گزارش دانشجویی مهر؛

مهمترین مطالبات صنفی دانشجویان در سال ۹۶

مهمترین مطالبات صنفی دانشجویان در سال ۹۶

دانشگاه فارسی: دانشجویان دانشگاه های كشور در سال ۹۶ مطالبات مختلفی از مسئولان آموزش عالی داشتند كه از مهمترین آنها می توان به لغو قانون سنوات، تشكیل شورای صنفی دانشجویی و درخواست پژوهانه اشاره نمود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، طی سال ۹۶ دانشجویان دانشگاه های كشور مطالبات مختلفی داشتند كه تشكیل شورای صنفی در دانشگاه ها یكی از مهم ترین مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان بود.
البته این مطالبه دانشجویان ادامه دارد چون كه بعضی از دانشگاه ها با وجود ابلاغیه وزارت علوم همچنان از تشكیل شورای صنفی دانشجویی جلوگیری می كنند.
افزایش كیفیت و كاهش قیمت غذا و خوابگاه دانشجویی
افزایش كیفیت و كاهش قیمت غذای دانشجویی از مطالبات دیگر دانشجویان در سال قبل بود، به طوریكه دانشگاه های مختلف مانند صنعتی ارومیه، صنعتی سهند، نوشیروانی بابل و دانشگاه تهران دراین زمینه تجمع های اعتراضی هم برگزار كردند. همینطور دانشجویان در سال قبل خواهان كاهش اجاره بهای خوابگاه ها هم بودند.
راه اندازی اتحادیه شوراهای صنفی دانشجویی
دانشجویان در سال ۹۶ همچنان مانند سال های گذشته پیگیر راه اندازی اتحادیه شوراهای صنفی بودند كه البته این مطالبه سال هاست جزء مهمترین مطالبات صنفی دانشجویان است.
دانشجویان معتقدند تا زمانی كه شوراهای صنفی نتوانند در قالب یك اتحادیه و مجمع كشوری فعالیت كنند نمی توان انتظار داشت كه این شوراها بتوانند مطالبات دانشجویان را به مسئولان ذی ربط انتقال دهند.
لغو قانون سنوات تحصیلی و رفاهی
اجرای قانون سنوات تحصیلی و رفاهی در دانشگاه ها كه برپایه آن دانشجویان در صورت ورود به ترم ۹ كارشناسی، ترم ۵ كارشناسی ارشد و ترم ۹ دكتری ملزم به پرداخت شهریه و هزینه های خوابگاهی و تغذیه می كند، از دیگر مطالبات دانشجویان در سال قبل بود كه نسبت به آن اعتراض داشته و خواهان لغو آن بودند و چندین تجمع اعتراضی هم در این باره برگزار كردند.
اعتراض به پولی شدن آموزش عالی
اعتراض به پولی شدن آموزش عالی از دیگر مطالبات دانشجویان بود كه سبب برگزاری تجمع های صنفی در دانشگاه های، تهران، شهید بهشتی، اصفهان، تربیت مدرس، صنعتی امیركبیر، صنعتی شریف و خوارزمی شد، دانشجویان معتقد بودند دانشگاه بازار نیست و نباید این محیط به چنین روندی كشانده شود.
این دانشجویان بر كالایی سازی آموزش عالی معترض بوده و تاكید داشتند، پردیس بین الملل این دانشگاه ها باید منحل شده و سیاست های مربوط به پولی سازی آموزش عالی تغییر كند.
مطالبات دانشجویان دكتری
یكی از مهمترین مطالبات دانشجویان در سال ۹۶، در خواست پژوهانه بود كه توسط دانشجویان دكتری عنوان شد، این دانشجویان خواهان تصویب و اجرای طرح پژوهانه بودند، طرحی كه برپایه آن دانشجویان به شرط حضور تمام وقت در دانشگاه ماهیانه مبلغی تحت عنوان «پژوهانه» دریافت می كردند.
با وجود برگزاری تجمعات، رایزنی با وزارت علوم، صندوق رفاه دانشجویان و مجلس، طرح پژوهانه اجرایی نشد، ولی دانشجویان دكتری همچنان پیگیر این مورد هستند.
در مجموع می توان گفت، افزایش كیفیت و كاهش هزینه های تغذیه دانشجویی، كاهش اجاره بهای خوابگاه ها، لغو قانون سنوات، تشكیل شورای صنفی در تمام دانشگاه ها، تولید اتحادیه شوراهای صنفی، جلوگیری از پولی سازی آموزش عالی و درخواست پژوهانه از مهم ترین مطالبات دانشجویان در سال قبل بود.

1397/01/10
16:32:33
5.0 / 5
4574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است