نماینده مردم زاهدان در مجلس:

استفاده از توان نیروهای توانمند سیستان و بلوچستان در وزارت آموزش و پرورش ضروریست

استفاده از توان نیروهای توانمند سیستان و بلوچستان در وزارت آموزش و پرورش ضروریست

به گزارش دانشگاه فارسی ایرنا- رئیس کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان دارای نیروهای توانمندی است که میتوان از این ظرفیت و توان در وزارت آموزش و پرورش بهره گرفت.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا حسینعلی شهریاری پنجشنبه شب در نشست شورای آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان عنوان کرد: همینطور با عنایت به افزایش جمعیت و مساحت شهر زاهدان ایجاد ناحیه سه آموزش و پرورش برای عرضه خدمات بهتر و بیشتر ضروریست.
وی بر جذب نیروهای خدماتی در مدارس سیستان و بلوچستان تصریح کرد و اظهار داشت: باید شرایط از جانب وزارت آموزش و پرورش فراهم گردد تا به جای قرارداد سراسری با شرکتهای بیمه، استان ها با شرایط بهتری با شرکتهای بیمه تکمیلی مدنظر قرارداد ببندند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی به اهمیت هنرستان ها در زمینه مهارت آموزی اشاره نمود و اظهار داشت: نحوه آموزش و تجهیزات هنرستان ها باید بگونه ای باشد که دانش آموزان پس از فارغ التحصیل شدن توانایی کارکردن در صنایع مختلف را داشته باشند.
ساخت اردوگاه فرهنگی و تربیتی در چابهار، برنامه ریزی ویژه برای بازماندگان از تحصیل و راه اندازی مجتمع های ورزشی از دیگر درخواست های رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در شورای آموزش و پرورش استان بود.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان هم در این جلسه اظهار داشت: نرخ پراکندگی جمعیت دانش آموزی در استان ۳/۸۵ در هر کیلومتر مربع است که توزیع منابع و تجهیزات آموزشی را با سختی مواجه می کند.
حسنعلی میرعبدی افزود: از طرفی رشد فزاینده جمعیت دانش آموزی یکی دیگر از موضوع هایی است که بر شاخصهای مختلف مانند فضای آموزشی و نیروی انسانی تأثیر می گذارد.
وی ادامه داد: پیشبینی انجام شده برپایه نرخ موالید در پنج سال قبل نشان داده است که تا سال ۱۴۰۵ حداقل یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دانش آموز در استان خواهیم داشت.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی جاری ۸۶۳ هزار و ۸۱۷ دانش آموز در مدارس استان درحال تحصیل هستند.
وی افزود: الان ۳۲ هزار و ۷۷۹ نفر نیروی انسانی در سرتاسر استان درحال خدمت هستند و با کمبود ۱۲ هزار و ۴۲۳ معلم در این استان روبرو می باشیم.
میرعبدی با اشاره به اینکه جذب نیرو در آموزش و پرورش از ۲ طریق دانشگاه فرهنگیان و آزمون استخدامی ماده ۲۸ انجام می شود، اظهار داشت: تا کنون ۶۲ درصد سهمیه استخدامی ماده ۲۸ و ۴۹ درصد سهمیه دانشگاه فرهنگیان در استان جذب شده است که برای افزایش میزان جذب می بایست حق انتخاب بیشتر از یک کد رشته و کد مکان در آزمون استخدامی به داوطلبان داده شود.
سرپرست اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان مبحث بازماندگان از تحصیل را یکی دیگر از معضلات استان عنوان نمود و اظهار داشت: در کل کشور ۹۸۰ هزار و ۸۷۱ بازمانده از تحصیل شناسایی شده اند که ۱۵ درصد این جمعیت با رقم ۱۴۷ هزار و ۲۸۴ نفر در این استان هستند.
میرعبدی اظهار داشت: فقر ناشی از پایین بودن سرانه درآمد در خانوارهای استان، پراکندگی جمعیت و نبود فضای آموزشی در روستاهای دوردست، کمبود سرویس روستا مرکزی، ازدواج زود هنگام و فرصت های کاذب اشتغال در مرز از مهم ترین علل ترک تحصیل در سیستان و بلوچستان است.
وی به راهکارهای کوتاه مدت برای پیشگیری از افزایش آمار بازماندگان از تحصیل اشاره نمود و اظهار داشت: ورود ائمه جمعه برای اقناع جوامع محلی و فرهنگ سازی در این حوزه و استفاده از ظرفیت رسانه و کسانی که صاحب نفوذ هستند می تواند در این حوزه تأثیر گذار باشد.


منبع:

1400/10/24
12:13:03
5.0 / 5
51
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است