باقرزاده خبر داد؛

شروع پروسه هدایت تحصیلی دانش آموزان مقطع متوسطه اول

شروع پروسه هدایت تحصیلی دانش آموزان مقطع متوسطه اول

دانشگاه فارسی: معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش از شروع پروسه هدایت تحصیلی دانش آموزان مقطع متوسطه اول آگاهی داد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، اصغر باقرزاده اعلام نمود: در امتداد ارزیابی خاصیت های شخصیتی دانش آموزان در گام اول پروسه هدایت تحصیلی، اجرای آزمون های رغبت و توانایی برای دانش آموزان پایه نهم از ۲۵ آبان ماه در سراسر کشور شروع خواهد شد و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.
معاون پرورشی و فرهنگی اضافه کرد: در سال تحصیلی جدید با تکمیل شدن سامانه هدایت تحصیلی، تحلیل نتایج بصورت بر خط صورت خواهد گرفت و دانش آموزان بعد از ثبت نهایی آزمون می توانند کارنامه آزمون های رغبت و توانایی خودرا صورت سیستم خبره فردی دریافت نمایند.
وی بیان کرد: هدف ما از بررسی های مشاوره ای کمک به دانش آموزان در دستیابی به خودشناسی، حرفه شناسی و در نهایت انطباق این دو و تصمیم گیری آگاهانه است.
معاون وزیر آموزش وپرورش درباب اجرای برنامه هدایت تحصیلی در سال جدید اظهار داشت: نتایج نظرسنجی از ۱۹۰ هزار دانش آموز درباب برنامه هدایت تحصیلی سال قبل نشان داد که بیش از ۷۰ رصد آنان هدایت تحصیلی را عالی و خوب ارزیابی کردند. همین طور گزارش ثبت نام دانش آموزان در شاخه های نظری، فنی وحرفه ای و کاردانش نشان دهنده کاهش ۴ درصدی ورود به شاخه نظری و افزایش ۴ درصدی ثبت نام و استقبال دانش آموزان از رشته های موجود در شاخه های فنی وحرفه ای و کاردانش است و این نشان دهنده این است که برنامه هدایت تحصیلی در راه حرکت به سمت اهداف است.
باقرزاده اظهار داشت: تمامی دانش آموزان پایه نهم از ۲۵ آبان ماه می توانند با مراجعه به سامانه my.medu.ir در قسمت برنامه های پرورشی وارد بخش هدایت تحصیلی شوند و نسبت به تکمیل پرسشنامه های رغبت و توانایی اقدام نمایند. در صورت وجود سوال، خط ملی ۱۵۷۰ از ۸ بامداد تا ۸ شب پاسخگوی دانش آموزان، والدین و فرهنگیان است.
معاون پرورشی و فرهنگی بیان کرد: شناسایی و غربالگری دانش آموزان در پروسه نماد در امتداد ارزیایی و شناسایی بموقع دانش آموزان نیازمند دریافت خدمات راهنمایی و مشاوره با غربالگری پایه روانشناختی در پایه های هفتم، هشتم و دهم از ۲۵ آبان ماه در سراسر کشور شروع خواهد شد.
وی افزود: هدف از غربالگری روانشناختی در نماد، شناسایی دانش آموزان در معرض خطر و ارائه خدمات بموقع و مؤثر به دانش آموزان نیازمند دریافت خدمات راهنمایی و مشاوره است.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش عنوان کرد: مدیران مدارس موظف اند از ۲۵ آبان ماه با مراجعه به سامانه my.medu.ir و ورود به سامانه نماد در قسمت برنامه های پرورشی ابتدا نسبت به معرفی خود (در مدارسی که آمار دانش آموزی زیر ۴۰ نفر دارند) یا معرفی یکی از کارکنان مدرسه (در مدارس با آمار بالای ۴۰ نفر دانش آموز) برمبنای شرایط درج شده در سامانه اقدام نمایند. همین طور نسبت به فعال سازی آزمون های غربالگری برای پایه های ذکر شده، اطلاع رسانی بموقع و مناسب به تمامی دانش آموزان و کارکنان مدرسه و تشویق دانش آموزان به شرکت در آزمون ها اقدام نمایند.
باقرزاده عنوان کرد: دانش آموزان نیازمند دریافت خدمات راهنمایی و مشاوره بعد از ارزیابی برای دریافت خدمات حمایتی تخصصی به مراکز مشاوره آموزش وپرورش و دستگاه های عضو ائتلاف نماد ارجاع داده می شوند.
وی در آخر اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۷۰۰ مرکز مشاوره منطقه ای و ۳۲ مشاوره استانی درحال ارائه خدمات تخصصی به دانش آموزان و اعضای خانواده آنان هستند. در صورت وجود هر گونه سوال، خط ملی ۱۵۷۰ از ۸ بامداد تا ۸ شب پاسخگوی سوالات دانش آموزان، والدین و فرهنگیان است.


منبع:

1402/08/26
19:59:35
5.0 / 5
297
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است