نامه وزیر علوم به دانشگاه ها برای حمایت حقوقی از دانشگاهیان

نامه وزیر علوم به دانشگاه ها برای حمایت حقوقی از دانشگاهیان

دانشگاه فارسی: وزیر علوم اظهار داشت: به همه دانشگاه ها برای مشاوره و حمایت های حقوقی از فعالیت های دانشگاهیان نامه ای ارسال شده است.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی در دیدار با نمایندگان اعضای تشكل های مستقل دانشجویی خصوص نحوه فعالیت تشكل های دانشجویی تصریح كرد: نحوه فعالیت تشكل های دانشجویی بر مبنای آیین نامه و مصوبه است و بر مبنای مصوبات مربوطه، بر فعالیت های این عزیزان باید نظارت منطقی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه «هیات های نظارت برای عرضه مجوز به تشكل های دانشجویی باید حداقل های ضروری قانونی برای هر تشكل را رعایت كنند»، تصریح كرد: در اداره امور دانشگاه ها، فصل الخطاب قانون بوده و وظیفه ما نظارت بر یكسان سازی و عدم تبعیض در انجام امور است. از این رو، مسئولان دانشگاه ها در فضاهای دانشجویی باید حداكثر همراهی و حداقل سخت گیری را در پیش گیرند تا بتوانیم در چارچوب قوانین، پاسخگوی فعالیت های انجام شده در دانشگاه ها باشیم.
وزیرعلوم با اشاره به اینكه «تشكیل اتحادیه های دانشجویی باید بر مبنای آیین نامه های مربوطه انجام شود»، تصریح كرد: تبعیض در عرضه امكانات به تشكل های دانشجویی یك تصور ذهنی نادرست و شان و جایگاه رئیس و معاونان دانشگاه ها از تبعیضِ دانسته و تعمدی در این خصوص به دور است و برای اجرای برنامه های تشكل ها هم باید فرصت بحث و استدلال به دانشجویان داده شود و دلایل مخالفت با اجرای برنامه ها به صورت مستدل از سوی مسئولان به آنان گفته شود.
وی اضافه كرد: در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی هم گفتم كه ما دانشجویان را فرزندان خود می دانیم؛ اینها می آیند و می روند و این وظیفه ماست كه برای آنها ظرفیت ها و بسترهای مناسب تولید نماییم.
وزیرعلوم اظهار داشت: با وجود همه كمبودهای موجود، براین باورم كه دانشجویان ما پس از فارغ التحصیلی و خروج از دانشگاه، جزو نیروهای خوب و قابل قبول انقلاب و نظام هستند و كارهای آنان در زمره ظرفیت های اصلی نظام است.
وی اضافه كرد: در مراسم ۱۶ آذر امسال تمام تلاش ما این بود كه دانشجویان نگران لغو برنامه های خود نباشند و در دانشگاه ها هر برنامه ای كه با تصویب مسئولان دانشگاهی صورت گیرد، اجرا شود كه بیش از ۱۲۰۰ برنامه با نظر تشكل ها در دانشگاه ها برگزار گردید و حتی در صحبتی كه با رئیس جمهوری داشتم، وی هم از برنامه های اجرا شده در ۱۶ آذر امسال در دانشگاه ها راضی بودند.
وزیر علوم با اشاره به نامه ای كه به همه دانشگاه ها برای مشاوره و حمایت های حقوقی از فعالیت های دانشگاهیان اعم از استاد، دانشجو و كارمند در داخل دانشگاه ها ارسال شده است، اظهار داشت: اگربه طور مثال دانشجویی تخلفی انجام دهد كه آثارش به بیرون از دانشگاه ارتباط داشته باشد، با مشكل مواجه می شویم و دانشجویان عزیز باید با رعایت قوانین و مقررات كشور، مسائل شان را با مسئولان دانشگاه در بین بگذارند تا دچار مشكل نشوند.
غلامی در انتها با بیان اینكه، با تداوم دولت تدبیر و امید، دولت دوازدهم با صداقت تمام فعالیت می كند و سنگینی كارها به علت اجرای كارهای باقی مانده از دوران گذشته است، اظهار داشت: دانشجویان نباید در سایه گروه ها و احزاب سیاسی قرار گیرند، در مورد رسیدگی به مسائل دانشجویان، به همه مسئولان نظارتی در دانشگاه ها ابلاغ گردیده است كه اگر دانشجویی در داخل دانشگاه تخلفی انجام داد، نهادهای بیرون از دانشگاه حق دخالت در این امور ندارند.
وی ادامه داد: ولی اگر دانشجویی در سطح جامعه تخلف كرد بعنوان یك شهروند تخلف وی را نمی توان نادیده گرفت و اغلب دانشجویانی كه در مسائل اخیر بازداشت شده بودند، به لحاظ تخلفات خارج از دانشگاه بوده است.

1396/12/26
15:20:42
5.0 / 5
3932
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است