معاون وزیر علوم:

در دوران کرونا با افت تحصیلی دانشجویان مواجه شدیم

در دوران کرونا با افت تحصیلی دانشجویان مواجه شدیم

به گزارش دانشگاه فارسی ایرنا- معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: در دوران کرونا ما با افزایش مسایل لطمه رسان و افت تحصیلی دانشجویان مواجه شدیم؛برخی معتقدند این اتفاق ناشی از بی انگیزگی است و نیاز است برای حل این مشکل انگیزه و امید در جامعه دانشگاهی ایجاد و دانشجویان را هدفمند نماییم.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، هاشم داداش پور سه شنبه در آیین اختتامیه سی وسومین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور و اعلام مراکز مشاوره منتخب در شیراز اظهار نمود: در دوران کرونا تجارب متفاوتی و اتفاقات عجیبی را تجربه کردیم و اساسا بخش مهمی از سنگینی اتفاقات ناشی از دوران کرونا بر دوش مراکز مشاوره دانشگاه افتاد.
وی تصریح کرد: اگر در زمینه مشاوره و پیشگیری سرمایه گذاری نماییم نیازی به حوزه درمان نیست یا کمتر به این حوزه نیاز پیدا می کنیم؛ در حقیقت مشاوره یک سرمایه گذاری است در حالیکه درمان هزینه است.
معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان با ابراز امیدواری به این که رویکرد های جدید این سازمان در زمینه مراکز مشاوره و سلامت با برگزاری این گردهمایی در شیراز به خوبی منتقل شده باشد، اظهار داشت: ممکنست در این سازمان با موضوعات به شکل یکدست برخوردار نماییم در حالیکه با تنوع مشکلات، چالش ها و لطمه هایی در زمینه سلامت روان و جسم روبه رو شده باشیم.
داداش پور اظهار داشت: اگر تجارب کسب شده در این گردهمایی، منتقل کننده لطمه ها و تجربه موفق برای رفع مدیریت لطمه ها باشد تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. به عبارتی دیگر ما از هفت جغرافیای ایران می توانیم هفت تجربه موفق داشته باشیم و همان اندازه که تنوع لطمه ها وجود دارد از مدیریت لطمه ها نیز با همان تنوع بهره ببریم.
داداش پور افزود: نگاه درمان گری به حوزه سلامت یکی از دغدغه هایی است که هم اکنون با آن مواجه هستیم. در حالیکه پیشگیری و مشاوره می تواند خیلی از مشکلات در زمینه درمان را کم کند.
وی بیان داشت: متأسفانه مراکز مشاوره ما کمتر به سمت دانشجو می روند و همیشه منظر هستند دانشجویان برای حل مشکلاتشان به آنها مراجعه کنند. در پاقع دانشجو زمانی که گرفتار بحران، گرفتاری و چالش می شود به این مراکز مراجعه می کند.
داداش پور اظهار داشت: ما باید ببینیم که تا چه حد موفق شدیم جامعه هدف را تحت پوشش قرار دهیم، هرچند گفته می شود ۳۷ درصد از کل جامعه هدف را پوشش داده ایم اما به نظر می آید همین ۳۷ درصد را هم نتوانستیم تحت پوشش قرار دهیم.
وی بیان داشت: فقدان انتقال بین نسلی که در افراد به خودی خود اتفاق می افتاد یکی از مشکلاتی است که هم اکنون با آن مواجه هستیم. ارتباطات خانوادگی نیز سبب شده که مهارت های ارتباطی به حداقل ممکن برسد.
داداش پور اظهار نمود: متأسفانه چسبندگی به فضای مجازی نیز از دیگر مشکلات است که موجب قطع ارتباط بین نوجوانان و جوانان با خانواده هایشان شده است. این اتفاقات سبب شده که هر گونه فقدانی به مراکز مشاوره منتقل شود.
وی افزود: بدین ترتیب نظام علمی که به پارادایم های موجود در دنیا وابسته است متناسب با افکار افراد و کارشناسان به جامعه ای منتقل می شود که نظام تربیتی آنرا به عهده داریم و در نهایت شاهد گسسته شدن روابط فرزندان از خانواده ها خواهیم بود.
داداش پور بیان داشت: ما نیازمند الزاماتی هستیم که بتوانیم افزون بر این که جای خانواده را در دانشگاه پر نماییم به بهزیستی خانواده و جامعه دقت کنیم.
وی بر ضرورت شکل گیری و انتقال دانش بومی و الزاماتی متناسب با زیست بوم کشور در زمینه مشاوره و تربیت اشاره نمود و اظهار داشت: ما نیاز به افراد متنوع الفکر هستیم و کارشناسان باید متناسب با این فضا توانمند شوند. همین طور ساختارها بایستی از حالت تک بعدی، لطمه شناسانه و مبتنی بر شرایط خاص خارج و چند بعدی شوند.
وی بر ضرورت اتخاذ تدابیر اساسی برای جامعه پذیر شدن دانشجویان تاکید کرد و اظهار داشت: برای کاهش لطمه ها باید تغییرات جدی در ساختارها و نوع نگاه ها ایجاد نماییم.
داداش پور افزود: مجموعه اقداماتی که در دوران پساکرونا باید اتفاق بیفتد از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. می بایست به این باور برسیم که ده ها هزار دانشجویی که در دانشگاه ها تحصیل می کنند، فرزندان یا خواهران و برادران خودمان هستند.
معاون وزیر علوم به ضرورت توجه به دانشجویانی که گرفتار لطمه هستند تاکید کرد و اظهار داشت: هرچند لطمه ها گذرنده هستند اما ما باید با صبوری آنها را به سمت دیگری هدایت نماییم.
آیین افتتاحیه این گردهمایی روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه انجام شد و در آیین اختتامیه، مراکز مشاوره منتخب دانشگاه های کشور و حامیان نمونه معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
در سی وسومین گردهمایی رؤسای مراکز مشاوره دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور از نرم افزار سام(سامانه‌ی الکترونیکی مشاوره رونمایی) شد.


منبع:

1401/02/20
23:38:30
5.0 / 5
100
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , جوانان , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است