خان محمدی مطرح كرد؛

استفاده از انرژی های پاک در مدارس نیازمند کمک خیران است

استفاده از انرژی های پاک در مدارس نیازمند کمک خیران است

به گزارش دانشگاه فارسی، رئیس سازمان نوسازی مدارس ضمن اشاره به اهمیت صنعتی سازی در ساخت مدرسه اظهار داشت: استفاده از انرژی های پاک در مدارس نیازمند کمک خیران است.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، برمبنای محاسبات صورت گرفته، در ایران حدود صد هزار کلاس درس در کشور نیاز داریم و به همین تعداد هم کلاس درس فرسوده داریم که نیازمند بازسازی است. حمیدرضا خان محمدی، رییس سازمان نوسازی مدارس اظهار داشت: ساخت مدارس سبز از گذشته شروع شده بود و ما هم درحال پیگیری بودیم که اقدامات گذشته به نتیجه برسد و اقدامات جدیدی را هم شروع کردیم. وی با اعلان اینکه موضوع انرژی در کشور ما یک چالش است؛ اظهار داشت: مدارس سبز با دو رویکرد توسعه یافتند یکی با رویکرد حفظ محیط زیست یعنی طوری مدارس ساخته شوند که سرمایش و گرمایش حداقلی نیاز داشته باشند و دوم این که با انرژی خورشید و انرژی های تجدید پذیر نیاز خودرا تامین کنند. رییس سازمان نوسازی مدارس اضافه کرد: باتوجه به زیست بوم هر منطقه طراحی های متفاوتی نیاز است. گاهی می توان از باد هم برای سرمایش فضای مدرسه استفاده نمود. همین طراحی ها امروز در حال انجام می باشد که البته به خاطر محدودیت هایی که در تامین مالی پروژه ها داریم؛ این مبادرت به کندی در حال انجام می باشد. وی رویکرد دوم سازمان نوسازی را ساخت مدارس آینده با نگاه به آینده عنوان نمود و اظهار داشت: این طرح به کمک بنیاد برکت در حال انجام می باشد. هم از جهت بهره برداری، هم از جهت نرم افزاری و هم از جهت سخت افزاری ابزارهایی را گرفتیم حتی طرح مدارس آینده هم طرح برتر شده است. یک نوع سازه ای که ما جدیداً استفاده از آنرا شروع کردیم خصوصاً در مناطقی است که شاهد تغییرات سریع جمعیتی هستیم. در یک منطقه ممکنست ۴ تا ۵ سال جمعیتی ساکن و پس از آن مهاجرت کنند. در این مناطق سازه های سبکی را استفاده خواهیم کرد که سریع برگزار شده و سریع جمع می شوند. تجهیزات صنعتی سازی به سرعت استقرار می یابد و دانش آموزان هم احساس می کنند که در یک مدرسه کامل و مجهز درحال تحصیل هستند. افزایش سرعت ساخت مدارس با قطعات پیش ساخته خان محمدی با اعلان اینکه یکی از دید های ما به مدارس آینده، صنعتی سازی است؛ اظهار داشت: در این راه باید بتوانیم اعتباراتمان را افزایش دهیم و خیلی سریع این مدارس را بسازیم. در نقطه ای مثل تهران اگر مدرسه ای را خراب نماییم که هزار دانش آموز داشته باشد فرصت سه ماه داریم تا مدرسه ای را جایگزین نماییم. برای این منظور از شرکت های دانش بنیان کمک گرفتیم. مجموعه ای از قرارگاه خاتم الانبیا درحال انجام پروژه ای در شهرستان شهریار هستند. تریلی های ۱۸ چرخ قطعات پیش ساخته را به محل مدرسه می آورند. جرثقیل ها قطعات را کنار هم می گذارند تا کمتر از یک روز سخت افزار مدرسه آماده شود تا مرحله نازک کاری بعد از آن صورت گیرد. رییس سازمان نوسازی مدارس اضافه کرد: این اتفاقات بسیار خوبی است با اینحال باید دراین زمینه پیشرفت بیشتری داشته باشیم. تولیدات قطعات پیش ساخته را باید بیشتر داشته باشیم. ما در این مساله از دنیا خیلی عقب هستیم خیلی راه داریم تا صنعتی سازی بناها را به سرعت پیش ببریم. دراین زمینه می توان به آمادگی کشور قطر برای برگزاری سریع سازه های جام جهانی اشاره نمود. ما خیلی عقب هستیم اما برنامه های خوبی را برای سرعت دادن به این بخش اجرائی کردیم. به عنوان مثال ما با کمبود خدمات بهداشتی در نقاط مختلف کشور مواجهیم که باید به سمت حل آن حرکت نماییم.
خان محمدی با اشاره به این که چند ماه قبل تفاهم نامه ای چهارجانبه با سازمان نوسازی، معاونت آموزش متوسطه، وزارت نیرو و خیرین مدرسه ساز داشتیم؛ اظهار داشت: به جهت اینکه بتوانیم پنل های خورشیدی را بالای بام مدارس بگذاریم و درآمدی هم برای مدارس ایجاد شود. این مسیر با این تفاهم نامه شروع شده است در مورد آبگرمکن های خورشیدی بدین سبب که انرژی در کشور ما هزینه بالایی ندارند عملاً کسی به سراغ آبگرمکن ها و سلول های خورشیدی نمی رود آبگرمکن خورشیدی برای مثال هزینه بسیار بالایی دارد در صورتیکه گاز بسیار ارزان و ناچیز است. خان محمدی اشاره کرد: در پروژه های جدیدی که در دست ساخت داریم از جهت گرمایش و سرمایش پیش بینی های لازم را کردیم؛ سیستم گرمایش و سرمایش متمرکز است و باتوجه به نوع اقلیم طراحی شده است. رییس سازمان نوسازی مدارس با اشاره به لزوم استفاده از انرژی های نو اظهار داشت: البته باتوجه به تعطیلی مدارس در تابستان ها، بیشتر حساسیت ما روی بحث گرمایش مدارس در زمستان است که دراین زمینه توانستیم با حضور خیرین این چرخه را کامل نماییم. وی با اشاره به این که سازمان نوسازی مدارس بودجه ای برای تجهیز مدارس به وسایل سرمایشی و گرمایشی نوین در نظر نگرفته است؛ اظهار داشت: به سبب مضیقه بودجه ردیفی برای تجهیز در نظر گرفته نشده است. دراین زمینه نگاه صد در درصدی ما به کمک های خیرین هست برای اینکه ما نمی توانیم برای سلول های خورشیدی مدارس، اعتباری در نظر بگیریم. خان محمدی با اعلان اینکه تنها برای نگهداری سیستم های سرمایش و گرمایش می توانیم هزینه کنیم؛ اظهار داشت: اما چون موضوع استقرار تجهیزات سرمایشی و گرمایشی موضوع جدیدی است در لایحه بودجه ردیفی برای آن در نظر گرفته نشده است.


منبع:

1402/06/26
09:10:48
5.0 / 5
302
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پروژه , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دوستان دانشگاه فارسی
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است