معاون فرهنگی وزارت علوم:

شروع پیگیری سریع و ویژه رهنمودهای رهبری در دیدار دانشجویی

شروع پیگیری سریع و ویژه رهنمودهای رهبری در دیدار دانشجویی

معاون فرهنگی وزیر علوم از پیگیری سریع و ویژه رهنمودهای رهبری در دیدار دانشجویی آگاهی داد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از وزارت علوم، نشست هم اندیشی معاونان فرهنگی و اجتماعی منطقه یک با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و مدیران و مشاوران این معاونت، در محل مصلای تهران اجرا شد.
در ابتدای این جلسه دکتر جعفرپور قائم مقام معاونت فرهنگی وزارت علوم، ضمن خیر مقدم به کلیه میهمانان، به ارائه گزارشی از کارهای معاونت فرهنگی در زمینه قرآنی پرداخته و پیرامون ضرورت و اهمیت برنامه ریزی های آتی نکاتی را اظهار داشت.
پس از آن دکتر کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به بیان رئوس کارهای معاونت و ابعاد مهم از اقدامات معاونان فرهنگی دانشگاه ها در سال اخیر پرداخت.
وی با تاکید بر اهمیت نقش و جایگاه کارهای فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها اظهار داشت: بازگشایی دانشگاهها و آموزش حضوری بعد از دوسال، یکی از اقدامات بزرگ در طول تاریخ آموزش عالی کشور بود و می توان گفت ابعاد این اتفاق بیش از همه در زمینه فرهنگی و اجتماعی خودرا نشان داده است و معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در کنار دیگر معاونتها در هر دانشگاه، برنامه ریزی های جدی برای این مساله داشته و موفقیت های شایان توجهی حاصل شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: معاونان فرهنگی باید کنشگری فعالانه در سطح عمومی و رسانه ای داشته باشند و از این ظرفیت بهره گیری کنند؛ بعنوان مثال در موضوع بودجه دانشگاه ها و «تصویب ۳ درصد بودجه برای کارهای فرهنگی از کل بودجه هر دانشگاه»، یک برنامه ریزی و پیگیری مستمر و کنشگری دقیق رسانه ای از طرف معاونت فرهنگی، زمینه ساز این دستاورد مهم و سرنوشت ساز را برای حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها را فراهم نمود. موضوعی که تا حالا سابقه نداشته و با یک هوشمندی و پیگیری به نتیجه رسید.
کلانتری افزود: از همه معاونان در دانشگاه ها می خواهیم که نسبت به موضوعات حساسیت زیاد داشته باشند و با پیگیری مستمر در موضوعات مختلف همچون بودجه و امکانات در برنامه ریزی ها، هم افزایی و مشارکت در طرح های مختلف و کارهایی که هر یک زمینه ایجاد نشاط و بکارگیری ظرفیتهای دانشجویی را فراهم می آورد فعال باشند. حقیقت مطلب این است که خیلی از کارهای موثر فرهنگی بودجه مستقل نمیخواهد و با قدری خلاقیت می توان از ظرفیت های موجود به نحو احسن استفاده نمود.
وی بخش اصلی صحبت های خودرا به دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب اختصاص داده و عنوان کرد: در دیدار شب گذشته با مقام معظم رهبری به نکات و مضامینی اشاره شد که کم نظیر بود. بحمدالله ایشان از وضعیت آموزش عالی و دانشگاه ها ابراز خشنودی کردند و تاکید ایشان بر افتخارآمیز بودن نهاد دانشگاه بعد از انقلاب اسلامی و رابطه و تعامل چهاردهه ای میان دانشگاه و انقلاب، نقطه عطف بیانات معظم له در این دیدار بود. طرح مفهوم «هویت دانشگاهی» از طرف ایشان، یک گزاره مهم برای ما در راه بازطراحی کارهای فرهنگی و اجتماعی در آینده دانشگاه ها است.
وی با تاکید بر این اظهار داشت: ساعتی بعد از دیدار با رهبر انقلاب، وزیر علوم با دستور ویژه ای، معاونت فرهنگی و اجتماعی را مسئول پیگیری و عملیاتی سازی رهنمودهای معظم له تعیین نمود و من از همکارانم در معاونت تشکر میکنم که هم اندیشی امروز را در فاصله زمانی کمتر از ۲۴ساعت از بیانات مهم رهبر انقلاب تشکیل دادند تا با همفکری دانشگاه های بزرگ و ممتاز کشور، برنامه ریزی جدی و موثری را جهت پیگیری منویات و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب داشته باشیم.
در ادامه این جلسه هر یک از معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه یک، به ارائه نقطه نظرات خود در زمینه های مختلف کارهای دانشجویی، قرآنی، تشکل ها، ابعاد طراحی اقدامات و برنامه ریزی فرهنگی موثر، بودجه ریزی فرهنگی، شبکه سازی در بین دانشجویان و تشکل های دانشجویی، بهره گیری از ظرفیت اساتید در مداخلات فرهنگی و هم افزایی فعالیت ها در زمینه های مختلف رسانه ای و جهاد تبیین پرداختند.
گفتنی است لیست معاونان فرهنگی و اجتماعی عضو این هم اندیشی بدین شرح است:
دکتر بهرامی احسان، دانشگاه تهران؛ دکتر اسماعیلی، دانشگاه علامه طباطبایی؛ دکتر صادقی، دانشگاه الزهرا(س)؛ دکتر امینی، دانشگاه پیام نور؛ دکتر تقوی، دانشگاه صنعتی شریف؛ دکتر صلواتی، دانشگاه شهیدرجایی؛ دکتر دردایی، دانشگاه تربیت مدرس؛ دکتر عباسی، دانشگاه جامع علمی و کاربردی؛ دکتر تهامی، دانشگاه خوارزمی؛ دکتر نادری، دانشگاه شاهد؛ دکتر ملاداوودی، دانشگاه امیرکبیر؛ دکتر طالب پور، دانشگاه شهید بهشتی؛ دکتر معینی، دانشگاه علم و صنعت؛ دکتر محمدی، دانشگاه فرهنگیان؛ دکتر رجبی، دانشگاه فنی و حرفه ای؛ دکتر صالحی، دانشگاه هنر و دکتر نوری، دانشگاه خواجه نصیر.

1401/02/11
09:44:35
5.0 / 5
267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است