پشتیبانی از ۱۰ راهبرد حوزه خاك توسط معاونت علمی و فناوری

پشتیبانی از ۱۰ راهبرد حوزه خاك توسط معاونت علمی و فناوری

به گزارش دانشگاه فارسی دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست اظهار داشت: 10 راهبرد اصلی در سند ملی حوزه خاك تعریف شده است و ستاد از این راهبردها حمایت می كند تا مشكلات این حوزه رفع گردد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نادرقلی ابراهیمی با اشاره به اینكه مباحث در رابطه با خاك و توسعه فناوری های این حوزه از اولویت های این ستاد است اشاره كرد: در این راستا ستاد از پایان نامه های دانشجویی حمایت می كند تا دانشجویان برای انجام طرح های خود به تولید طرح های فناورانه منجر به تولید محصول تشویق و هدایت شوند.
وی اضافه كرد: در این عرصه با عنایت به اولویتی كه برای كشور دارد فرصت های خوبی نیز برای اجرای موضوعات فناورانه وجود دارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: رویكرد معاونت علمی و فناوری در پشتیبانی از كنگره ها و رویدادهای دانشگاهی و علمی، خروجی محور است.
وی اظهار داشت: رویدادی كه منجر به یك محصول و یا فناوری شود كه بار مصرف آب وخاك و همین طور آلودگی آنها را كم كند، مورد حمایت معاونت علمی و این ستاد قرار می گیرد چونكه برای مثال بالغ بر ۹۰ درصد از منابع خاك ما در مناطق نیمه خشك، خشك و بسیار خشك و تنها كمتر از ۱۰ درصد خاك ما در مناطق مرطوب و حاصلخیز قرار دارند.
ابراهیمی به بعضی از مسائل و چالش های بحرانی حوزه خاك اشاره نمود و اظهار داشت: مسائلی همچون پیوستگی مدیریت جامع حوزه آبخیز از بالادست، میان دست و پایین دست و پیوستگی خاك در این حوزه و زنجیره نیاز به راهكار، مقاله و تولید دانش دارد.
وی اشاره كرد: چالش های جهانی همچون تغییر اقلیم و مشكلات گردوغبار منشأ آن در كشورهای اطراف است اما تأثیر خودرا بر جمعیت ما گذاشته، به شكلی كه طبق پیش بینی ها براثر خشك شدن تالاب ها و اراضی منطقه بین النهرین تا دو سال آینده جمعیت بیشتری با پدیده گردوغبار مواجه خواهند شد.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری، طبق بررسی هایی كه انجام شد تنها ۱۹ شركت از بیشتر از ۴ هزار و ۵۰۰ شركت دانش بنیان در حوزه خاك فعالیت دارند كه عمده این شركت ها نیز در حوزه كودهای زیستی فعال می باشند.
وی افزود: پس باید به مسائلی فراتر از سازمان كار، جذب پرسنل و یا اعتبار بپردازیم؛ مسائلی همچون فرهنگ، دانش خاك، حفظ خاك و جلوگیری از آلودگی خاك، استفاده از خاك برای تولید و اشتغال را باید موردتوجه قرار دهیم. البته تولید و رشد اقتصادی باید حتی با نگاه حفظ منابع صورت گیرد. عدم ورود دانش و فناوری به حوزه خاك باید بررسی شود و باید خاك را در یك زنجیره ببینیم.


منبع:

1398/06/19
23:06:44
5.0 / 5
3987
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است