پشتیبانی از محصولات بومی شده ایرانی با ابلاغ بخشنامه اجرائی کارگروه تولید بار اول

پشتیبانی از محصولات بومی شده ایرانی با ابلاغ بخشنامه اجرائی کارگروه تولید بار اول

دانشگاه فارسی: بخشنامه اجرائی برنامه تولید بارِ اول با پیگیری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و در قالب ماده 10 قانون جهش تولید دانش بنیان، توسط دولت ابلاغ گردید، حالا دیگر دانش بنیان ها با یک پشتوانه قوی قانونی می توانند محصولات بومی سازی شده خودرا به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی عرضه کنند.


دریافت 39 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، یکی از اشکالات اصلی و دغدغه بزرگ شرکت های دانش بنیان کشورمان در طول سالهای قبل مشکل بازار و فروش بوده است. حال آنکه، دستگاه های دولتی و شبه دولتی مثل پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و مجتمع های نیروگاهی و غیره می توانند یکی از مشتریان بسیار عالی محصولات دانش بنیان و فناورانه باشند، اما این مشتریان برای خرید کالا و محصولات قوانین و مقررات محدودکننده ای دارند و باید بوسیله اجرای مناقصه نسبت به خرید محصولات اقدام نمایند.
فرایند مناقصه برای مدیران دولتی، طولانی و پیچیده و از همه مهمتر این که پرمسوولیت است به ویژه آنکه آن محصول نمونه داخلی ندارد و باید برای نخستین بار در کشور بومی سازی شود.
از طرفی مواردی همچون مدعیان زیاد ساخت داخل و دشواری ارزیابی محصولات آنها و ریسک بالای توسعه فناوری، دامپینگ شرکت های خارجی و زمان بَر بودن پروسه مناقصات موجب می شود که بیشتر مدیران دولتی و خصولتی عطای بومی سازی را به لقای آن ببخشند و ترجیح بدهند محصول مورد نیاز خودرا از شرکت های خارجی و دلالان آنها خریداری کنند و این نیز در وضعیت تحریم هزینه های سنگینی را به کشور تحمیل می کند.
بر همین اساس نیز در سال ۱۳۹۷ کارگروه تولید بارِ اول با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صنعت تشکیل شد تا این مشکل را به کمک حوزه دانش بنیان رفع کند.
برهمین اساس نیز تا حالا و در طول ۳ سال گذشته، ۱۹۳ طرح از بیش از ۷۰ دستگاه دولتی و حاکمیتی، توسط دبیرخانه کارگروه تولید بار اول دریافت شده که برای ۹۹ مورد از آنها مجوز ترک تشریفات قانون و مقررات برگزاری مناقصات از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صادر گردیده است.
اما با وجود این که این کارگروه وظیفه پشتیبانی از تولیدات داخلی و محصولات بومی سازی شده را عهده دار بود، باز هم برخی سازمان ها و نهادهای دولتی از زیر بار آن شانه خالی کرده و همچون سالهای قبل محصول وارداتی خودرا از خارج از کشور وارد می کردند.
از این جهت با پیگیری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و در قالب ماده ۱۰ قانون جهش تولید دانش بنیان بخشنامه اجرائی برنامه تولید بار اول توسط دولت ابلاغ گردید و حالا دیگر دانش بنیان ها با یک پشتوانه بسیار قوی قانونی می توانند محصولات بومی سازی شده خودرا به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی عرضه کنند.
این کارگروه برای مدیران شجاعی که به بومی سازی علاقمند هستند، مجوز معافیت از تشریفات مناقصات را صادر می کند و وظیفه دیگر این کارگروه طراحی سناریوی بومی سازی است بطوریکه به مدیران کمک می نماید جزییات قرارداد بومی سازی را تعیین کنند. به عنوان مثال این که بومی سازی توسط چه شرکتی و قیمت قرارداد چقدر باشد و دیگر این که مراحل پرداخت چه باشد و این که چه تست هایی برای این بومی سازی باید صورت گیرد.
در نهایت مجوز معافیت از تشریفات قانون و مقررات مناقصات با امضای معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری صادر می شود و بدین سان مشکل تولید بارِ اول محصولات فناورانه و راهبردی به حداقل می رسد و می توانیم اثر تحریم ها در پیشرفت کشور را خنثی نماییم.منبع:

1401/06/15
22:22:20
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است