معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد؛

حضور 1300 دانش آموز عشایری در جوار حضرت رضا(ع)

حضور 1300 دانش آموز عشایری در جوار حضرت رضا(ع)

به گزارش دانشگاه فارسی، مشهد ـ معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش اظهار داشت: در بیست ودومین رویداد اردوی دانش آموزان عشایر، در مجموع 1300 دانش آموز زیارت اولی طی هفته در مشهد در جوار حضرت رضا (ع) خواهند بود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، معصومه نجفی بامداد یکشنبه در مراسم افتتاحیه بیست ودومین اردوی کشوری دانش آموزان عشایر در مشهد مقدس ضمن خوشامدگویی به دانش آموزان و معلمان سخت کوش عشایری اظهار داشت: در بیست ودومین رویداد اردوی دانش آموزان عشایر، دانش آموزان نخبه و مستعد از استانهای مختلف کشور حضور پیدا کردند. در این رویداد ۶۵۰ دانش آموز پسر در مقطع متوسط اول و دوم از ۲۴ استان گرد هم آمدند. در هفته آتی نیز میزبان ۶۵۰ دانش آموز دختر از ۲۴ استان خواهیم بود. در مجموع ۱۳۰۰ دانش آموز زیارت اولی طی دو هفته در مشهد در جوار حضرت رضا (ع) خواهند بود.
اردوی دانش آموزان عشایری؛ راهی برای دستیابی به ساحت های تربیتی
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش افزود: یکی از مطالبات جدی رهبری، عملیاتی شدت اسناد بالادستی و سند تحول بنیادین آموزش وپرورش است. در این سند ۶ ساحت تربیتی داریم که منشور چندوجهی تربیت در نظام جمهوری اسلامی را می سازند. هدف از مدرسه رفتن حفظ مطالب و امتحان دادن نیست، خروجی مدارس باید انسانی تمام ساحتی باشد.
وی اضافه کرد: بدین جهت در این اردو تلاش شده به همه ساحت های تربیتی، من جمله ساحت اعتقادی و اخلاقی و سیاسی و اجتماعی توجه گردد. زیارت امام رضا (ع) بهترین نمود ساحت اعتقادی اخلاقی است. درباب ساحت اجتماعی و سیاسی نیز، چادرهای عشایری در اردوگاه برگزار شده و می توان وحدت بین اقوام را به زیبایی دید. ارتباطات اجتماعی بین اقوام مختلف، تنوع و تفاوت اقلیمی و فرهنگی در این اردو مشهود است. این اردو فرصت مغتنمی است تا دانش آموزان در این فضا قرار بگیرند و با عشایر سراسر کشور اشنا شوند.
نجفی افزود: در ساحت تربیتی زیستی دانش آموزان نیز، بازی های بومی محلی و آموزش های بهداشتی برنامه ریزی شده است. در ساحت علمی و فناورانه نیز بازدید از ایران خودرو و دوره های اموزشی و هدایت تحصیلی برای دانش آموزان تدارک دیده شده است.
برنامه ریزی دانشگاه فرهنگیان برای تربیت معلمان خاص عشایر
معاون وزیر آموزش وپرورش اضافه کرد: یکی دیگر از مطالبات جدی رهبری هفته معلم اخیر از آموزش و پرورش، ارتقا کیفیت مدارس دولتی بود. وقتی مدارس دولتی را بررسی می نماییم، خواهیم دید که وضعیت مدارس مرزی و عشایری حادتر است. برای افزایش کیفیت عوامل زیادی مدنظر است؛ ازجمله معلمان که نقش بسیار کلیدی و مهمی دارند. بعضی وقت ها به خاطر فاصله و مسافت مدارس عشایری، معلمان با کیفیت کمتر به این مدارس می روند. در این جهت دانشگاه فرهنگیان عده ای از دانشجو معلمان را مخصوص عشایر تربیت خواهدنمود. در آزمون استخدامی نیز سهم عشایر به لحاظ معلم مشخص و در نظر گرفته شده است. اگر این معلمان را آموزش بدهیم و مشوق هایی برای ماندگاری آنها در نظر داشته باشیم، اتفاق خوبی جهت ارتقا کیفیت مدارس دولتی رخ خواهد داد.
وی درباب منابعی که باید در اختیار مدرسه قرار بگیرد اضافه کرد: کتابخانه کلاسی و دیگر محتواهای مکمل و فاخر همچون منابع مورد نیاز مدارس است. امسال برخی از مدارس عشایر را به ویژه در پایه اول ابتدایی تحت پوشش قرار دادیم. اما اتفاقی که رخ داده بسیار ناچیز و اندک است. لازم به ذکر است که برای افزایش کیفیت اموزشی در مدارس، آموزش وپرورش به تنهایی این امکان را ندارد و امیدواریم بتوانیم به کمک همه نهادها شاهد ارتقا کیفیت آموزشی مدارس دولتی و عشایری باشیم. همین طور امیدواریم این بسترو گردهمایی که در حرم مطهر رضوی ایجاد شده، به پیشبرد این اهداف کمک نماید.


منبع:

1402/04/20
09:32:29
5.0 / 5
262
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , تحصیل , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دوستان دانشگاه فارسی
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است