رئیس نهاد رهبری در دانشگاهها؛

دانشجویان و تشکل های انقلابی میدان جهاد تبیین را خالی نگذارند

دانشجویان و تشکل های انقلابی میدان جهاد تبیین را خالی نگذارند

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: جهاد تبیین برای غبارزدایی از فضای روایت است و دانشجویان و تشکل های انقلابی، مجاهدان میدان عملیات تبیین هستند، این میدان را نباید خالی بگذاریم.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در همایش آموزشی «عصر تحول» که به همت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در مشهد مقدس برگزار شد، با یادآوری روایتی ازپیامبراکرم (ص) که می فرماید" إذا رأیت الناس یشتغلون بالفضائل فاشتغل أنت بإتمام الفرائض هر گاه دیدی مردم به کارهای خوب غیرواجب مشغولند تو به کامل کردن امور واجب بپرداز" اظهار داشت: گاهی اوقات به سبب مشغله های پیرامون، درگیر حواشی می شویم و متوجه نیستیم از متن اصلی دور شده ایم، شاید همین مسئله باعث شده که امروز رهبر انقلاب یک دستور میدانی به همه ما و به ویژه شما افسران جوان جنگ نرم بدهند که یک واجب فوری است و آن «جهاد تبیین» نام دارد.
وی در ادامه اضافه کرد: چرا رهبر انقلاب مسئله جهاد تبیین را مطرح می فرمایند و چرا این مساله مهم است؟ برخی گمان می کنند جهاد تبیین یک ماموریت جدید و بی سابقه یا پیچیده و نامکشوف است؛ درحالی که این طور نیست. جبهه حق هر زمانی همراه با حرکت به سمت آرمان ها باید روشنگری و غبارزدایی، در مقابل ابهام آفرینی و اغوا داشته باشد. در این میان باید به خاصیت های جهاد توجه داشت. سه خصوصیت جهاد همچون جهاد تبیین این است که باید خالصانه و با تمام توان و معطوف به حرکت دشمن و در جهت روشنگری و غبارزدایی از فضای جامعه باشد.
رستمی اظهار داشت: مقام معظم رهبری نه فقط در سال اخیر بلکه بارها به موضوع جهاد تبیین و لزوم رعایت اخلاق در این حوزه، تاکید داشته اند و صراحتاً فرموده اند که اجازه ندهید با روایت های ارائه شده توسط دشمن، جای جلاد و شهید عوض شود و در عرصه تبیین، به شکلی عمل نکنید که خروجی حرف ما با حرف های دشمن، مخرج مشترک داشته باشد. باتوجه به این بیانات باید ببینیم جامعه دانشگاهی درباره این واجب فوری چه اقداماتی را انجام داده است.
وی در ادامه اضافه کرد: میدان داری و نمایش حضور در همه عرصه ها و در «میدان عملیات تبیین» امری ضروری است؛ این که کدام جبهه در این میدان، میدان دار و علم دار باشد، خیلی اهمیت دارد. مشابه این را در جنگ های زمان پیامبر اسلام (ص) و حضرت امیرالمومنین (ع) هم داشتیم و در تاریخ خوانده ایم که برافراشته بودن پرچم و علم نشانه حیات و حضور و افتادن پرچم و علم نشان سقوط و شکست بوده است.
رستمی با تاکید بر اهمیت میدان عملیات اشاره کرد: حضور در میدان ماموریت مهمست و این سنگری است که حتی به بهانه حضور در جبهه ای دیگر هیچگاه نباید خالی بماند. برای تشکل های انقلابی امروز دانشگاه سنگر اول و محل ماموریت اصلی است؛ برای اینکه نزاع امروز در دانشگاه ها هم بر سر غلبه در میدان و تصویر چهره دانشگاه است. جریان مؤمن و انقلابی دانشگاه باید اهمیت این صحنه آرایی را درک کند. دانشگاه را سنگر اول بداند. مواضع خودرا در این میدان، تعریف و مشخص نماید در کجای میدان قرار دارد؟
وی اضافه کرد: در محدودیت فرصت ها و منابع افراد در هر پست و مقامی که باشند باید در میدان اولویت دار حضور پیدا کنند. این را در سبک زندگی شهید چمران دیده ایم که با وجود همه مسئولیت ها و فرصت های دولتی و مجلسی اولویت را به دفع شر دشمن بعثی داد و وارد میدان دهلاویه شد و به شهادت رسید، بنا بر این است که امام خمینی (ره) با تمجید از مجاهدت ایشان فرمودند: مثل چمران بمیرید.
رستمی درباره لزوم عملکرد هوشیارانه در وضعیت فعلی عنوان کرد: این که رهبر انقلاب بر ضرورت جهاد تبیین در این برهه تاکید می کنند، به سبب غبارآلود بودن فضای روایت است؛ هنگامی که فضا غبارآلود است و امکان تشخیص صحیح کم می شود، باید هوشیارانه عمل کرده و با رصد عملکرد دشمن در میدان روایت، نقش آفرینی نماییم. یکی از آفت هایی که بعضاً به سراغ ما می آید این است که میدان اول و اصلی را رها کرده و به سراغ میدان های دیگر می رویم که اگر این رخ بدهد بطور قطع خطا کرده ایم و گرفتار اشتباه شده ایم.
وی در آخر اظهار داشت: دانشجویان و تشکل های انقلابی، مهم ترین سرمایه کف میدان عملیات دانشگاه هستند، انقلاب اسلامی به تک تک شما نیاز دارد. کشور، ملت و انقلاب اسلامی در یکی از با اهمیت ترین پیچ های تاریخی خود قرار دارد. باید از این گردنه تاریخی برای رسیدن به شاهراه فراخ و روشن آینده که طلوع خورشید ولایت عظما است عبور نماییم. در این جهت و باتوجه به حساسیت این میدان، اولویت ها را بررسی نموده و با سرافرازی در میدان حضور داشته باشید.


منبع:

1401/02/31
13:14:38
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است