ربوبی مطرح كرد؛

160 هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی فاقد مسکن

160 هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی فاقد مسکن

به گزارش دانشگاه فارسی، رییس مرکز توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: هم اکنون 160 هزار خانوار شامل معلولان سرپرست خانوار، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش فاقد مسکن هستند.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، رییس مرکز مشارکت های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه بهزیستی از سال ۱۳۸۵ کمک به تامین مسکن گروههای هدف تحت پوشش را آغاز نموده و دراین زمینه نقش تسهیل گر دارد، اظهار داشت: برمبنای تفاهم نامه ها و برنامه های مشترک بهزیستی با وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرائی فرمان امام و خیرین به تامین مسکن جمعیت هدف کمک می شود و تا حالا ۱۷۰ هزار واحد مسکونی با مشارکت دستگاهها راه اندازی و به گروههای هدف تحویل داده شده است که از این تعداد ۱۳ هزار واحد به خانواده های دارای حداقل دو عضو معلول متعلق می باشد. رییس مرکز مشارکت های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به این که هم اکنون نیز ۱۶۰ هزار خانوار شامل معلولان سرپرست خانوار، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش فاقد مسکن هستند، اشاره کرد: اکنون ۳۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور با مشارکت دستگاه های مذکور و خیران در دست راه اندازی است که طی ۱۱ ماه سال ۱۴۰۱ حدود ۱۳ هزار واحد آن به افراد تحت پوشش راه اندازی شد. وی با اشاره به طرح ها و برنامه های سال ۱۴۰۲ برای تامین مسکن مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی تصریح کرد: تفاهم نامه مشترک میان وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن در امتداد راه اندازی ۱۶۰ هزار واحد مسکونی در غالب طرح نهضت ملی مسکن برنامه مهمی است که در سال ۱۴۰۱ شروع و قسمتی از آن محقق شده، اما در سال ۱۴۰۲ بطور ویژه تر دنبال خواهد شد. بگفته رییس مرکز مشارکت های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور، به تناسب افراد فاقد مسکن با وزارت راه و شهرسازی در امتداد کمک به تامین مسکن ۱۶۰ هزار خانوار فاقد مسکن تحت پوشش تفاهم نامه منعقد شده است که بعد از ثبت نام این افراد در سامانه، شرایط آنها توسط وزارت راه بررسی و پس از آن اختصاص پروژه در قالب طرح نهضت ملی مسکن اجرا می شود و بخش قابل توجهی از جامعه هدف در این طرح صاحب مسکن خواهند شد. وی افزود: علاوه بر طرح نهضت ملی مسکن، سازمان بهزیستی با بنیاد مستضعفان در حوزه تامین مسکن خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول تفاهم نامه مشترکی درباب راه اندازی ۴۰۰۰ واحد مسکونی دارد؛ این طرح که از سال ۱۴۰۱ شروع و برای سال ۱۴۰۲ نیز ادامه دار است. در این طرح بنیاد مستضعفان برای واحدهای شهری ۱۵۰ میلیون تومان و برای واحدهای روستایی ۱۰۰ میلیون تومان به عنوان کمک بلاعوض و همین طور سازمان بهزیستی برای واحدهای شهری و روستایی نیز ۵۰ میلیون تومان پرداخت می کند. ربوبی به دیگر اقدامات سازمان بهزیستی در زمینه تامین مسکن مددجویان تحت پوشش اشاره نمود و اضافه کرد: با بنیاد مسکن نیز برای تامین مسکن افراد تحت پوشش برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت تفاهم نامه مشترکی منعقد شده که خدمات فنی، مهندسی و نظارتی آن از طرف بنیاد به انجام می رسد و سازمان بهزیستی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای افراد تحت پوشش کمک بلاعوض پرداخت خواهدنمود. رییس مرکز مشارکت های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که بطور کلی خانواده ها باید چه میزان آورده داشته باشند، اشاره کرد: ضمن رعایت دقیق اصول فنی و مناسب سازی در ساخت و ساز این واحدهای مسکونی در تلاشیم تا با همکاری سایر دستگاهها هزینه تمام شده کم شود.

وی با اعلان اینکه سیاست سازمان بهزیستی این است که خانواده ها آورده ای برای ساخت مسکن حتی به میزان کم داشته باشند تا حس تعلق بیشتری به واحد راه اندازی شده برایشان ایجاد شود، اشاره کرد: افراد می توانند قسمتی از آورده را از محل تسهیلات بانکی تامین کنند که مبالغ آن در سالهای مختلف و بر طبق مسکن شهری و روستایی متفاوت می باشد. همین طور سازمان بهزیستی نیز بخش دیگری از آورده را تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند که بعضاً در برنامه ها و تفاهم نامه مشترک با دستگاهها نیز قسمتی از سهم آورده نیز توسط دستگاهها پرداخت می شود.


منبع:

1401/12/27
08:22:19
5.0 / 5
203
تگهای خبر: پروژه , ثبت نام , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است