محدودیت امکانات خوابگاهی و کمبود استاد ۲ مشکل اصلی دانشگاه فرهنگیان

محدودیت امکانات خوابگاهی و کمبود استاد ۲ مشکل اصلی دانشگاه فرهنگیان

به گزارش دانشگاه فارسی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان مهم ترین مشکلات پیش رو این دانشگاه را محدودیت امکانات خوابگاهی و کمبود استاد عنوان نمود و اظهار داشت: برپایه برنامه جدید، هزار دکتر معلم و ۵۰۰ عضو هیات علمی جذب می شوند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، دانشگاه فرهنگیان در جهت سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با هدف تأمین و تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و کارآمد برای وزارت ­آموزش وپرورش همینطور دستیابی به اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران و بعنوان میوه قدیمی ترین دانشگاه ها و مراکز آموزشی از مدرسه دارالفنون تا مرکز تربیت دبیر فنی شهید رجایی در سال ۱۳۹۰ با امضای رئیس جمهور وقت تاسیس شد.
این دانشگاه امروز ۸۸ هزار و ۵۰۰ مهارت آموز (افرادی که به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمده اند اما باید یک سال دوره مهارت آموزی بگذرانند)، ۹۶ هزار و ۳۳۸ دانشجو، ۷۸ هزار و ۲۲ دانشجومعلم، ۸۵۶ عضو هیات علمی، ۹۸ پردیس و مرکز در سرتاسر کشور دارد.
دانشگاه فرهنگیان تنها دانشگاهی در کشور است که رئیس آن با حکم وزیر آموزش و پرورش و تایید وزیر علوم تحقیقات و فناوری، منصوب می شود. همینطور این دانشگاه به لحاظ قانونی زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است ولی بودجه آن مستقیم تخصیص می یابد. دانشگاه فرهنگیان سالانه ۲۵ هزار معلم را به نظام تعلیم و تربیت تقدیم می کند.
رضامراد صحرایی که سوابقی چون معاونت دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی، سرپرست معاونت فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی و معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی را از سال ۹۲ تا ۱۴۰۱ در کارنامه کاری خود دارد از اردیبهشت گذشته با حکم وزیر آموزش و پرورش و تایید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری سرپرست دانشگاه فرهنگیان شد.
وی در گفتگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درمورد برنامه های آینده دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: در این دانشگاه اقدامات زیادی باید در حوزه آموزش، پژوهش، فرهنگی تربیتی و توانمندسازی نیروی آموزش و پرورش بعنوان وظیفه اصلی خود صورت گیرد.فرآیند جذب ۱۰۰۰ دکتر معلم و ۵۰۰ عضو هیات علمی آغاز شد
استاد دانشگاه علامه طباطبائی اضافه کرد: در حوزه آموزش مهم ترین کار جذب هزار دکتر معلم و جذب ۵۰۰ عضو هیات علمی از مسیر وزارت علوم است. فرایند این کار آغاز شد و روند آن به سرعت انجام کار در مرکز جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بستگی دارد.
همچنین در معاونت آموزشی، کار مهم ما بازبینی برنامه کلان تربیت معلم جمهوری اسلامی ایران بعنوان مبنایی برای همه برنامه های درسی ماست.
صحرایی خاطرنشان کرد: در حوزه پژوهش دو اقدام را آغاز کرده ایم؛ اول نهضت ملی تولید منابع درسی تربیت معلم است. ما ۹۸ پردیس در کل کشور داریم، باید منابع این پردیس ها یکسان شود و بیشتر دروس حفظ کردنی منابع مهارتی باشد، همینطور تشکیل هسته های پژوهشی در دانشگاه فرهنگیان بگونه ای که در هر گروه حداقل یک هسته پژوهشی داشته باشیم و این در کل کشور عدد بالایی می شود.
وی اقدامات دیگر در حوزه پژوهش و درحال انجام این دانشگاه را برگزاری جشنواره های الگوهای برتر تدریس در تمام سطوح؛ شامل متوسطه اول و دوم و ابتدایی اول و دوم و در تمام دروس ذکر کرد که با هماهنگی نهادهای تخصصی صورت می گیرد.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان افزود: در حوزه فرهنگی کار مهم ما تشکیل نظام جامع فرهنگی تربیتی است که در آن دانشجو معلمان بگونه ای تربیت می شوند که متناسب با ۶ ساحت سند تحول آموزش و پرورش، ۶ مهارت را در تحصیل کسب می کنند؛ همچون اقداماتی که سال جاری شروع می نماییم هر معلم یک مربی قرآن، هر معلم یک امدادگر و هر معلم یک مربی ورزشی خواهد بود.
صحرایی افزود: مبحث قرآن در این دانشگاه اهمیت بسیاری دارد و بنابراین میزبان برگزاری سی و هفتمین دوره مسابقات ملی قرآن کریم دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور هستیم.
در حوزه دانشجویی باید بُعد رفاهی دانشجویی را تقویت نماییم، از این حیث ضعیف هستیم. بخصوص آنکه ۷۰ درصد دانشجویان ما خوابگاهی هستند و ترجیح ما هم همین است، چونکه نظام مدیریت و اداره و تربیت، شبانه روزی است. البته سیاست ما اینست که تعداد بیشتری خوابگاهی باشند.صحرایی تصریح کرد: مبحث مهم دیگر در حوزه دانشجویی برگزاری جشنواره های ورزشی، برگزاری دوره های مبارزه با صدمه های اجتماعی و جلوگیری از آنها و مسایلی از این دست است. در بخش اداری و مالی دانشگاه فرهنگیان بحث طرح توسعه دانشگاه را داریم که این دانشگاه را با تصویب طرح جامع توسعه از سال آینده و اجرای آن به شکل درستی توسعه می دهیم.
وی درمورد مهم ترین مشکلات دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: ما پنج مشکل کلیدی داریم که دو مشکل اصلی کمبود امکانات خوابگاهی رفاهی کافی و کمبود شدید استاد است.

1401/06/18
11:04:20
5.0 / 5
154
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , تولید , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است