ابتكار:

حضور زنان در عرصه های بین المللی به 31 و دو دهم درصد افزایش یافت

حضور زنان در عرصه های بین المللی به 31 و دو دهم درصد افزایش یافت

به گزارش دانشگاه فارسی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اظهار داشت: بر مبنای اعلام یونسکو در سال ۲۰۲۰، حضور زنان در عرصه های علم و فناوری از ۲۷.۷ درصد به ۳۱.۲ درصد افزایش یافته است.به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، معصومه ابتکار روز شنبه در آیین اختتامیه سومین جشنواره زن و علم که در دانشگاه شهید بهشتی با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، عنوان کرد: یکی از ابعاد مهم سرمایه اجتماعی کشورمان، زنان دانشگاهی هستند. انقلاب اسلامی ایران زمینه را برای حضور زنان در عرصه های اجتماعی، علمی و فرهنگی فراهم نمود و بر خلاف تصورات عده ای که فکر می کردند جمهوری اسلامی حضور زنان را محدود می کند، این امر محقق نشد.

وی افزود: بدون تردید، زن ایرانی در همه عرصه ها با وجود سقف های شیشه ای، برای مسئولیت های چندگانه و ذاتی که باید ایفا می کرد، فاصله ها را کم و از همه موانع عبور کرد. امروز، شتاب رشد زنان در عرصه های علمی بر همگان روشن است، گرچه بدخواهان دشمنی می کنند. در فضای جنگ روانی برای ما دشوار است از حقیقت های ایران بگوییم اما حقیقت این است در کشور ما زنان ایرانی با تلاش ها، استقامت و صبری که داشتند در عرصه های مختلف علمی حاضر شدند.

ابتکار با عرضه آماری در مورد زنان و دختران باسواد، تصریح کرد: در سال انقلاب، ۳۶ درصد دختران کودک بی سواد بودند اما این آمار هم اکنون به زیر یک تا ۲ درصد رسیده است. یکی از تلاش ها به صفر رساندن این آمار خواهد بود تا هیچ دختر بازمانده از تحصیل نداشته باشیم. شاید در سال انقلاب زیر سه یا چهار درصد زن تحصیل کرده دانشگاهی داشتیم اما امروز حدود ۲۵ درصد زنان کشورمان تحصیلاتی بالاتر از سطح دیپلم دارند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ضمن اشاره به آماری از یونسکو در مورد حضور زنان در عرصه های علم و فناوری، اظهار داشت: بر مبنای اعلام یونسکو در سال ۲۰۲۰، حضور زنان در عرصه های علم و فناوری از ۲۷.۷ درصد به ۳۱.۲ درصد افزایش پیدا کرد. همینطور در کنکور سراسری دختران عرصه ها را درمی نوردند و حضورشان در کنکور به بالای ۶۰ درصد رسیده است. دخترانی که سختی های زیادی دارند و در رشته های دانشگاهی مانند علوم پایه و فنی مهندسی حضورشان بسیار چشم گیر است.

به گفته ابتکار، از سال ۶۶ تا ۹۶ حضور زنان در بعضی رشته ها هفت تا هشت برابر شده و در فنی و مهندسی رشد زیادی دارند. علاوه بر این شاهد رشد بالای ۲۷ درصدی حضور زنان در هیأت های علمی دانشگاه هستیم که البته این آمار در بین اعضای هیأت علمی زن دانشگاه های علوم پزشکی بیشتر است.

وی در ادامه آمار حضور زنان پزشک را اعلام نمود و اضافه کرد: نزدیک به ۳۰ درصد پزشکان را زنان می سازند. هیچ مانعی برای حضور زنان در این رشته ها و عرصه ها وجود ندارد بلکه فضا برای زنان رقابتی است. وقتی در عرصه های بین المللی آمار درست باشد، شاهد پیشرفت چشم گیر زنان ایرانی هستیم. وظیفه ما، اعلام آمار به شکل صحیح در عرصه های بین المللی و جهانی است اما عده ای با کوتاه نظری و برداشت خاص، مانع انتقال درست آمار دستاوردهای ایرانی به عرصه های بین المللی شدند که با دستور صریح رئیس جمهوری، این آمار داده شد؛ گرچه در انتقال درست آمار مشکل داریم و اطلاعات درستی استفاده نمی گردد.

ابتکار تصریح کرد: وجهه صحیحی از ایران باید در سطح بین المللی بسازیم و از هر فرصتی برای بیان دستاوردها و حقیقت ها علیرغم مشکلات و موانع استفاده نماییم. پیشرفت ها، دستاوردها و چهره های شاخصی مثل مریم میرزاخانی ستاره های درخشان آسمان علمی ایران هستند. از طرفی، زنان در عرصه های مهمی مانند درمان، تشخیص و واکسن کووید ۱۹ حضوری فعال دارند که همه این موارد نشان دهنده نقش عملی و کاربردی زنان در عرصه های علم و فناوری است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوی ضمن اشاره به جایزه دیگری که سال جاری برای اولین بار با نام یکی دیگر از بانوان فقید ایرانی اهدا می شود، خاطرنشان کرد: سال جاری در کنار جشنواره زن و علم، جایزه مهمی با همکاری پژوهشگاه رویان و با نام پروانه فرزانه پیش رو داریم. مرحوم پروانه فرزانه یکی از زنان نخبه کشور در عرصه ژنتیک بود و پشتوانه مهمی از نظر دسترسی به اطلاعات ژنتیک فراهم نمود. این جایزه سال جاری برای اولین بار اعطا خواهد شد که رویداد خوبی در عرصه های بیوتکنولوژی به حساب می آید.

به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، زنده یاد پروانه فرزانه، مدیر بانک سلول های جانوری و انسانی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی پژوهشگاه رویان بود که مردادماه سال جاری بعد از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.منبع:

1399/10/10
16:25:40
0.0 / 5
572
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تحصیل , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است