چند شهاب سنگ هر سال به زمین برخورد می کند؟

چند شهاب سنگ هر سال به زمین برخورد می کند؟

به گزارش دانشگاه فارسی، هر سال حدود یک هزار و ۸۰۰ شهاب سنگ در مناطق خشکی زمین فرود می آید، مناطق مسکونی هم کمتر از یک درصد خشکی زمین را می سازند ازاین رو احتمال برخورد شهاب سنگ به یک خانه خیلی کم است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای «لایو ساینس»، هر سال میلیونها قطعه سنگ از فضا در اتمسفر زمین می سوزد که خیلی از آنها برای مدت کوتاهی شعله ور می شوند و مانند «ستاره های تیرانداز» (shooting stars) به نظر می رسند اما چه برخی از این شهاب سنگ ها دوام می آورند و به سطح زمین برخورد می کنند؟
سنگ های فضایی که روی زمین فرود می آیند بعنوان سنگ آسمانی یا شهاب سنگ (meteorites) شناخته می شوند. سنگ های بزرگی مانند آنچه که به احتمال زیاد ۶۶ میلیون سال پیش باعث آخر دادن به سلطه دایناسورها شده است، نادر هستند. خیلی از سنگ هایی که روی زمین سقوط می کنند، بسیار کوچک هستند و تعداد اندکی از آنها پس از عبور از اتمسفر زمین سالم می مانند.
دانشمندان برآورد می کنند که کمتر از ۱۰ هزار شهاب سنگ در خشکی یا آب های سیاره زمین برخورد می کنند که این در مقایسه با کره ماه که اتمسفر ندارد بسیار ناچیز است. هر روز سنگ های آسمانی با وزن حدود ۱۰ تا یک هزار تن به سطح کره ماه برخورد می کنند و در حدود ۳۳ هزار سنگ آسمانی در حد اندازه توپ پینگ پنگ هر سال با ماه برخورد می کند.

زمانی که شهاب سنگ ها وارد اتمسفر زمین می شوند بر اثر گرما می سوزند و خطی نورانی در آسمان می سازند. هزاران شهاب سنگ سوزان هر روز بر فراز آسمان می سوزند که خیلی از این موارد بر فراز اقیانوس ها و مناطق غیر مسکونی روی می دهد و خیلی از آنها بر اثر روشنایی روز دیده نمی شوند.
گونزالو تانکردی ستاره شناس در دانشگاه جمهوری در مونته ویدئو اروگوئه اظهار داشت: شمارش دقیق تعداد شهاب سنگ هایی که روی اقیانوس ها فرود می آیند، امکان پذیر نیست اما ۲۹ درصد سطح زمین خشکی است و مناطق شهری که حدود ۵۵ درصد مردم در آنجا ساکن هستند در حدود ۴۴ صدم درصد خشکی زمین را تشکیل می دهد.
این ستاره شناس با بررسی درصد شهاب سنگ های فرود آمده در مناطق مسکونی و تخمین درصد آنها نسبت به کل مساحت زمین برآورد کرده است که در حدود ۶ هزار و ۱۰۰ شهاب سنگ هر سال در کل کره زمین و حدود هزار و ۸۰۰ در مناطق خشکی فرود می آید.

1401/06/07
11:56:20
5.0 / 5
171
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است