شروع فصل ثبت نام مدارس و دغدغه شهریه غیردولتی ها

شروع فصل ثبت نام مدارس و دغدغه شهریه غیردولتی ها

به گزارش دانشگاه فارسی، آذربایجان شرقی خردادماه که فرا می رسد، در کنار بحث داغ امتحانات، ثبت نام در یک مدرسه خوب هم دغدغه اولیا و دانش آموزان می شود؛ به خصوص اگر این مدرسه خوب، یک مدرسه غیردولتی باشد در این جهت شاید نخستین چیزی که به ذهن افراد می رسد، میزان شهریه اش است.


مدارس غیردولتی یا غیرانتفاعی، هزینه های خودرا بوسیله گرفتن شهریه از خانواده ها تامین می کنند و در این ایام بدنبال یک رقابت جانانه تلاش می کنند تا با کنار زدن سایر رقبا به بیشترین سود برسند و در این جهت شهریه های چند میلیونی از اولیا طلب می کنند.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایسنا، شاید برای برخی سوال باشد که چرا یک خانواده تصمیم می گیرد در ازای پرداخت شهریه چند میلیونی، فرزندش را در یک مدرسه ثبت نام کند؟ جوابش مشخص است، تعداد دانش آموزان در کلاس های مدارس غیرانتفاعی کمتر و گاه حتی به تعداد انگشتان می رسد و این تعداد کم موجب می شود تا ارتباط بین معلم و دانش آموز بیش از کلاس مدارس چند ده نفره دولتی باشد.
همین طور ساعت پایان کلاس های مدارس دولتی با خانواده هایی که مادران آنها نیز شاغل هستند همخوانی ندارد، مدارس دولتی دو شیفته بوده و حوالی ساعت ۱۲ شیفت بامداد تعطیل و شیفت پس از ظهر آغاز می شود و کارمندان نمی توانند فرزندان خودرا در وسط ساعت کاریشان تحویل بگیرند، بدین سبب مدارس غیر دولتی را انتخاب می کنند که تا ساعت سه و گاهی بیشتر، بتوانند از بچه های آنها در مدرسه مراقبت کنند.
علاوه بر این مورد، یکی از خاصیت دیگر مدارس غیردولتی ارائه فوق برنامه های درسی و غیر درسی مختلف است، اما اساسا ارائه این بسته های رنگ و لعاب دار، رایگان نیست و هر مدرسه بنا به خدماتی که ارائه می دهد، پول خوبی هم دریافت می کند و شاید با اهمیت ترین تفاوت مدارس غیردولتی نیز همین باشد.
این روزها که بحث پیش ثبت نام در مدارس غیردولتی و شهریه نجومی آنها مطرح است، دغدغه بزرگی برای اولیایی که فرزندانشان در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند، به وجود آمده است. شهریه هایی که گاه تا سه برابر نیز بالا رفته و خیلی از اولیا را به سمت انتقال دانش آموزان از مدارس غیرانتفاعی به دولتی برده است.
هرچند هنوز خبر رسمی از شهریه های جدید مدارس غیردولتی انتشار نیافته، اما اغلب مدارس شهریه ها را افزایش داده و قیمت قطعی اعلام می کنند و برخی نیز علی الحساب دریافت می کنند اما اساسا شهریه جدید اعلامی از طرف آموزش وپرورش هم افزایشی خواهد بود و مسئله اصلی این است که چقدر افزایش می یابد؟ و این که باتوجه به وضعیت اقتصادی جامعه و احتمال این که با افزایش شدید قیمت شهریه ها خیلی از خانواده ها فرزندان خودرا از غیر دولتی به دولتی ببرند، آیا سیستم مدارس دولتی ظرفیت پذیرش دانش آموزان سرریز شده از غیر انتفاعی ها را دارد یا نه؟

شهریه مدارس غیردولتی خردادماه اعلام می شود
احمد محمود زاده، رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش، در آخرین اظهار نظر خود در گفت وگوی تلویزیونی، درباب افزایش شهریه مدارس غیر دولتی سال تحصیلی جدید، اظهار نمود که هنوز هیچ افزایشی در شهریه ها نداریم و اگر پیش ثبت نامی در حال انجام می باشد با شهریه سال قبل انجام می گیرد.
وی اصرار کرد که شهریه هایی که هم اکنون از طرف مدارس اعلام می شود، غیر قانونی بوده و اجازه نخواهیم داد مدرسه ای بیش از شهریه مصوب دریافت کند. اولیای عزیز نیز می توانند درصورت مشاهده اعلام شهریه از طرف مدارس قبل از اعلام وزارتخانه، اعتراض خودرا در سامانه mosharekat.ir ثبت کنند.
وی هم چنین اعلام نمود که شهریه مصوب مدارس غیردولتی اوایل خردادماه اعلام خواهد شد.
غلامرضا علیزاده، معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش وپرورش آذربایجان شرقی نیز در نشست خبری اخیر خود اعلام نموده بود که تعداد ۷۷۴ هزار و ۵۷۰ نفر دانش آموز با احتساب مدارس پیش دبستانی و استثنایی در استان مشغول تحصیل هستند که ۱۳۲ هزار و ۵۵۹ دانش آموز معادل ۱۸.۱۹ درصد در مدارس غیردولتی درس می خوانند.

طرح مجلس برای افزایش نظارت بر فعالیت مدارس غیردولتی
یکی از مباحث مهم درباب مدارس غیردولتی که این تعداد قابل توجه از دانش آموزان را در خود جای داده و روز به روز درحال افزایش درآمد و سود هستند، بحث نظارت بر عملکرد آنها است.
در این جهت رضا حاجی پور، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا، می گوید: طرحی در ارتباط با مدارس غیردولتی در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که حالا منتظر مطرح شدن آن در صحن مجلس هستیم.
وی می افزاید: بحث اصلی این طرح، شفاف سازی مدارس غیردولتی در حوزه دریافتی ها است و باید این مبالغ پرداختی به معلمان، بیمه و... بصورت کاملا شفاف مشخص شوند و در حقیقت طرحی به نفع معلمان است.
وی با اشاره به اینکه این طرح نوعی نظارت بر دریافت شهریه مدارس است، ادامه می دهد: امیدواریم این طرح به صحن بیاید و تبدیل به قانون شود که به صورتی چتر حمایتی برای کسانی است که در مدارس غیردولتی کار می کنند تا فشار به مردم نیاید.
حاجی پور یادآور می شود: کمیسیون کارش را در این رابطه انجام داده و این طرح در فهرست انتظار صحن است.
وی در ارتباط با مطرح شدن شهریه های بالای مدارس غیردولتی، اظهار می کند: بحث شهریه بالا نه فقط در تبریز بلکه در تمامی نقاط کشور مطرح است و باید کنترل شود. در این رابطه معاونت مشارکت های مردمی در ادارات کل آموزش وپرورش استانها فعال است که اولیا می توانند شکایات خودرا در ارتباط با وضعیت مدارس غیردولتی به آن مطرح کنند.
وی با اشاره به افزایش هزینه نگهداری مدارس غیردولتی بنا بر تورم، تاکید می کند: شهریه ها باید برمبنای راستی آزمایی و هزینه های واقعی مشخص شود. اینکه هر مدرسه ای یک رقم اعلام نماید، صحیح نیست و باید مراجع نظارتی همچون ادارات کل آموزش وپرورش مراکز استانها و مراکز نظارتی وزارتخانه جهت کنترل شهریه ها ورود کنند با اینحال گاها تعدادی از این مدارس غیردولتی حمایت می شوند.

شفاف سازی دریافتی مدارس غیردولتی در دستور کار
حامد صبوری، مدیرکل امور مجلس وزارت آموزش وپرورش نیز در گفت و گو با ایسنا، درباب نگاه دولت سیزدهم به بحث مدارس غیردولتی، می گوید: عزم مسئولان وزارتخانه خصوصاً سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی در دولت سیزدهم بر این بود که شهریه و برنامه های مدارس غیردولتی، شفاف شده و از یک نرخ معمولی برخوردار باشند.
وی می افزاید: دولت سیزدهم در امتداد شفاف سازی برنامه های مدارس غیردولتی بر رعایت الگوی قیمت گذاری شهریه مدارس تاکید دارد؛ به این صورت که مدارس برمبنای فاکتورهای کمی و کیفی همچون تعداد نیروی انسانی، فضای در اختیار، فوق برنامه ها، رضایتمندی و... بررسی می شوند و برمبنای آن نرخ گذاری می شوند و هر مدرسه نرخ مخصوص به خودرا دارد.
وی ادامه می دهد: الگوی نرخ گذاری مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ اعلام شده ولی هنوز نرخ مصوبی برای مدارس اعلام نشده و روند آن درحال پیموده شدن است. وزارتخانه، پایبند به این نرخ گذاری است و اگر خلاف این وجود داشته باشد و مدارس از نرخ مصوب، تخطی کنند، اساسا از آن جلوگیری می شود که در این جهت نمونه های برخورد با تخلفات نیز وجود دارد.
صبوری خاطرنشان می کند: به برقراری شفافیت در نرخ گذاری های سال تحصیلی جدید اصرار داریم تا شهریه ها برمبنای یک نرخ معقول محاسبه شود تا در کنار ادامه فعالیت مدارس، هزینه های بیشتری بر خانوادها تحمیل نشود.

نرخ هایی که حالا از طرف برخی مدارس غیردولتی اعلام می شود فقط رقم های ذهنی بوده و قطعی نیست
وی تاکید می کند: نرخ هایی که حالا از طرف برخی مدارس غیردولتی اعلام می شود فقط رقم های ذهنی بوده و قطعی نیست و نرخ واقعی پس از تصویب در شورای نرخ گذاری مشخص خواهد شد؛ در این جهت اولیای عزیز باید صبر کنند تا نرخ ها قطعی شوند.

عزم جدی دولت سیزدهم برای تقویت مدارس دولتی
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری درباب تقویت مدارس دولتی، می گوید: امیدواریم با تلاش و همت دولت سیزدهم، مدارس دولتی کشور به آنچنان سطحی از نظر کیفی و کمی برسند که اولیای عزیز، دغدغه ای درباب ثبت نام فرزند خود در مدارس نداشته باشند.
مدیرکل امور مجلس وزارت آموزش وپرورش با تأکید بر اینکه تقویت مدارس دولتی یکی از وظایف وزارت و حاکمیت است، می افزاید: هرچند که برخی مدارس دولتی کشور دارای کیفیت بالایی هستند ولی امیدواریم تمامی مدارس ایران اسلامی از سطح کمی و کیفی بالایی برخوردار باشند تا دغدغه ای برای اولویت درباب نام نویسی فرزند خود نداشته باشند.
منبع:

1402/03/01
13:48:42
5.0 / 5
210
تگهای خبر: آموزش , برند , بیمه , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است