تقویم نجومی ماه جاری؛

رصد 2بارش شهابی در مردادماه، دیرهنگام ترین اذان ظهر‬ امسال

رصد 2بارش شهابی در مردادماه، دیرهنگام ترین اذان ظهر‬ امسال

به گزارش دانشگاه فارسی كارشناس نجوم بارش‬ های‬ شهابی‬ اتادلوی، ‬برساووشی، ‏دیرهنگامترین اذان ظهر‬ امسال، حداكثر كشیدگی غربی عطارد و حركت رجعی اورانوس را بعنوان رویدادهای نجومی مرداد عنوان نمود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، رویدادهای نجومی همواره یكی از رویدادهایی هستند كه مخاطبان زیادی دارند و علاقمندان به صورت آماتور و حرفه ای این مورد را پیگیری می كنند. تمامی این رخدادهای نجومی الزاماً احتیاج به تلسكوپ و تجهیزات نداشته و بعضی از آنها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند.
در تقویم رویدادهای نجومی مرداد ۹۸ شاهد‬ بارش‬ های‬ شهابی‬ اتادلوی، ‬ برساووشی، دیرهنگامترین اذان ظهر‬ امسال، حداكثر كشیدگی غربی عطارد، ماه نو، حركت رجعی اورانوس، خواهیم بود.
علی آزادگان، كارشناس نجوم رویدادهای نجومی مرداد ۹۸ را به شرح زیر اعلام نمود:
پنجشنبه ۳ مرداد
تربیع آخر ماه در ساعت ۵ و ۴۹ دقیقه. تربیع ماه بدان معناست كه قمر زمین ربع مدار خویش را طی كرده است.
جمعه ۴ مرداد
معادله زمان (اختلاف بین زمان ساعت آفتابی و ساعت) به مقدار بیشینه ۶- دقیقه و ۳۲ ثانیه می رسد. دیرهنگام ترین اذان ظهر، ماه نو، مقارنه پلوتو و ماه در این ماه رخ می دهد.
یكشنبه ۶ مرداد
مقارنه ماه و ستاره دبران از صورت فلكی ثور. ساعت ۳ و ۵۲ دقیقه صبح و جدایی زاویه ای ۱.۶ درجه كمانی.
یكشنبه و دوشنبه ۶ و ۷ مرداد: بارش شهابی اتا دلوی. این بارش شهابی به صورت متوسط در زمان اوج ۲۰ شهاب در ساعت خواهد داشت. امسال اوج بارش در شب یكشنبه و صبح دوشنبه خواهد بود.
در اوقات اوج این بارش سرعت میانگین شهاب ها معمولاً حدود ۶۶ كیلومتر بر ثانیه است. كانون این بارش در اوقات اوج معمولاً میلی حدود ۴/۰- درجه و بعدی حدود °۸/۳۸۸ درجه دارد و در نتیجه خیلی نزدیك ستاره اتا دلو است و بنابراین این بارش شهابی، بارشِ اتا دلوی نام دارد. این بارش با عدد ۳۱ جدول بارش های شهابی IAU هم شناخته می شود.
سه شنبه ۸ مرداد
تربیع غربی اورانوس. در این حالت زاویه بین اورانوس و خورشید از دیدگاه ناظر زمینی ۹۰ درجه می شود.
پنجشنبه ۱۰ مرداد
ماه نو در ساعت ۷ و ۴۲ دقیقه. این هلال در غروب روز پنجشنبه در ایران رویت پذیر نیست. ماه نو یعنی ماه درست بین زمین و خورشید قرار گرفته و چند ساعت بعد ماه جدید قمری شروع می شود.
چهارشنبه ۱۶ مرداد
تربیع اول ماه در ساعت ۲۲ و ۲ دقیقه.
شنبه ۱۹ مرداد
حداكثر كشیدگی غربی عطارد. عطارد در غرب خورشید به حداكثر كشیدگی ۱۹ درجه می رسد و بهترین زمان برای دیدن آن ساعتی پیش از طلوع خورشید است. در ماه های گذشته كشیدگی های ۲۸ و ۲۵ درجه هم از عطارد دیده ایم.
شنبه ۱۹ مرداد
مقارنه مشتری و ماه در ساعت ۱ و ۲۲ دقیقه با جدایی زاویه ای ۲.۶ درجه كمانی.
یكشنبه ۲۰ مرداد
پایان حركت رجعی مشتری. در ساعت ۲۰ و ۳۳ دقیقه مشتری به سكون ظاهری می رسد و حركت مستقیم خویش را آغاز می كند. حركت سیارات خارجی شمسی به دور خورشید چون از روی زمین كه خود هم به دور خورشید می گردد نظاره می شود، گاهی به نظر می آید كه این سیارات در خلاف جهت حركت طبیعی، حركت می كنند. به این حركت، حركت رجعی می گویند.
دوشنبه ۲۱ و ۲۲ مرداد
آغاز حركت رجعی اورانوس. در ساعت ۶ و ۴۸ دقیقه اورانوس به سكون ظاهری می رسد و حركت رجعی خویش را آغاز می كند.
مقارنه زحل و ماه در ساعت ۲۱ و ۱۴ دقیقه با جدایی زاویه ای ۴ درجه كمانی
در این زمان بارش شهابی برساوشی را خواهیم داشت. این بارش شهابی به صورت متوسط در زمان اوج ۱۱۰ شهاب در ساعت خواهد داشت. پیشبینی ها امسال حكایت از اوج بارش در صبح دوشنبه دارد. منشأ بارش دنباله دار سوئیفت-تاتل است.
بارش شهابی بَرساوُشی یكی از مهم ترین بارش های شهابی سالیانه است. بیشینهٔ نرخ ساعتی سرسویی این بارش غالباً در حدود ۱۰۰ است. این بارش شهابی از تودهٔ ذرّات برجای مانده از دنباله دار سوئیفت تاتل به وجود می آید و معمولاً از بیست و هفتم تیر تا سوم شهریور (بیش از یك ماه) فعّال است كه بازهٔ زمانی بلندی برای بارش شهابی به شمار می آید.
اوج این بارش شهابی معمولاً هرساله در حدود بیست و دوم مرداد روی می دهد. كانون این بارش در ناحیه صورت فلكی برساوش و در نزدیكی مرز آن با ناحیه صورت فلكی ذات الكرسی واقع شده است.
سه شنبه ۲۲ مرداد
مقارنه پلوتو و ماه در ساعت ۳ و ۲۳ دقیقه با جدایی زاویه ای ۰.۵ درجه كمانی. پلوتو از قدر ۱۴ و دیدن آن با تلسكوپ های بزرگ میسر است. مقارنه سیارات داخلی به صورت مقارنه خارجی و مقارنه داخلی است. زمانی كه یكی از این سیارات بین زمین و خورشید باشد را مقارنه داخلی و زمانی كه خورشید بین سیاره و زمین باشد را مقارنه خارجی می نامند.
چهارشنبه ۲۳ مرداد
مقارنه خارجی زهره در ساعت ۱۰ و ۵ دقیقه. زهره در پشت خورشید و ۱.۳ درجه بالاتر از آن قرار دارد.
پنجشنبه ۲۴ مرداد
ماه بدر در ساعت ۱۷

1398/05/04
14:20:19
5.0 / 5
4068
تگهای خبر: تلسكوپ , رساله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است