در دانشگاه تربیت مدرس؛

تكنیك اوپتوژنتیك برای تحقیقات در زمینه بیماری صرع اجرا می گردد

تكنیك اوپتوژنتیك برای تحقیقات در زمینه بیماری صرع اجرا می گردد

دانشگاه فارسی: تكنیك اوپتوژنتیك   جهت استفاده تحقیقاتی در زمینه بیماری صرع در گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس به كار گرفته می گردد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، به منظور دستیابی به راهكارهای جدید درمانی و شناسایی بهتر و هر چه بیشتر مكانیسم های درگیر در تولید اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به صرع، با همت محققان و متخصصان و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، «تكنیك اوپتوژنتیك» در گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.
دكتر سید جواد میرنجفی زاده عضو هیأت علمی گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: با استفاده از تكنیك اوپتوژنتیك و با تحریك اختصاصی نورون هایی در ناحیه ای از مغز می توان تأثیر فعالیت این گونه نورون ها بر رفتارهای شناختی را به دنبال تشنج مورد بررسی قرار داد.
وی با اشاره به اینكه یكی از اشكالات اساسی بیماران صرعی، اختلال در فرآیندهای شناختی، مانند حافظه و یادگیری است، اضافه كرد: این اختلالات با عملكرد غیرطبیعی بعضی از میانجی های عصبی همچون «دوپامین» همراه می باشد و كاستن اختلالات شناختی در این بیماران از اهمیت درمانی ویژه ای برخوردار می باشد كه می تواند سبب بهبود كیفیت زندگی اجتماعی و فردی آنان شود.
عضو گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به این كه به دنبال صرع و تشنج، ارتباط نورون های مغزی در «سیناپس ها» دچار تغییر می گردد و «سیناپس ها» توانایی شكل پذیری خویش را از دست می دهند، از دست رفتن توانایی شكل پذیری سیناپسی را یكی از اشكالات بیماران مبتلا به صرع برشمرد و اظهار داشت كه این مورد هم سبب افزایش تحریك پذیری بافت عصبی می گردد و هم در فرآیند های یادگیری و حافظه اختلال بوجود می آورد.
این محقق خاطرنشان كرد: یكی از طریق های دستیابی به راه كارهای جدید درمانی و شناسایی دقیق مكانیسم های درگیر در تولید این اختلالات شناختی، بررسی نقش عواملی است كه بتوانند «توانایی شكل پذیری سیناپسی» را به حالت طبیعی باز گردانند.
وی اظهار داشت: یكی از این عوامل، «دوپامین » است كه بعنوان یكی از مهمترین میانجی های نورونی نقش مهمی در فرآیندهای شناختی ایفا می كند.
میرنجفی زاده اظهار داشت: در سال های گذشته روش فیزیولوژیكی برای تحریك یا مهار اختصاصی نورون هایی كه دوپامین بعنوان ماده میانجی استفاده می نمایند، وجود نداشت اما از سال 2010 با ابداع تكنیك اپتوژنتیك این توانایی برای بشر حاصل شد و امروزه در تمامی مراكز تحقیقاتی پیشرفته در سراسر جهان از این تكنیك استفاده زیادی می گردد و دیدگاه های جدیدی به دنبال استفاده از این تكنیك در علوم اعصاب و مباحث شناختی بوجود آمده است.
وی اظهار داشت: برای بهره گیری از تكنیك اوپتوژنتیك در داخل كشور، یك طرح تحقیقاتی سه مرحله ای برای بررسی نقش دوپامین در بیماری صرع تحت عنوان »مقایسه نقش گیرنده های دوپامینی در شكل پذیری سیناپسی، یادگیری و حافظه در موش كوچك آزمایشگاهی كیندل شده و سالم با استفاده از روش های الكتروفیزیولوژیك و اپتوژنتیك» در ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی مورد تصویب قرار گرفت.
وی اظهار داشت: این طرح به صورت پروژه ای مشترك بین گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس و مركز تحقیقات علوم اعصاب زوریخ شروع شد و بر مبنای نتایج فاز اول طرح كه در ایران انجام شد، «دوپامین» بعنوان ماده ای ارائه شد كه می تواند با استفاده از نوع خاصی از گیرنده های خود، توانایی شكل پذیری «سیناپسی» را به بافت مغز حیوانات تشنجی بازگرداند.
این محقق اظهار داشت: در فاز دوم این طرح كه در كشور سوئیس انجام شد، با استفاده از تكنیك اوپتوژنتیك نشان داده شد كه تحریك اختصاصی نورون هایی كه «دوپامین» رها می كنند، در ناحیه ای از مغز می تواند رفتارهای شناختی حیوانات تشنجی را بهبود بخشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: در فاز سوم این طرح، ابزارهای لازم جهت راه اندازی «تكنیك اوپتوژنتیك» برای نخستین بار به كشور انتقال یافت و همزمان 3 جفت موش «ترانس ژن» كه برای انجام «تكنیك اوپتوژنتیك» مورد نیاز است، هم از خارج به داخل كشور انتقال یافت كه هم اكنون چندین نسل از آن ها پرورش یافته و منبع مناسبی از این حیوانات برای تحقیقات آینده در دست است.
میرنجفی زاده اضافه كرد: «تكنیك اپتوژنتیك» هم اكنون در گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی شده و دانشجویان و محققان در حال انجام آزمایش و كسب داده ها با استفاده از این روش می باشند و نخستین كارگاه «اپتوژنتیك» كشور هم برای علاقمندان به این تكنیك در سال قبل در گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید.
وی اظهار داشت: برپایه یافته های علمی و تحقیقی انجام شده و استفاده از توان و دانش محققان و متخصصان، گام های مثبتی برای درمان و كاستن از اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به صرع در داخل كشور برداشته شود.

1397/05/29
14:43:12
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , علمی , علوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است