ایران توریسم سلامت و مرجع علمی در جراحی چاقی

ایران توریسم سلامت و مرجع علمی در جراحی چاقی

به گزارش دانشگاه فارسی، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ما در عرصه جراحی چاقی به توریسم سلامت تبدیل گشته ایم و در دنیا نیز به عنوان مرجع علمی به ما نگاه می شود.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرضا پازوکی در نشست تخصصی «تبیین و تشریح مرجعیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در درمان چاقی و جراحی درون بین» که بامداد امروز در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید، اظهار داشت: امروزه، معضل چاقی در دنیا به یکی از با اهمیت ترین دغدغه های حوزه سلامت تبدیل گشته است. کشور ما نیز دستاوردهای خوبی دراین زمینه داشته است. از سال ۸۶، تقریباً چند سال پس از رشته جراحی چاقی در کل دنیا که در چند کشور بوجود آمد، رشته فلوشیپ جراحی درون بین و جراحی چاقی و متابولیک در کشور افتتاح شد.
وی افزود: فارغ التحصیلان این رشته نه فقط در عرصه درمان فعالیت می نمایند، بلکه در عرصه آموزشی، ما تقریباً ۸ فارغ التحصیل خارجی داریم و ده ها جراح تربیت کرده ایم که در دوره های کوتاه مدت ما از کشورهای منطقه شرکت کرده اند. ما در عرصه توریسم درمانی نیز این دستاورد را داشتیم که این افراد در حوزه جراحی چاقی متابولیک فعالیت می نمایند. بدین سبب برخی از این فارغ التحصیلان که از کشورهای مختلف برگشتند، می توانند پیام اور مرجعیت علمی برای ما باشند.
دکتر پازوکی با اعلان اینکه ما ۳ مرکز پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شیراز راه اندازی کرده ایم، اضافه کرد: ما دستاوردهای علمی خودرا در قالب مقالات به سمع و اطلاع جامعه بین المللی در عرصه جراحی چاقی متابولیک رساندیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: سال ۲۰۱۹ میلادی رییس اسبق فدراسیون بین المللی جراحی متابولیک و چاقی به من گفت ما جهش خوبی در این زمینه داشته ایم، این ارتقاء ادامه داشت تا این که سال قبل رییس فدراسیون بین المللی اعلام کرد، هم اکنون ایران سومین کشور در عرصه تولید مقاله جراحی چاقی و متابولیک است و ۲ روش از ۳ روش جراحی، توسط جراحان کشور ابداع شده است. شاهدیم که اساتید و پزشکان کشور، بصیرت و آگاهی انسانی خودرا به عنوان یک رسالت در نظر دارند.
وی با اشاره به مظلومیت مردم غزه، اظهار داشت: در دنیا، برخی انجمن های علمی تحت تاثیر تبلیغات غلط هستند. می دانیم که بیش از ۷۰ سال، رژیم صهیونیستی مردم فلسطین را آزار داده است. این چند روز هم دیدیم که برخی خواستند واقعیت را به شکلی دیگر جلوه دهند. فدراسیون بین المللی جراحی چاقی در ابتدا اطلاعیه ای صادر کرد و حمایت خودرا از جراحان اسرائیل اعلام کرد، ولی ما و کشورهای مسلمان واکنشی به این بیانیه داشتیم و اعتراض داشتیم و اعلام کردیم که آنها نباید جانبدارانه عمل کنند. فدراسیون هم بیانیه خودرا عوض کرد و اسم غزه را آورد و حمایت و نگرانی خودرا در مورد تمام افرادی که در این جنگ هستند، ابراز کرد.
دکتر محمد کرمان ساروی، دبیر انجمن جراحی چاقی و متابولیک ایران نیز اظهار داشت: امروزه در تولید علم دنیا، جایگاه بسیار خوبی داریم و ما در فدراسیون جهانی جراحی چاقی گرداننده پنل هستیم. امروزه دنیا بطور ویژه ای به جراحی چاقی در ایران نگاه می کند و پزشکان ایران به عنوان راهنما هستند.
در ادامه دکتر شهاب شهابی، رییس فدراسیون جراحان جوان چاقی آسیا، اظهار داشت: ما در مرجعیت علمی، ۳ بخش داریم. در پژوهش، ما در سالهای اخیر، رشد شایان توجهی داشتیم و سالیانه تقریباً ۲۰ مقاله داشته ایم. در کمتر رشته ای دیده می شود که مشارکت اساتید بنام خارجی در تولید مقالات باشد. در مقالات ما، اساتید بنام خارجی شرکت داشته اند و این مقالات بارها مورد مرجعیت واقع شدند.
وی ادامه داد: در بعد آموزشی، هم اکنون ما ۳ فلوشیپ از کشورهای افغانستان، پاکستان و لبنان داریم. علاوه بر این، کارگاه های آموزشی مختلفی برگزار می نماییم. در درمان، روزانه ۶۰ تا ۷۰ بیمار به کلینیک چاقی دانشگاه علوم پزشکی ایران مراجعه می کنند و به آنها خدمات ارائه می نماییم که تعدادی از آنها از کشورهای همسایه هستند. این موارد موجب مرجعیت علمی ما می شود.
دکتر شهابی در آخر اشاره کرد: با وجود تمام پیشرفت ها ما هنوز ابتدای راه هستیم. چونکه چاقی در تمام کشورهای دنیا معضل و عاملی برای مرگ و میر است. باید دست به دست هم دهیم تا دراین زمینه پیشرفت نماییم.1402/08/08
14:47:21
5.0 / 5
309
تگهای خبر: آموزش , اساتید , انجمن , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است