آیا ریزش مو از عوارض طبیعی کروناست؟

آیا ریزش مو از عوارض طبیعی کروناست؟

برخی بهبودیافتگان کرونا بعد از مدتی گرفتار ریزش موی موقت می شوند، این عارضه به مرور و با تقویت بدن بیمار رفع می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری مدیکال نیوز، از اوایل شیوع کرونا، عوارض کوتاه و بلندمدت همچون ناخن کوویدی، مشکلات پوستی، کاهش انرژی و کاهش حس چشایی و بویایی، مشکلات تنفسی، مه مغزی و مشکلات معده گزارش شده است و محققان بروز عوارض جدید و عجیب را در مورد بهبودیافتگان کرونا محتمل می دانند.
برای مثال در بعضی از بهبودیافتگان عارضه ای به نام ناخن کوویدی گزارش شده که به صورت خطوط و شیارهایی روی ناخن مشاهده می شود البته محققان این عارضه را در رابطه با بیماری کرونا نمی دانند و بروز آنرا بعد از عفونت هرگونه ویروس، صدمه و بیماری زمینه ای امکان پذیر می دانند.
بر اساس آمارها امکان دارد ۲۵ تا ۳۰ درصد از بیماران علایم طولانی را تجربه کنند. هم اکنون خیلی از بهبودیافتگان شاهد ریزش مو هستند.
ریزش موقت مو 'Telogen Effluvium' نامیده می شود و در زنان شایع تر است. این عارضه بیشتر پس از تب شدید، جراحی و زایمان دیده می شود. بر مبنای مطالعات محققان دانشگاه بنر در آمریکا، ۲ تا سه ماه بعد از هرگونه عفونت امکان دارد این عارضه مشاهده شود. معمولاً این عارضه بعد از عفونت هایی که همراه با تب است دیده می شود.
محققان بر این باور هستند که ریزش مو بعد از عفونت به علت التهاب است و سبب می شود رشد مو متوقف شود. در هر فرد سالم، روزانه به صورت متوسط ۵۰ تا ۱۵۰ تار مو، بسته به نوع، بافت و ضخامت مو می ریزد. در افرادی که گرفتار ریزش مو می شوند، این مقدار سه برابر است.
استرس، مشکلات هورمونی و کمبود ویتامین از دیگر علل ریزش مو است که در بهبودیافتگان دیده می شود. اگر عامل ریزش مو چنین مواردی باشد، حدود ۶ تا ۱۸ ماه طول می کشد.
محققان بر این باور هستند که ریزش موی ناشی از کرونای موقت است و با تقویت بیمار، حجم مو به میزان پیش از بیماری می رسد.منبع:

1400/11/26
21:58:38
5.0 / 5
319
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است