وزیر علوم:

تاسیس خوابگاه های دانشجویی متاهلی لازم است

تاسیس خوابگاه های دانشجویی متاهلی لازم است

دانشگاه فارسی: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاح سه خوابگاه دانشجویی دخترانه که توسط ستاد اجرائی فرمان امام (ره) ساخته و امروز افتتاح شد، بر ضرورت تاسیس خوابگاه های دانشجویی متاهلی تاکید نمود.


این سه خوابگاه دانشجویی جدید به همت بنیاد ۱۵ خرداد وابسته به ستاد اجرائی فرمان امام (ره) در دامغان، ارومیه و سنندج راه اندازی و تحویل وزارتخانه های علوم و بهداشت شده است.
به گزارش وزارت علوم، وزیر علوم، تحقیقات و تکنولوژی روز سه شنبه در آئین افتتاح و بهره برداری از این خوابگاه های دانشجویی گفت: ساخت و توسعه خوابگاه های متاهلی نیز باید مورد توجه قرار گرفته و قدم های موثری دراین زمینه برداشته شود.
محمد علی زلفی گل با تاکید بر ضرورت پشتیبانی از بنیان خانواده اضافه کرد: دانشجویان و جوانان ما باید ضمن تحصیل علم بتوانند به تشکیل زندگی مشترک خود نیز فکر کنند و دغدغه ای از بابت تامین محل زندگی متاهلی نداشته باشند.
در این مراسم که بصورت ویدئو کنفرانس در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرائی فرمان امام(ره) اجرا شد، وزیر علوم اشاره کرد: اگر ما هزینه لازم را برای توسعه علم و فناوری، کارآفرینی و اشتغالزایی صرف نماییم، بدون شک با کشورهای پیشرفته هیچ اختلافی نخواهیم داشت. ما از تمدن، تاریخ و ریشه ای برخورداریم که خیلی از کشورهای پیشرفته آنرا ندارند.
زلفی گل با اشاره به این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در منطقه رتبه اول را دارد، افزود: در بدو انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و بعضاً کارشناسی ارشد داشتیم اما امروز بیش از ۱۵۰ هزار دانشجوی دکتری شاغل به تحصیل داریم.
وی تاکید کرد: هم اکنون تعداد اعضای هیأت علمی کشور به ۸۰ هزار نفر رسیده و دانشگاه های ما در آسیا و رنکینگ دنیا سری در سرها دارند و این نشان میدهد سرمایه گذاری ایران در بخش علمی مؤثر بوده است.
وزیر علوم بیان این که طبق برنامه توسعه ششم باید قسمتی از درآمد ناخالص ملی را صرف تحقیقات می کردیم اما طبق آمار کمتر از نیم درصد آن صرف تحقیقات شده است، اضافه کرد: دولت سیزدهم مصمم است که در این مبحث ورود جدی و متفاوتی داشته باشد و برای ایجاد جهش دراین زمینه به همکاری نهادهایی چون ستاد اجرائی فرمان امام نیازمندیم.

ساخت ۱۴ خوابگاه برای بیش از ۳ هزار دانشجو
معاون هماهنگی ستاد اجرائی فرمان امام نیز با اعلان اینکه بنیاد ۱۵ خرداد ساخت کامل ۱۴ خوابگاه را طی تفاهم با وزارت علوم و بهداشت متعهد شده است، اضافه کرد: تا امروز پنج خوابگاه جدید دانشجویی افتتاح کردیم، سال قبل دو خوابگاه در شهرکرد و نیشابور و امروز خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های ارومیه، سنندج و دانشگاه علوم پزشکی دامغان را افتتاح و تحویل دولت دادیم.
سیدمصطفی سیدهاشمی در ادامه اظهار داشت: کل ظرفیت این ۱۴ خوابگاه ۳ هزار و ۱۰۰ نفر است و ۷۰ هزار مترمربع زیربنای خوابگاه هاست، ۶ خوابگاه برای دانشگاه های وزارت بهداشت و ۸ خوابگاه متعلق به وزارت علوم است.
وی با اعلان اینکه خوابگاه هایی که امروز راه اندازی شد ظرفیت ۷۴۰ نفری دارد و زیربنای آن ۱۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع است اضافه کرد: ۱۳۰ میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز این ۳ خوابگاه هزینه شده و عملیات ساخت خوابگاه های دانشگاه های بجنورد، علوم پزشکی و خلیج فارس بوشهر هم به انتها رسیده و آماده تجهیز است.

سیدهاشمی اشاره کرد: خوابگاه دانشگاه اراک، علوم پزشکی بیرجند، علوم پزشکی قائن، تربت حیدریه، دانشگاه بندرعباس و مراغه نیز بر طبق زمان بندی انجام شده اختتام امسال و بهار سال آینده افتتاح خواهند شد.
معاون ستاد اجرائی فرمان امام تاکید کرد: این خوابگاه ها با بهره گیری از مدرن ترین استانداردهای فنی طراحی و ساخت شده است که شامل اتاق تلویزیون، مطالعه، سالن ورزشی، اتاق میهمان و سالن ملاقات جهت رفاه و بهره برداری دختران دانشجو انجام شده است.
سید هاشمی اضافه کرد: خوشبختانه سامانه ای در بنیاد ۱۵ خرداد راه اندازی شده که مردم و خیرین بتوانند به هر میزانی که می خواهند کمک کنند و کمک شان به اسم خودشان ثبت گردد، خوشحالم که اعلام کنم ظرف ۱۴ ماه با بهره گیری از این سامانه ۳۱۳ میلیارد تومان با کمک مردم و خیرین جمع آوری شده که نشان میدهد این سامانه، سامانه ای قوی بوده و خیرین نیز به خوبی به میدان آمدند که این مبالغ صرف راه اندازی مدارس، خوابگاه ها، بیمارستان ها، اشتغالزایی و سایر طرح ها در مناطق محروم می شود.
در ادامه این مراسم در ارتباطی ویدئوکنفرانسی با ۳ استان کردستان، آذربایجان غربی و سمنان خوابگاه های دانشجویی جدید افتتاح شدند.منبع:

1400/07/28
10:15:09
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است