اتمسفر متراكم این سیاره حدودا تمام نور را جذب می كنند. Wasp-۱۰۴b چنان نزدیك ستاره میزبان خود است كه ابرهای اطراف آن هم به علت برخورد اشعه ها از بین می روند. بنابراین لایه ای ضخیم از اتم های پتاسیم و سدیم كه به لایه مه اطراف سیاره تعلق دارند، تمام نور تابیده شده را جذب می كنند. این بدان معناست كه سیاره شبیه یك توده تیره و به رنگ بنفش تا قرمز آتشین به نظر می رسد و درخشش آن هم نامحسوس است.
كارشناسان این سیاره عجیب را از روی رصد سایه آن روی ستاره میزبانش كشف كردند. میزبان Wasp-۱۰۴b یك ستاره كوتوله زرد رنگ است كه ۴۶۶ سال نوری با صورت فلكی Leo فاصله دارد.
محققان توانستند مدار زدن این سیاره روی سطح ستاره را رصد كنند. هر بار مدار زدن این سیاره ۱.۷۵ روز طول می كشد.
محققان دانشگاه Keele با بررسی اطلاعات تلكسوپ فضایی كپلر این سیاره را كشف كردند. سیارات «Hot Jupiter» سیارات گازی عظیم خارج از منظومه شمسی هستند كه از لحاظ فیزیكی شباهت زیادی به مشتری دارند اما مدت مدار آنها كمتر از ۱۰ روز است.

1397/02/05
19:36:23
5.0 / 5
3921
تگهای خبر: محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است