زنان، ۷۰ درصد شرکت کنندگان آزمون دبیری و هنرآموزی

زنان، ۷۰ درصد شرکت کنندگان آزمون دبیری و هنرآموزی

دانشگاه فارسی: درحالی بامداد امروز (12 مردادماه) آزمون استخدامی ˮدبیریˮ و ˮهنرآموزیˮ وزارت آموزش وپرورش انجام شد که حدود 70 درصد از شرکت کنندگان این آزمون را زنان تشکیل دادند.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایسنا، ثبت نام جهت شرکت در آزمون «دبیری» و «هنرآموزی» وزارت آموزش وپرورش از شنبه (۲۷ خرداد) شروع شد و تا شنبه (۳ تیرماه) ادامه داشت. این آزمون بامداد امروز انجام شد و بر اساس اعلام مسئولان، نتیجه آن تا ۲۶ مردادماه اعلام خواهد شد.
۳۲۵ هزار و ۶۹۸ نفر در این آزمون استخدامی دبیری و هنرآموز شرکت کرده بودند که از این تعداد تنها ۲۲ هزار و ۱۸۴ نفر جذب این رشته شغل ها در آموزش وپرورش خواهند شد.

درحقیقت از این بین ۱۸ هزار و ۸۸۷ نفر برای ۱۲ رشته دبیری و ۳3۹۷ نفر برای ۱۷ رشته هنرآموزی جذب خواهند شد.

همین طور حدود ۷۰ درصد یعنی ۲۲۲ هزار و ۱۴۱ نفر از شرکت کنندگان آزمون امروز را زنان و ۱۰۳ هزار و ۵۵۷ نفر یعنی نزدیک به ۳۰ درصد را مردان تشکیل دادند.

به تفکیک می توان گفت امروز ۲۷۴ هزار و ۲۶۵ نفر برای دبیری و ۵۱ هزار و ۴۳۳ نفر برای هنرآموزی شرکت کرده بودند که بیشترین آمار شرکت کنندگان از استان خراسان رضوی و کمترین آمار مربوط به استان سمنان بوده است.

هم اکنون مرحله اول آزمون یعنی بخش کتبی با سهم ۶۰ درصدی با منابع مشخص در بخش عمومی و بخش تخصصی - که قبل تر در دفترچه آزمون اعلام شده بود - انجام شد که بگفته مسئولان منابع شایستگی های اختصاصی از کتب درسی و راهنمای کتب معلم بمنظور آشنایی اولیه با منابع و ظرافت های معلمی قبل از ورود به پروسه آزمون انتخاب شده بود.

با بیان نتایج مرحله آزمون کتبی و مشخص شدن اسامی چند برابر ظرفیت، مرحله ارزیابی تکمیلی بمنظور اعلام نتایج نهایی در شهریور ماه صورت خواهد گرفت که پروسه آن نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایسنا، طبق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، آموزش وپرورش می تواند بمنظور تامین قسمتی از نیازهای خاص خود در رشته هایی که امکان توسعه آن بوسیله دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد، مبادرت به جذب نیرو از میان دانش آموختگان سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه های علمیه مطابق با ضوابط و مقررات وزارت آموزش وپرورش کند اما این امر مشروط به گذراندن دوره یکساله مهارت آموزش در دانشگاه فرهنگیان است.

بر این اساس برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ ـ ۱۴۰۲ دو مرحله آزمون، یکی برای جذب آموزگار و دیگری جذب دبیر در نظر گرفته شده است.

امسال تنوع رشته هایی که فارغ التحصیلان آن می توانند در آزمون دبیری و هنرآموز شرکت نمایند، زیاد است و شاید بتوان گفت تقریباً هیچ فارغ التحصیل رشته ای نیست که نتواند در این آزمون شرکت نماید و در حقیقت این آزمون تقریباً تمام رشته ها را پوشش می دهد.

بگفته صادق ستاری فرد - معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش - سهم ارزشیابی کتبی در نتایج نهایی آزمون دبیری و هنرآموزی ۶۰ درصد و سهم ارزیابی تکمیلی و مصاحبه ۴۰ درصد و تلاش شده است دامنه رشته هایی که می توانند دبیری یا هنرآموزی را انتخاب کنند، با هدف ایجاد رقابت پذیری نسبت به سال های قبل بیشتر باشد.
1402/05/14
08:49:08
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان دانشگاه فارسی
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است