رئیس دانشگاه شریف :

عمده دانشجویان آزاد شده پرونده باز قضایی ندارند

عمده دانشجویان آزاد شده پرونده باز قضایی ندارند

به گزارش دانشگاه فارسی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: عمده دانشجویانی که دستگیر شده بودند و بدون مشکل آزاد شدند، پرونده باز قضایی نخواهند داشت.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، رسول جلیلی در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان این دانشگاه در رابطه با وضعیت برگزاری کلاس ها از آغاز مهرماه اظهار داشت: تلاش هیئت رئیسه بر این بود که کلاس ها به صورت حضوری از ۲۷ شهریورماه برگزار گردد و روز شنبه دوم مهرماه که همه دانشگاه های تهران مجازی شدند و با وجود این که به ما سفارش هایی از جانب وزارت علوم و استانداری بعنوان شورای تأمین استان شد، اما اختیار با دانشگاه بود و ما تصمیم به برگزاری حضوری کلاس ها گرفتیم. ولی بعد از آن به علت اتفاقاتی که افتاد جلسه فوق العاده هیئت رئیسه تشکیل شد و تصمیم بر مجازی شدن گرفتیم.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: ما چهار تجمع در داخل دانشگاه داشتیم که یکی ۲۸ شهریور بود، دیگری دوم مهر ماه، نهم مهرماه و ۱۰ مهرماه. به جهاتی مناسب ترین و قابل استمرار ترین تجمع نهم مهر ماه بود که بنده خدمت دانشجویان حاضر در سردر دانشگاه رسیدم و حدود یک ساعت و ربع صحبت شد و اعتراض ها هم شنیده و پاسخ هایی داده شد.
جلیلی افزود: اعتراضات دانشجویان در رابطه با بازداشت دانشجویان منجر به پیگیری های در خصوص آزادی چهار دانشجو به اضافه چند دانشجوی دیگر شد البته اقدامات مقداری طول کشید اما تا آخر همان هفته بخش اصلی کار انجام شد.
اتفاقات روز یکشنبه ناگوار و به دور از شأن محیط علمی بود
وی ضمن بیان این مطلب که اتفاقات روز یکشنبه ۱۰ مهرماه در دانشگاه شریف، ناگوار، بد و دور از شأن دانشگاه و محیط علمی استاد و دانشجو بود، اظهار داشت: از فردای آن روز که فرصت پیش آمد و به شورایعالی امنیت ملی کشور رفتم، تلاش کردم روایتی که با حقیقت منطبق باشد را منتقل کنم. امیدواریم حقیقت این اتقاق توسط همه درک شود و نباید گزارشاتی یک طرفه داده شود و اینطور نباشد که بخشی از حادثه گفته شود و قسمتی دیگر گفته نشود.
باید عذرخواهی شود/۴ تجمع دانشگاه شریف بدون مجوز بود
رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار نمود: فهرست بلند بالایی از درخواست ها داریم که در رأس این درخواست های متعدد، قبول مسئولیت و قبول اشتباهی است که انجام شده است و دیگری درخواست دانشجویان و اساتید، عذرخواهی است که درحال پیگیری این مورد هستیم.
جلیلی اضافه کرد: داخل دانشگاه با بیرون دانشگاه متفاوت است؛ در مورد بیرون دانشگاه، قول هایی به ما دادند اما کتبی نیست و امیدوار هستیم که بنده بعنوان رئیس دانشگاه از فضای بیرون خبر داشته باشم، در این شرایط وضعیت قابل مدیریت است. پیگیری های ما تا اینجا پیش رفته است که فرماندهی بخشی از بیرون با ما هماهنگی های لازم را داشته باشد.
وی ضمن تاکید بر این که نباید اجازه دهیم که بخش اول اتفاق یکشنبه در دانشگاه باردیگر تکرار شود و این اتفاق به منفعت دانشگاه ما نیست، در رابطه با مجوزدار بودن تجمعات اخیر در دانشگاه اظهار داشت: در رابطه با تجمع روز ۲۸ شهریور از ما درخواست مجوز شده بود اما درخواست تغییراتی داشتند که موافقت نشد و آنها لغو کردند اما در واقع تجمع لغو نشد. ازاین رو هر چهار تجمع صورت گرفته در دانشگاه بدون مجور برگزار گردید.
تلاش خواهیم کرد فضای بازی وجود داشته باشد
رئیس دانشگاه صنعتی شریف افزود: ما تلاش خواهیم کرد فضای بازی وجود داشته باشد اما باید تلاش شود به قانون دانشگاه بازگردیم. بازتر برخورد کردن دانشگاه به عهده بنده و دکتر تقوی است. اگر ما تجمعات را به بخش اول سناریو روز یکشنبه نرسانیم، قابل مدیریت خواهد بود.
عمده دانشجویان آزاد شده پرونده قضایی باز نخواهند داشت
جلیلی در مورد پرونده های باز قضایی دانشجویان اظهار نمود: عمده دانشجویانی که دستگیر شده بودند و بدون مشکل آزاد شدند، پرونده باز قضایی نخواهند داشت ولی اگر کسی خطایی کرده و پرونده ای برای وی تشکیل شده، ما قادر به بستن پرونده نیستیم ولی تلاش می نماییم که پرونده را به داخل دانشگاه بیاوریم و آنرا ببندیم. ولی اگر دانشجویی پرونده ای داشته باشد که یک خطای میدانی شاکی دار مرتکب باشد، باید پاسخگو باشد. باید توجه کرد که دانشجو همواره مصونیت ندارد و نمی توان گفت چون دانشجو است، هرکاری می خواهد می تواند انجام دهد و بعد از آن باید پیگیر کارهای او بود. ولی تلاش ما اینست که پرونده دانشجویان شریف را مختومه نماییم.
از حضور لباس شخصی ها در دانشگاه اطلاع نداشتم
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به این سؤال آیا از حضور لباس شخصی ها در محیط دانشگاه اطلاع داشتید، اظهار داشت: در رابطه با حضور لباس شخصی ها در دانشگاه اطلاع نداشتم.
استعفای بنده به صلاح دانشگاه نیست / نباید عقب نشینی کنیم
وی در واکنش به صحبت یکی از دانشجویان که اگر از حضور لباس شخصی ها اطلاع نداشتید، استعفا دهید و مقام تان را فدا کنید، اظهار داشت: فدا کردم مقام در جیب من است اما به صلاح دانشگاه نیست که به علت چنین اتفاقاتی، عقب نشینی شود. به هر حال از زمان دکتر سهراب پور، دکتر فتوحی و … افتاده است و باید تلاش نماییم که موضوعات مدیریت شود. اگر هر زمان مسول مناسب تری وجود داشت، درست است که جایگزینی صورت گیرد مصلحت دانشگاه را به مصلحت شخصی اولاً می دانم و من هم مصلحت دانشگاه را به مساله شخصی ارجح می دانم.
انتقاد از بیانیه حراست وزارت علوم
جلیلی ضمن اشاره به بیانیه حراست وزارت علوم اظهار داشت: ما این بیانیه را به انحاء مختلف قبول نداریم و آنرا در جلسه با وزیر علوم مطرح کردیم که این بیانیه چیست و وسط جلسه مستقیماً با دستور وزیر علوم بیانیه از سایت وزارت علوم برداشته شد. در محتوای بیانیه، برای دانشجویان بازداشتی از لفظ لیدر استفاده شده بود که ما اصلاً این را قبول نداریم.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: ۳۵ نفری که آن شب در دانشگاه شریف بازداشت شدند، از این ۳۵ نفر تعبیر لیدر شده است که ما اصلاً قائل به آن نیستیم. حداقل ۲۹ نفر از دانشجویان بازداشتی همان شب آزاد شدند، اگر لیدر بودند چرا آزاد شدند؟ پس معلوم است که آن ۲۹ نفر شائبه لیدر بودن نداشتند. در این بیانیه یک جانبه گرایی وجود داشت.

1401/08/03
08:18:16
5.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است