گونه های جنگلی و بومی اهلی شدند

گونه های جنگلی و بومی اهلی شدند

دانشگاه فارسی: اهلی سازی گونه های جنگلی و وحشی رازک، زمینه را برای کشت وسیع اینگونه بومی گیاهی کشور هموار کرد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، شرکت های دانش بنیان تولید گیاهان دارویی با فرآوری مواد خام و عصاره گیری توانسته اند محصولات دارویی متنوعی را به بازار داخلی و بین المللی عرضه کنند.
گیاه رازک یکی از گیاهانی بشمار می رود که خواص دارویی آن، برای شرکت های دانش بنیان و خلاق شناخته شده است. فرآورده دارویی رازک تولید شده توسط شفا پژوهان سبز به کارخانه های تولید ماءالشعیر و دارو عرضه می شود. از این گیاه برای طعم بخشی به نوشیدنی ماءالشعیر استفاده شده و همین طور از آن در تولید داروهای آرام بخش خواب آور و داروهای هورمونی استفاده می شود.
تولید داروهای سوختگی از رازک
براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گونه های جنگلی و بومی رازک در کشور توسط شرکت، جمع آوری و طی یک پروسه تحقیقاتی ۱۵ ساله به گیاه اهلی و تولیدی در مقیاس بالا تبدیل شد. یکی دیگر از محصولات این مجموعه دانش بنیان، تولید یک پماد مورد استفاده در سوختگی و التهابات پوستی موضعی است که این دارو در بخش سوختگی بیمارستان سینا بصورت بالینی به کار گرفته شد و نتایج رضایت بخش آن، راه را برای گرفتن مجوز و تولید انبوه آن هموار کرد.
پماد گیاهی آنتی هموروئید، دیگر قلم موجود در سبد محصولات گیاهی شرکت است که مسیر آن از مرحله تولید آزمایشی و محدود به سمت تولید در مقیاس وسیع، هموار شد. این شرکت دانش بنیان همین طور در قراردادی با جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی، بذر و نهال گیاهان دارویی مانند آویشن، رزماری، لاوان و سنبل الطیب را تولید و جهت کاشت در مزارع استان به کشاورزان تحویل می دهد.
در حال حاضر شرکت های خلاق و دانش بنیان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در زمینه صنعت گیاهان دارویی و فرآورده های سنتی مشغول به فعالیت هستند. کشور ما یکی از صادرکنندگان گیاه دارویی در جهان است.
با توجه به اینکه ایران، از منابع طبیعی و گیاهان دارویی قابل توجهی برخوردار است، تکمیل زنجیره ارزش در این عرصه می تواند، به ثروت آفرینی قابل توجهی منتهی شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ایجاد ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، یک تلاش ملی را در این عرصه سازمان دهی کرد.


1401/06/22
09:58:21
5.0 / 5
23
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است