جزئیات ماجرای یکشنبه دانشگاه شریف چه بود؟

جزئیات ماجرای یکشنبه دانشگاه شریف چه بود؟

دانشگاه فارسی: تجمع دانشجویان شریف با برخی شعارهای چاله میدانی و دخالت پلیس و تهییج رسانه های معاند به تشنج کشیده شد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، روایت یکی از دانشجویان حاضر در دانشگاه: برخی از دانشجویان دانشگاه شریف با تحریک رسانه های معاند، بعدازظهر امروز در این دانشگاه مبادرت به تجمع و سردادن شعارهای ساختارشکنانه کردند.
ساعت ۱۵. جمعیت کم کم درحال شکل گرفتن است. در محوطه جلوی دانشکده کامپیوتر حدود ۲۰۰ نفر از دانشجویان که در تجمعی حاضر شده اند که توسط گروه یا تشکل خاصی تشکیل نشده و معلوم نیست ترتیب دهندگان آن چه کسانی هستند. هدف تجمع در پوستر آن اعتراض به کشته شدن مهسا امینی و بازداشت دانشجویان شریفی که بعد از دو تجمع اخیر بازداشت شده بودند بیان شده بود. دانشجویان با شعارهای زن زندگی آزادی و خواندن سرود یار دبستانی من حرکت خویش را در خیابان های دانشگاه آغاز می کنند و نهایتا در جلوی سردر دانشگاه مستقر می شوند. برخی از اساتید هم در جلوی سردر شاهد صحنه ی اعتراضات هستند. دکتر شمس الهی، دکتر تقوی، دکتر آزادگان، دکتر افشین و دکتر ابوالحسنی همچون اساتید حاضر در صحنه هستند. شعارهای غالب دانشجویان «زن زندگی آزادی»، «دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد» و «آزادی آزادی آزادی» است.

ساعت ۱۶. شعارها کم کم رادیکال شده و تغییر ماهیت می دهند. این دفعه صحبت از مهسا امینی یا بازداشت دانشجویان شریفی نیست و پیکان شعارها به سمت جمهوری اسلامی و ولایت فقیه نشانه گرفته شده است. اندک اندک شعارهای اعتراضی جای خویش را به توهین های وقاحت آمیز و هتاکی و فحاشی می دهند. این جنس توهین های وقیحانه در شریف بی سابقه است و این حجم و جنس از هتاکی و فحاشی را پیش از این صرفا در بعضی استادیوم ها شاهد بوده ایم. با تعویض جنس شعارها گروهی دیگر از دانشجویان در واکنش به فحاشی ها از مسجد دانشگاه به سمت سردر حرکت می کنند. جمعیت طرف مقابل چند دقیقه ای به فحاشی و هتاکی ادامه می دهد و در این سمت دانشجویانی که از مسجد آمده اند سکوت اختیار کرده اند. با ادامه دار بودن شعارها سکوت دانشجویان می شکند و با شعارهای جانم فدای رهبر و خامنه ای کوثر است دشمن او ابتر است صدای خویش را به طرف مقابل می رسانند. بعضاً بطری های آب و دیگر اشیا به سمت دانشجویانی که از مسجد آمده اند پرتاب می شود. حراست دانشگاه تلاش می کند بین دو گروه حائل شود تا درگیری فیزیکی رخ ندهد. یکی از دانشجویان هتاک مشتی به صورت یکی از دانشجویان طرف مقابل زده و در مرز دو گروه درگیری رخ می دهد. از جمعیت گروه هتاکان با رادیکال شدن شعارها کم می شود.

ساعت ۱۶: ۳۰. گروهی که مبادرت به هتاکی و فحاشی کرده بودند از خیابان شرقی دانشگاه به سمت درب شمال حرکت می کنند. گروه دانشجویان حزب اللهی اما همچنان در سردر حاضر هستند. مسئول سابق بسیج دانشجویی به دانشجویان تاکید می کند که به دنبال درگیری فیزیکی نیستند و حتی با شعارهای «زن زندگی آزادی» و «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» همراه می باشد اما آنجایی که کار به توهین به انقلاب و رهبری کشیده می شود ما هم با شعار درخور پاسخ خواهیم داد. همینطور از رویکرد منفعلانه اساتید نسبت به تجمعات انتقاد کرده و از یکی از اساتید حاضر در صحنه درخواست می کند تا با روایت صحیح آنچه اتفاق افتاده اجازه ندهند روایتهای دروغین در فضای مجازی جولان دهند.
ساعت ۱۷. تجمعات تقریبا به پایان رسیده و دانشجوها قصد خروج از دانشگاه کرده اند. درب جنوبی دانشگاه که همان سردر دانشگاه است بسته است. دانشجویانی که از سردر و بعد از آخر تجمعات و هتاکی ها به درب شمالی آمده اند و سایر دانشجویان در درب شمالی متوقف شده اند. نیروهای امنیتی لباس شخصی به همراه دو دستگاه ون و نیروهای انتظامی پلیس در درب شمالی دانشگاه مستقر هستند. دانشجویان همچنان به هتاکی و فحاشی ادامه می دهند و درگیری هایی در درب شمالی رخ می دهد و با اسلحه پینت بال به سمت دانشجوها چند گلوله پینت بال شلیک می شود. بعد از این اتفاق دانشجویان دست از هتک حرمت می کشند. برخی از اساتید جهت کمک به تأمین امنیت دانشجویان به درب شمالی آمده اند. معاون دانشجویی دانشگاه درصدد تدارک اتوبوس برای انتقال دانشجویان به خوابگاه است. نیروهای حراست با بستن دربهای دانشگاه از ورود نیروهای بیرون دانشگاه به داخل دانشگاه جلوگیری کرده اند.
ساعت ۱۸: ۳۰. گروهی از دانشجویان بواسطه زنجیر حائلی که به کمک اساتید تشکیل شده به سمت دانشکده مدیریت حرکت کرده و گروهی هم به پارکینگ می روند. در این بین بعضی از دانشجویان با برخورد تند نیروهای امنیتی بازداشت می شوند و درگیری هایی در این بین رخ می دهد که ظاهراً با اسلحه پینت بال به دانشجویانی که قصد پیشگیری از بازداشت رفقایشان را داشتند شلیک شده است. برخی از نیروهای انتظامی در پارکینگ شریف مستقر بوده و مبادرت به پرتاب گاز اشک آور و بنا به برخی نقل ها تیر ساچمه ای کرده اند. با مشاهده نیروهای حاضر در پارکینگ گروهی از دانشجویان به درب شمالی برمیگردند. درب جنوبی دانشگاه به صورت متناوب باز و بسته می شود و دانشجویان گروه گروه خارج می شوند. وزیر علوم وارد دانشگاه شریف شده و به سالن جباری می رود تا با دانشجویان گفت و گو کند و با نیروهای مستقر در حوالی دانشگاه هم وارد دیالوگ می شود. بعضی از دانشجویان هتاک با فحاشی و بی تربیتی با تلاشهای وزیر برای ارام کردن فضا، برخورد می کنند. نکته عجیب و قابل تأمل این که شبکه سعودی ایران اینترنشال به طور زنده ماجرا را پوشش می دهد!
نیروهای بیرون دانشگاه کمی از درب ها فاصله می گیرند و با صحبت های وزیر فضا آرام تر می شود. امکان خروج از دانشگاه فراهم گشته است و برخی دانشجویان خارج می شوند اما عده ای نگران هستند و در دانشگاه می مانند. دانشجویان گروه گروه به کمک اتوبوس و ون هایی که توسط دانشگاه تدارک دیده شده به سمت خوابگاه روانه می شوند. برخی از اساتید دانشجویان را تا خوابگاه همراهی می کنند.

ساعت ۲۱: ۳۰. با فراخوانی که توسط رسانه های معاند داده شده مردم در دو درب دانشگاه تجمع کرده اند. گروهی از نیروهای انتظامی با شلیک گاز اشک آور و تیر هوایی گروههای حاضر را متفرق می کنند. دانشگاه تقریبا خالی از دانشجو شده است و جوی آرام دارد. خودرو های درحال عبور از خیابان آزادی با صدای بوق از جلوی دانشگاه عبور می کنند. نیروهای انتظامی برای پیشگیری از تجمع در دربهای دانشگاه حاضر هستند.

سوالی که جای تأمل و بررسی دارد آن است که چه کسانی با نفوذ در صف دانشجویان و سردادن شعارهای چاله میدانی، تجمع اعتراضی را لوث کردند؟


منبع:

1401/07/12
22:06:58
5.0 / 5
74
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است