چرخه ایده تا محصول در حوزه هسته ای برای پژوهشگران و فناوران کشور درحال تکوین است

چرخه ایده تا محصول در حوزه هسته ای برای پژوهشگران و فناوران کشور درحال تکوین است

به گزارش دانشگاه فارسی، رئیس پژوهشکده علوم و فنون هسته ای اظهار داشت: چرخه ایده تا محصول در حوزه هسته ای درحال تکوین و تکمیل است و پژوهشگران و فناوران فعال در حوزه هسته ای می توانند از برنامه های حمایتی و توسعه ای برای تبدیل ایده خود به محصول و ورود به بازار در دو بخش خصوصی و دولتی بر حسب شرایط و علاقه خود استفاده نمایند.


به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا، امیرحسین فقهی روز دوشنبه در رویداد تبادل فناوری حوزه تکنولوژی های جدید انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها اضافه کرد: امروز شاهد رویداد مهمی در عرصه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور در عرصه صنعت هسته ای کشور هستیم. این رویداد حاصل برنامه ها و سیاست های نوین سازمان انرژی اتمی ایران با محوریت پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای است که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.
وی بیان نمود: با عنایت به زیرساخت های موجود برنامه اصلی و اولویت ما توسعه فناوری و نوآوری در پژوهشگاه و همینطور در صنعت هسته ای کشور است، نزدیک به سه سال پیش با تشکیل مدیریت امور فناوری و تجاری سازی، برنامه ایجاد و توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در صنعت هسته ای شروع و مدلهای مختلف در ایران و کشورهای دیگر بررسی گردید و در نهایت به مدل کنونی رسیدیم. تلاش براین بود تا بستری فراهم نماییم که ده ها شرکت خصوصی امکان رشد و بالندگی را در مرکز فناوری و نوآوری "رسا" داشته باشند.
فقهی افزود: به این منظور امکانات کم نظیر صنعت هسته ای به صورت قانونمند و برپایه آئین نامه های تدوین شد و با نظارت جدی در اختیار این شرکت ها قرار دادیم.
معاون سازمان انرژی اتمی ایران بیان نمود: مهم ترین و شاید سخت ترین اقدامی که باید انجام می شد، ایجاد فرهنگ فناوری و نوآوری در سطح پژوهشگاه و هم در صنعت هسته ای بود. در این جهت برنامه های نظیر تشکیل کارگروه برای سیاستگذاری و تایید برنامه های حوزه فناوری و تجاری سازی، اجرای برنامه های ترویجی و آموزشی در رابطه با حوزه فناوری و تجاری سازی و کسب و کار دانش بنیان، تهیه و تدوین دفترچه محصولات و خدمات، ایجاد سامانه و برنامه قیمت گذاری آنها، ایجاد و سامانه فروش و واحد بازاریابی و سرمایه گذاری و بسیاری اقدامات دیگر انجام شد تا توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری و تجاری سازی نظام مند و با برنامه محصولات و خدمات فناورانه با محوریت پژوهشگاه و در سطح صنعت هسته ای باشد.
وی اضافه کرد: هم اکنون پژوهشگاه برای چرخه ایده تا بازار برنامه مشخصی دارد و موضوعات با سطوح آمادگی فناوری مختلف در مدیریت ها و مجموعه پژوهشگاه دنبال می شود. پیش از این پژوهش های انجام شده بعد از طی مراحل پژوهشی و رسیدن به نتایج خروجی مانند مقاله و رساله یا یک محصول آزمایشگاهی متوقف می شد. برنامه مشخصی برای توسعه محصول و رسیدن محصول به بازار نداشت.
رییس پژوهشکده علوم و فنون هسته ای افزود: حالا این چرخه درحال تکوین و تکمیل است و پژوهشگران و فناوران فعال در حوزه هسته ای می توانند از برنامه های حمایتی و توسعه ای برای تبدیل ایده خود به محصول و ورود به بازار در دو بخش خصوصی و دولتی بر حسب شرایط و علاقه خود بهره گیرند.
فقهی عنوان کرد: در این جهت آئین نامه مالکیت فکری و تجاری سازی تدوین شده و بعد از تصویب در کارگروه فناوری و نوآوری که وظیفه سیاستگذاری را در این عرصه دارد، ابلاغ گردید. این آئین نامه سهم مالکیت ذی نفعان در توسعه هر محصول یا خدمت را تعیین می کند و زمینه تجاری سازی محصولات و خدمات را فراهم می سازد.
وی اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه ها و اقدامات، تشکیل مرکز طراحی مهندسی و ساخت برای پاسخ به نیازهای فناوری با سطوح آمادگی فناوری مختلف است. بعد از تهیه "طرح جامع تشکیل واحد مهندسی و ساخت" و تصویب و ابلاغ آن، این واحد ذیل معاونت پژوهش، فناوری و نوآوری با تجمیع کارگاه های فنی و مهندسی پژوهشگاه و با سه زیربخش طراحی مهندسی و تحلیل، ساخت و کنترل کیفی تشکیل شده است.
معاون سازمان انرژی اتمی ایران همینطور از ایجاد مرکز فناوری و نوآوری رسا برای توسعه فعالیتهای تجاری توسط بخش خصوصی و در جهت ایجاد توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری اطلاع داد و اظهار داشت: بدیهی است تخصیص فضای مناسب اداری و اختصاص فضاهای غیرقابل استفاده و کم استفاده به هسته های فناور و استارتاپ ها و همینطور اتصال کارگاه های فنی و مهندسی و لابراتوار ها به فعالیتهای دانش بنیان می تواند تحولی واقعی در فعالیتهای عمومی پژوهشگاه علوم و فنون و همینطور صنعت هسته ای ایجاد نماید و افق های جدیدی را بگشاید.
رویداد تبادل فناوری حوزه تکنولوژی های جدید انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها امروز با حضور محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

1401/06/15
09:39:03
5.0 / 5
155
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است