قول مساعد حل مشکلات دانشجویانی که به سفر اربعین رفته اند

قول مساعد حل مشکلات دانشجویانی که به سفر اربعین رفته اند

به گزارش دانشگاه فارسی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اظهار داشت: قول می دهم که حتما مشکلات دانشجویان پس از اربعین در زمینه کلاس ها، انتخاب واحد حل شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، حجت الاسلام مصطفی رستمی نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها میهمان برنامه تلویزیونی «در مسیر حسین» بود که به صورت زنده از عمود ۸۲۸ روی آنتن شبکه افق رفت.
وی ضمن اشاره به برخی ناهماهنگی ها برای همراهی با دانشجویان جهت سفر به کربلا اظهار داشت: قول می دهم که حتما مشکلات دانشجویان پس از اربعین در حوزه کلاس ها، انتخاب واحد حل شود. در مورد امکانات تسهیلاتی هم باید بگویم که محدودیت هایی داریم. برای مثال، وسایل حمل و نقل عمومی دانشگاه ها امکان تردد بین شهری را ندارد.
وی ضمن اشاره به پیوستگی جهانی که در راهپیمایی اربعین رخ می دهد، اظهار داشت: پدیده اربعین قواعدی را در دنیا برهم ریخت و قوانین جدیدی را ایجاد کرد. الان، اربعین تبدیل به پدیده ای بین المللی شده است، اما نه از جنس مرزبندی های حاکم بر نظام بین الملل، بلکه برهم زننده قواعد قبلی و نزدیک کننده ملت ها و جوامع متفرق شده است. این پدیده جدید حتما منافع عده ای را برهم می ریزد و دوست ندارند این اتفاق رخ بدهد.
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها ضمن اشاره به حدیث مشهور پیامبر اسلام اظهار داشت: دقت داشته باشید که اربعین آمده تا مرزها را بردارد و خیلی از اختلافات را حل و فصل کند. این همان مرز جدیدی است که پیامبر ۱۴۰۰ سال پیش در رابطه با اش سخن می گفتند و می فرمودند هیچ برتری بین عرب و عجم، بین سیاه و سفیدپوست و... نیست و تنها عامل برتری تقوا است. اربعین تحلی بخش همین حدیث نورانی است. قرن ها بود که شاهد انواع و اقسام نژادپرستی ها بودیم اما اربعین حرکتی برخلاف این قاعده است. باید به ظرفیت های این تجربه جدید دقت نماییم و همه متفکران جهان اسلام باید کنار هم بنشینند و از دل آن گنج های مختلفی که میتوان به عرصه نمایش گذاشت را استخراج کنند.
حجت الاسلام رستمی اضافه کرد: اربعین، صحنه عملی تجلی اسلام ناب است. فراموش نکنید که جریان حاکم امروز بر دنیا، انسان ها را به سمت فردگرایی، تشخص و تمایز سوق می دهد اما تمام مولفه های اربعین در جهت برهم زدن این خصوصیت هاست. با خودم فکر می کردم که چرا در اربعین هیچ تعارضی نداریم؟ دلیلش اینست که همه به یک سمت می روند و بنابراین هیچ کس مانع حرکت دیگری نیست. همه در راه حسین اند و ازاین رو همه اختلافات کنار می رود. دقت داشته باشید که در این راه، ایثار و دگرخواهی در اوج قرار دارد.
وی در ادامه ضمن اشاره به تلاش برخی افراد برای منحرف کردن هدف اصلی زیارت اربعین به سمت موضوعات کم اهمیت تر اظهار داشت: هیچ کس برای شکم و پذیرایی نیامده است و چه بسا خیلی ها در منزل خود بهتر از این خوراکی ها را داشته باشند اما این پذیرایی ها به یک پدیده مهم یعنی بذل و گذشت از تعلقات انسانی است.
نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها تصریح کرد: اربعین تبدیل به یکی از پدیده های مهم ملت ما شده است؛ پس از نوروز و عاشورا، هیچ پدیده عمومی مثل اربعین در کشور نداریم. ۴-۵ میلیون نفر خویش را به کربلا می رسانند، ۴-۵ میلیون خانواده پشت سر آنان است و میلیونها نفر هم مشتاق بودند که بیایند اما بنابر دلایلی نتوانستند. ازاین رو از همه خواهش می کنم که به این خواست ملت احترام بگذارند.1401/06/25
23:54:01
5.0 / 5
103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است