دبیركل كمیسیون ملی یونسكو- ایران:

محصولات تراریخته نیاز به تحقیقات عمیق تر دارند

محصولات تراریخته نیاز به تحقیقات عمیق تر دارند

به گزارش دانشگاه فارسی، خراسان رضوی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران اظهار داشت: تحقیقاتی که انجام شده به نفع محصولات تراریخته نبوده ولی هنوز با قطعیت نمی توان دراین زمینه اظهار نظر کرد و این مهم، نیاز به تحقیقات عمیق تر در عرصه دانشگاهی دارد.دومین کنگره بین المللی تغذیه از مطالعات پایه تا بالین، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور دانشمندان و متخصصانی از داخل و خارج کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، امروز ۱۲ مهرماه در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد شروع به کار کرد.

علی اکبر متکان، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران در مراسم افتتاحیه این کنگره بین المللی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با محصولات تراریخته و اینکه آیا محصولات تراریخته مشکل زا هستند، عنوان کرد: تحقیقاتی که انجام شده به نفع محصولات تراریخته نبوده ولی هنوز با قطعیت نمی توان اظهار نظر کرد و این مهم، نیاز به تحقیقات عمیق تر در عرصه دانشگاهی دارد.

وی با اعلان اینکه بیشتر کشورهای دنیا محصولات تراریخته تولید می کنند، اضافه کرد: جمعیت روز به روز درحال افزایش است و این جمعیت نیاز به غذای بیشتر دارد و برای تامین این نیاز، روش های تولید سنتی پاسخگو نیست چونکه در این روش ها راندمان محصول در سطح کمتر است در نتیجه برای تولید غذا به روش هایی نیاز است که راندمان محصول در واحد سطح بیشتر باشد.

به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایسنا، متکان اظهار داشت: یکی از این روش ها، تولید محصولات تراریخته است که در کشور ما نیز وجود دارد ولی هنوز به عنوان یک فرد علاقمند و عضو هیأت علمی دانشگاه دراین زمینه و در پاسخ به این پرسش که آیا محصولات تراریخته مشکل دارد یا نه به نتیجه قاطعی نرسیدم.

وی در ادامه و در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در ارتباط با اهمیت آگاهی بیماران از رژیم تغذیه ای مناسب در دوران بیماری توضیح داد: پزشکان دارو تجویز می کنند اما درباره ی تغذیه بیمار خیلی راهنمایی نمی کنند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران اظهار داشت: تحقیقاتی که انجام شده به نفع محصولات تراریخته نبوده ولی هنوز با قطعیت نمی توان دراین زمینه اظهار نظر کرد و این مهم، نیاز به تحقیقات عمیق تر در عرصه دانشگاهی دارد.

متکان در ارتباط با بیماری هایی که منجر به جراحی می شود همچون سرطان سینه و... اضافه کرد: این جراحی دردی را درمان نمی کند، بلکه درمان پس از جراحی است و این که بیماری که شیمی درمانی کرده است باید بداند که چه نوع تغذیه ای داشته باشد که اینها از نظر یونسکو مهمست و باید آموزش داده شود.

وی با تکیه بر این که در کشورهای غربی دفترچه های راهنمای کوچکی تهیه شده و به اطرافیان مریض می دهند تا بتواند مریض را حمایت و از او مراقبت کند اضافه کرد: مراقبت این نیست که فقط همراه بیمار باشیم، بلکه مراقبت از بیمار این است که آگاه باشیم بیمار چه غذاهایی باید بخورد، چه غذاهایی نباید بخورد. بیماری که شیمی درمانی می شود یک هفته باید قرنطینه باشد چون گلبول های سفیدش همه از بین رفته و در مقابل بیماریها مقاوم نیست.

متکان با اشاره به اهمیت موضوع آموزش، به خصوص در بحث بیماریهای مربوط به زنان اظهار داشت: در خیلی از کشورها در حوزه آموزش و پیشگیری اقدامات زیادی انجام شده است اما ما در کشور در حوزه بیماریهای زنان آموزش آنچنانی نداریم، در صورتیکه اگر دراین زمینه آموزش داشته باشیم خیلی از مشکلاتمان بمراتب حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: وظیفه یونسکو انعکاس کارهای نظام جمهوری اسلامی به حوزه بین الملل و سازمان جهانی یونسکو است ولی در حوزه آموزش نیز هم اکنون با همکاری معاونت ریاست جمهوری زنان، مرکز پژوهش های مجلس، دانشگاه ها و خیلی از مراکز دیگر در تلاشیم که این دوره ها را ترویج داده و آموزش دهیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران تاکید کرد: اگر ما بتوانیم در بحث آموزش مسائل تغذیه ای گام برداریم و اگر بنا بر طب سنتی نوع مزاج افراد مشخص شده و برمبنای آن رژیم غذایی افراد مشخص شود، خیلی از مشکلات و بیماریها و به خصوص بیماریهای گوارشی که الان بسیار شایع است، حل خواهد شد.

گفتنی است دومین کنگره بین المللی تغذیه از مطالعات پایه تا بالین، امروز ۱۲ مهرماه در مشهد شروع شده و این کنگره بین المللی تا ظهر جمعه، ۱۴ مهرماه ادامه خواهد داشت.

1402/07/13
01:40:01
5.0 / 5
189
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دوستان دانشگاه فارسی
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است