گزارش مهر از جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش:

مجلس به صحرایی اعتماد کرد

مجلس به صحرایی اعتماد کرد

به گزارش دانشگاه فارسی، نمایندگان مجلس با ۱۶۷ رای موافق، ۸۶ رای مخالف، ۱۴ رای ممتنع و ۲ رای باطله از مجموع ۲۶۹ نماینده حاضر در صحن، تصدی وزارت خانه آموزش و پرورش را به صحرایی سپردند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی برنامه ها و صلاحیت رضا مراد صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش درحال بررسی است.
قرار بود حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی برای دفاع از وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش در صحن مجلس حضور یابد اما محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش حضور پیدا کرده است.
همچنین محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در صحن مجلس حضور دارد.
رئیس جمهور چرا به مجلس نیامد؟
معاون پارلمانی رئیس جمهور در رابطه با دلیل عدم حضور رئیس جمهور در مجلس اظهار داشت: قرار بود امروز رئیس جمهور برای تقدیم لایحه برنامه هفتم توسعه در مجلس حضور پیدا کند و در انتها هم از وزیر پیشنهادی خود دفاع کند. به سبب آنکه تدوین برنامه هفتم توسعه نهایی نشده و بنا بر این تقدیم آن به مجلس هم به تأخیر افتاده است، برنامه حضور رئیس جمهور در مجلس لغو شد.
در ابتدا رضا حاجی پور سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گزارش این کمیسیون را قرائت کرد و طبق گزارش این کمیسیون صلاحیت صحرایی برای تصدی وزارت آموزش وپرورش تأیید شد.
در ادامه موافقان و مخالفان گزینه پیشنهادی وزارت آموزش وپرورش نقطه نظرات خویش را مطرح نمودند.
مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش چه گفتند؟
در ادامه جلسه، مخالفان وزیر پیشنهادی پشت تریبون قرار گرفتند و از علل خود در مخالفت با رضا مراد صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش را مطرح نمودند.
نگران اطرافیان و حلقه نزدیک به صحرایی هستیم
علی خضریان در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش گفت: صحرایی از ۱۴ فروردین سال جاری سرپرست وزارت آموزش وپرورش شد و متأسفانه همان تیم و حلقه ضعیف که در دوران یوسف نوری در وزارت آموزش وپرورش فعالیت می کردند، همچنان جزو حلقه نزدیک و دوستان صحرایی هستند و برای رای اعتماد وی تلاش می کنند. شنیده ها حاکی از آنست که صحرایی هم می خواهد با همان تیم کار کند و این تیم همان کسانی بودند که عملکرد ضعیفی داشتند. ما نگران اطرافیان و حلقه نزدیک به صحرایی هستیم که مسبب وضعیت موجود این وزارتخانه هستند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: صحرایی از زمانی که سرپرست وزارت آموزش وپرورش شده است آنقدر غرق رایزنی شده که از مسائل وزارت آموزش وپرورش غافل شد و گزارش های دریافتی حاکی از آنست که به دلیلی بی تجربگی ها، امتحانات نهایی سال جاری با تأخیر فراوان انجام شد و سبب ایجاد استرس برای دانش آموزان شد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: با رفتن یک وزیر و آمدن یک وزیر دیگر، مشکلات وزارت آموزش وپرورش حل نمی شود و مهم آن است که ساختارها تغییر کند و اگر قرار باشد همین مسیر طی شود، چاره ای جز تغییر وز را در مجلس وجود ندارد.
خضریان اظهار داشت: باوجود این که یکسال از انتصاب صحرایی به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان می گذرد اما تعداد زیادی از عناصر شناسنامه دار غرب گرا و تابلودار جریان اصلاحات در این مجموعه جابجا نشده اند و با وجود آنکه وی هنوز پس از ۱۳ ماه از تصدی در دانشگاه فرهنگیان نتوانسته است تیم مناسبی را برای مساعدت با خود جمع آوری کند، چگونه می خواهد در وزارتخانه آموزش وپرورش تحول بوجود آورد و تیمی حرفه ای روی کار بیاورد؟
صحرایی اشراف لازم به مسائل دستگاه تعلیم و تربیت ندارد
سیدعلی موسوی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۹ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش گفت: بزرگترین نقد بنده به گزینه پیشنهادی وزارت آموزش وپرورش آن است که وی سابقه اجرایی لازم را ندارد و از بدنه آموزش وپرورش نیست و نمی تواند درک جامعی از مسائل این وزارتخانه داشته باشد.
وی بیان کرد: مدیریت و سکانداری وزارتخانه مهم آموزش وپرورش مستلزم توانمندی های اجرایی بمراتب بالاتری است که در سوابق وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش دیده نمی گردد. صحرایی اشراف لازم به مسائل دستگاه تعلیم و تربیت ندارد و با وی اساسا در وزارت آموزش وپرورش درجا می زنیم.
موسوی اظهار داشت: رتبه بندی معلمان یک مساله بسیار اهمیت دارد که در برنامه های گزینه پیشنهادی آموزش وپرورش نکته ای راهگشا در این خصوص مشاهده نکردیم و بنظر می رسد همان بی برنامگی را می خواهد ادامه دهد.
برنامه های وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش ابهام دارد
علی بابایی کارنامی در مخالفت با برنامه و صلاحیت رضامراد صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، اظهار داشت: این وزارتخانه توانسته در راه درست مقابله با جریانی که غربگراها دنبال کردند، حرکت نماید اما نگرانی هایی داریم چون که برنامه پیشنهادی وزیر دارای ابهام است.
نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: صحرایی باید برای تقویت روابط بین معلم و دانش آموز و همینطور معلم و خانواده ها برنامه خویش را عرضه نماید. در برنامه های وی برخی سوالات و ابهامات در رابطه با بیمه تکمیلی فرهنگیان، نحوه جذب فرهنگیان برای خرید خدمات آموزشی، نوسازی مدارس فرسوده و فوق العاده ویژه فرهنگیان وجود دارد که باید شفاف شود.
وی افزود: آیا رئیس جمهور و معاون اول می خواهند از وزیر پیشنهادی حمایت کنند؟ برنامه وزیر پیشنهادی برای صندوق ذخیره فرهنگیان چیست؟ وی می خواهد برای مدارس غیردولتی و پرداخت حقوق آنها چه کارهایی انجام دهد؟
نماینده ساری در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: مجلس محل تضارب آرا و بحث و گفتگو است و اگر صحرایی برنامه و راهبردی برای پاسخ به سوالات ما نداشته باشد، بدون تعارف با وی مخالفت می نماییم. همه ما در یک کشتی برای اجرای برنامه های انقلاب و مصلحت نظام و منافع ملی مردم نشستیم و امیدوار هستم تصمیم نهایی امروز مجلس بر مبنای برنامه وزیر اتخاذ شود.
صحرایی باید برای معرفی قهرمانان جنگ در مدارس برنامه داشته باشد
عبدالعلی رحیمی مظفری یکی دیگر از نمایندگانی بود که امروز فرصت حضور در پشت تریبون را یافت و در مخالفت با برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، اظهار داشت: آقای صحرایی! شما برای مسائل مالی در بدنه آموزش وپرورش به عنوان یکی از دغدغه های اصلی معلمان چه برنامه ای دارید؟
وی بیان کرد: بنده به وزیر قبلی آموزش وپرورش هم گفتم نامه به رئیس سازمان برنامه و بودجه بنویسید، چون که اگر بودجه رتبه بندی معلمان را ندهند، شما هم چند وقت بیشتر دوام نخواهید آورد. بدین سبب صحرایی هم باید در این مورد برنامه عرضه نماید.
نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: در حوزه پرورشی طی ۲ سال قبل چه اتفاقی افتاده است؟ امروز مشکل اصلی آموزش وپرورش علم نیست، چون که امروز ناهنجاری بسیار زیادی در سطح اجتماع داریم که صریحاً به وضع آموزش وپرورش مرتبط می شود و صحرایی باید بگوید چه برنامه ای برای این مساله مهم دارد؟
رحیمی مظفری اشاره کرد: مقام معظم رهبری فرمودند باید به معرفی قهرمانان ملی در مدارس اهتمام ورزید و بر این اساس وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش باید به صراحت بگوید برای معرفی قهرمانان جنگ تحمیلی در مدارس چه برنامه ای دارد؟ مدارس باید محل آشنایی با قهرمانان جنگ تحمیلی باشد نه سلبریتی ها.
موافقان وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش چه گفتند؟
در بخش دیگری از جلسه علنی امروز مجلس و روند برسی برنامه ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش موافقان صحرایی پشت تریبون رفته و خصوصیت ها و توانمندی های صحرایی را بازگو کردند.
صحرایی شناخت مناسبی از فضای آموزش وپرورش دارد
سید محسن دهنوی در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش گفت: صحرایی شناخت مناسبی از فضای آموزش وپرورش دارد و تجربه مناسبی در همه سطوح این وزارتخانه دارد.
وی متذکر شد: صحرایی کار را از سال ها پیش و از معلمی و از مناطق محروم آغاز نموده و به بالاترین سطح در وزارت آموزش وپرورش رسیده است و تجربه مناسبی در همه سطوح این وزارتخانه دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه جوان بودن وی یک امتیاز شمرده می شود، اظهار داشت: در کنار تجربه بالا، جوان بودن و پرکار بودن صحرایی خصوصیت خوبی است. وی شناخت مناسبی از فضا داشته و نقشه راه مناسبی برای حل مسائل آموزش وپرورش دارد.
برنامه های صحرایی منطبق با سند تحول بنیادین است
الهام آزاد هم در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش گفت: در سالهای اخیر بزرگترین مطالبه مقام معظم رهبری از آموزش وپرورش اجرای سند تحول بنیادین بوده است.
وی بیان کرد: مدرسه مهم ترین سنگر انقلاب است که نیازمند تحول است و اگر امروز به داد آن نرسیم، فردا بسیار دیر خواهد بود. حالا که دشمنان خارجی و داخلی انقلاب پروژه تعطیل سازی مدارس را کلید زده اند، نیازمند مدیری شجاع و کاردان هستیم که در عین احیای مدارس کشور و مقابله با پروژه تعطیل سازی مدارس، به صورت جدی سند تحول بنیادین آموزش وپرورش را اجرا نماید.
نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: اجرای سند تحول بنیادین آموزش وپرورش با کارهای نمایشی و تبلیغاتی شدنی نیست و تحول نیازمند وزیری است که برنامه ای نوآورانه و هوشمندانه بر مبنای سند تحول ارائه نماید. برنامه های صحرایی را مطالعه کردم و باید بگویم در طول این سال ها هیچیک از وزرای پیشنهادی آموزش وپرورش چنین برنامه منسجمی برای اجرای سند تحول بنیادین عرضه نکرده است. تمام برنامه های وزیر پیشنهادی منطبق بر اجرای سند تحول بنیادین است.
صحرایی اهل زد و بند نیست / در پیگیری حقوق معلمان با کسی تعارف ندارد
عبدالحسین روح الامینی هم در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، اظهار داشت: معدل وی نسبت به معدل وزرای معرفی شده قبل از وی بالاتر است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وزیر آموزش وپرورش باید شجاع، با استعداد و توانمند باشد تا بتواند حقوق دانش آموزان و معلمان را در نظر گیرد که صحرایی نمره بالایی نسبت به سایر وزرای کابینه در این مورد دارد. وی از روستا و مدرسه عشایری کار خویش را آغاز نموده و قومیت، زبان و گرایش برایش تفاوتی ندارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بیانیه شب گذشته انجمن اسلامی معلمان که یک تشکل اصلاح طلب است و نسبت های ناروایی به وی دادند، برای ما مشخص کرد که یک تشکلی که فاصله با امام (ره) و انقلاب دارد، چگونه در مورد وی اظهارنظر منفی می کند. صحرایی در دوران مسئولیتش با جریان های مختلف همواره در راه انقلاب و امام ایستادگی کرده و از اصول کوتاه نیامده است و اهل زد و بند نبوده و نیست.
روح الامینی اشاره کرد: توجه به سند تحول بنیادین آموزش وپرورش در برنامه های وی یک نکته مثبت است. وی در دوره سرپرستی آموزش وپرورش نشان داد پیگیری خوبی نسبت به حقوق معلمان دارد و با کسی به دنبال احقاق حقوق معلمان تعارف ندارند و دراین زمینه مماشات نمی نماید.
وی گفت: انتظار داریم صحرایی در صورت کسب رای اعتماد شایسته سالاری و تغییرات در تیم مدیریت را مورد توجه قرار دهد، چون که وزیر آموزش وپرورش قبلی را تیم ضعیف مدیریتی گرفتار مشکل کردند. تقویت اقتصاد آموزش وپرورش و برچیده شدن مافیای کنکور و اصلاح شرایط صندوق ذخیره فرهنگیان از مطالبات مهم ما از صحرایی است.
آموزش و پرورش به تحول نیاز دارد / برنامه برای تربیت ۴۰ هزار معلم
رضامراد صحرایی سرپرست وزارت آموزش وپرورش در ادامه جلسه علنی مجلس به دفاع از برنامه های خود پرداخت و با اشاره به کیفیت آموزشی و تربیتی مدارس دولتی اظهار داشت: برنامه ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کردم که در آن تحول در آموزش وپرورش را حول ۹ محور ترسیم کردم؛ یکی از کلیدی ترین این موارد، مدرسه است. معتقدم باید با ایده به مدرسه بازگردیم که ان شالله این تحول را کلید خواهیم زد. کانون تحول، مدرسه؛ محل تحول، کلاس و عامل تحول هم معلم است. باید مدارس دولتی به شکلی اداره شوند که نخستین گزینه انتخابی مردم برای تحصیل فرزندان خود، مدرسه دولتی باشد.
سرپرست وزارت آموزش وپرورش اظهار داشت: باید بر روی مدارس دولتی کار نماییم، یکی از برنامه های محوری ما در مدیریت جدید آموزش وپرورش این امر خواهد بود. اگر مدارس دولتی رتبه بندی شوند که در سند تحول بنیادین هم تاکید گردیده است، تمرکز بر آموزش وپرورش شکل می گیرد، همه کشورهایی که پیشرفت کردند بر روی آموزش وپرورش کار کردند و در آن کشورها مبنای تحول در جامعه، آموزش وپرورش است.
وی با اشاره به بودجه وزارت آموزش وپرورش افزود: مبحث بودجه مبحث مهمی است و نارضایتی زیادی در این زمینه وجود دارد؛ این امر چالش اصلی آموزش وپرورش است چونکه حالا ۹۷.۵ درصد بودجه صرف امور پرسنلی می شود؛ برای کار فرهنگی باید به اندازه سایر کارها هزینه نماییم بنابراین احتیاج به وفاق ملی برای تقویت آموزش وپرورش داریم. آموزش وپرورش نسبت به سالهای پیشین و قبل انقلاب پیشرفت کرده است و خیلی از مشکلات آموزش وپرورش در خود آن قابل حل است. باید تقویم آموزشی، منابع، کلاس درس و معلم را تقویت نماییم. اصلاح نظام تعلیم و تربیت از آموزش تا سنجش، مولد سازی و منابع آموزش و پرورش، دست خود این وزارت خانه است. آموزش وپرورش اگر بخواهد از درون خویش را تقویت کند، کارهای خیلی زیادی می تواند انجام دهد.
سرپرست وزارت آموزش وپرورش اظهار داشت: ساختار امروز آموزش وپرورش نسبت به گذشته فرقی نکرده، اما دنیای پیرامون آن تغییر داشته است. بزرگترین نهاد دولتی، آموزش وپرورش است اگر ظرفیت این وزارت خانه به مثابه یک دستگاه و سازمان عمل کند در درون خود خلق ثروت می کند.
وی با تأکید بر این که تحول از درون آموزش وپرورش شروع می شود، اشاره کرد: مولد سازی ظرفیت فوق العاده ای برای آموزش وپرورش است. سال ها از مضیقه بودجه می گوئیم اما راهکار نمی دهیم خلاقیت در مدیریت امر مهمی است در برون آموزش وپرورش هم اصلاح نگاه مدیران به این وزارت مهم می باشد.
اعتماد مجلس به صحرایی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش
نمایندگان مردم در خانه ملت با انتصاب رضامراد صحرایی در پست وزارت آموزش وپرورش موافقت کردند.
در نهایت رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه نتیجه رای نمایندگان به وزیر پیشنهادی را قرائت کرد که برپایه آن نمایندگان مجلس با ۱۶۷ رای موافق، ۸۶ رای مخالف، ۱۴ رای ممتنع و ۲ رای باطله از مجموع ۲۶۹ نماینده حاضر در صحن، تصدی وزارتخانه آموزش وپرورش را به صحرایی سپردند.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

1402/03/10
09:27:02
5.0 / 5
236
تگهای خبر: آموزش , انجمن , بیمه , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است