رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران:

به مشکلات و مسایل ماماها بزودی رسیدگی می شود

به مشکلات و مسایل ماماها بزودی رسیدگی می شود

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از رسیدگی به مشکلات و مسایل ماماهای زیر پوشش این دانشگاه در ایام آتی اطلاع داد و اظهار داشت: خدمت رسانی در نظام سلامت، می تواند تبدیل به فرصتی برای تاثیرگذاری بر فرهنگ مردم شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما، از ماماها بعنوان زحمت کشانی که شروع یک زندگی را رقم می زنند و شاهد برجسته ترین لحظه آفرینش هستند یاد کرد و اظهار داشت: وقتی در فیزیولوژی انسان دقت می نماییم، شاهد نظم و انضباط خاصی هستیم و اگر به اساس خلقت دقت کنیم، درک خواهیم کرد که خداوند چرا انسان را آفرید. به قول شاعر رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند.
وی به اهمیت و نقش ماما در تولد نوزاد سالم اشاره نمود و اضافه کرد: یک تولد صحیح نقش مهمی در سلامت فرد در آینده دارد و نیت و نگاه انسان به شغلش در نحوه خدمت رسانی او بسیار موثر است. حتی میزان شیردهی گاوداری ها هم وابسته به انرژی و محبتی است که برای آنها صرف می شود. در واقع نگاه عاشقانه در همه جنبه های زندگی اثر گذار است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: می توانیم با همه وجود خویش را برای انسان ها وقف نماییم. در بین پرستاران میزان بالندگی آنها بسیار بالا است و اثری که یک زن می تواند در سلامت داشته باشد زن ها نیروهای عجیب و غریبی دارند که مرد ندارد و یک مادر با تمام وجود می تواند به رشد کودک کمک نماید.
قناعتی با اشاره به اینکه در ایام آتی به مشکلات و مسایل ماماها رسیدگی می نماییم، خاطرنشان کرد: قول می دهم که اگر مسئولان نیازهای شما را دسته بندی کنند و به من برسانند، برای حل آنها اقدام می نماییم.
وی اضافه کرد: علم نافع یعنی بگونه ای به افراد آموزش دهیم که فرد بتواند کارآمد باشد و امیدوارم از این پس آموزش ها مفیدتر شود و به تبع آن بهره وری شما هم بیشتر شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران از همگان خواست تا اخلاق و انسانیت را سرلوحه کار قرار دهند و اصلاح امور را وظیفه خود بدانند و خاطرنشان کرد: در این جامعه منتظر نباشیم که کسی مشکلات را برای ما حل کند و معجزه ای رخ دهد؛ بلکه به این باور برسید که هر کدام از شما می تواند برای اصلاح کشور قدم بردارد و برای حل آن اقدام نماید. از خودمان شروع نماییم. افرادی باشیم که اخلاق و انسانیت را رعایت نماییم.
قناعتی با انتقاد از این که در شرایط کنونی به فرهنگ کشور توجه نمی گردد، تصریح کرد: من ناراحت هستم از این که موسیقیدان های سنتی و فاخر ما مورد توجه قرار نمی گیرند ولی یک خواننده مبتذل، میلیونها فالور دارد و برای فحاشی هایش در کنسرت، دلار هزینه می کنند. این صدمه است. فرهنگ ایرانی و اسلامی ما مورد توجه جهان است. کتاب مولانا از پرفروش ترین کتاب ها در آمریکا است و ما نباید این فرهنگ ناب را فراموش نماییم و به آن بی توجهی نماییم. کودکان ما هم باید آنها را بشناسند و تک تک ما موظف هستیم در این حوزه کار نماییم.
وی نظام سلامت کشور را به چهارراهی تشبیه کرد که محل رفت و آمد تعداد زیادی از مردم کشور است و تصریح کرد: روزانه افراد زیادی برای دریافت خدمات سلامت در این چهارراه رفت و آمد دارند بنابراین ما می توانیم بر آنها تأثیر بگذاریم و برای اصلاح امور فرصت را مغتنم بشماریم.


برای ارتقای مامایی تلاش کنید
در این مراسم، دکتر شهلا خسروی مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی، مامایی را نظاره گر تجلی خلقت خواند و اظهار داشت: روز جهانی مامایی روزی برای تجلیل های مختصر از ماما نیست بلکه باید برای تاثیری که ماماها می توانند بر سلامت جامعه داشته باشند ارزش گذاری شود و نقش آنها در سیستم سلامت به رسمیت شناخته شود.
وی با انتقاد از محدودیت های بوجود آمده برای ارائه خدمت توسط ماماها اظهار داشت: دست ماماها را برای خدمت و پیاده سازی آموزه هایشان نبندیم و اجازه دهیم از مهارت هایشان استفاده کنند. مامایی فقط برای تکمیل ورقه های اتاق زایمان نیست بلکه تاثرات آنها بیشتر از اینهاست و ما هنوز نتوانستیم بیمه مامایی را راه اندازی نماییم.
مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با اشاره به اینکه خیلی از ماماها با ارزش و توانمند هستند و میتوان مسئولیت های بسیاری به آنها محول کرد، اضافه کرد: چرا ماما تربیت می کنیم؟ چون کرامت مادر و رنج نکشیدن او برایمان مهم می باشد. مامایی شغلی دشوار به لحاظ جسمی و عاطفی است اما باید نشاطش بیشتر از رنجش باشد و این در شرایطی است که کارانه ماماهای ما بسیار اندک است.
رضایت از عملکرد مطلوب ماماها
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه این مراسم دکتر سعید ناطقی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تبریک روز ماما اظهار داشت: لحظه تولد یک نوزاد، لحظه عادی نیست و همه کسانی که به تولد کودک کمک می کنند، شرایط ویژه ای را تجربه می کنند. رشته مامایی، رشته مقدسی است و فعالیت همکاران بسیار دشوار و پرارزش است بنابر این روز خوب را تبریک عرض می کنم.
وی با اشاره به اینکه فردی که برای زایمان رجوع می کند، بیمار نیست، تصریح کرد: باید نگاهمان به سیستم سلامت، نگاهی جامع نگر باشد و نباید برای مدیریت یک بخش و اصلاح و آباد سازی آن، جای دیگری را خراب نماییم. بطور قطع حل بخش عظیمی از مشکلات ماماها به دست وزارت خانه است و دستورات باید از آنجا به دانشگاه ها ابلاغ شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تداخل کاری در بعضی از رشته ها را امری طبیعی و قابل اصلاح خواند و اظهار داشت: در همه رشته های دیگر هم کمابیش این تداخلات وجود دارد و البته من هم معتقدم که ماماها توانمندی ویژه ای دارند و مشکلات آنها قابل حل است. باید مرز بندی و تعیین تکلیف مشخصی در این خصوص صورت گیرد.
ناطقی ضمن قدردانی از عملکرد ماماها، آنرا بسیار مطلوب توصیف کرد و اظهار داشت: در مورد کارانه همکاران ماما، آنچه از جانب وزارت بهداشت تصویب شده، نیم درصد از درآمد اختصاصی بیمارستان ها است و اگر این عدد بالاتر رود ما هم تابع خواهیم بود.
رد پای ماما در تیم سلامت مادران
دکتر نسرین چنگیزی رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت هم در این مراسم هم ضمن تبریک این روز اظهار داشت: از معاونت درمان به علت حمایت های بسیاری که در خلال ۲ سال و نیم همه گیری کووید در جهت پشتیبانی از مادران داشت قدردانی می کنم و موفقیت های این دوره میسر نشد مگر به علت کار تیمی همکاران.
وی ارائه خدمت به مادران آبستن را بعنوان بسته سلامت خواند و اظهار داشت: امید ما این است که هر کدام از اعضای گروه، نقش و کار خویش را به درستی بشناسند و انجام دهند. بطور قطع همکاران مامای ما هم عضوی از تیم هستند و بسیار زحمت می کشند.
دکتر چنگیزی، در نظرگرفتن یک ماما برای هر ۸ تا ۱۰ مادر را مطابق با استانداردهای جهانی ندانست و خاطرنشان کرد: امیدوارم این مسایل در کشور اصلاح گردد.
رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، با تکیه بر این که تلاش نکنیم به یکدیگر افسردگی و یاس را تزریق نماییم، تصریح کرد: رد پای ماما در تمام سیستم سلامت به چشم می خورد. حالا ۱۳ هزار ماما در بخش درمان داریم که با همت تیم سلامت مادران، توانستیم مرگ و میر مادران را در سال ۲۰۱۷ تا ۶۷ درصد کاهش دهیم. از دانشگاه علوم پزشکی تهران می خواهم به منظور بهره مندی افراد در مناطق محروم، در بحث تله مدیسین هم همکاری کنند.
همزمان با روز جهانی ماما از ۲۴ نفر از تلاشگران عرصه مامایی و مقام و جایگاه ماما در تأمین سلامت مادران، بهداشت باروری و تأثیر در بهبود سیستم سلامت قدردانی گردید.


منبع:

1401/02/24
13:35:10
5.0 / 5
195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است