شناسایی و انهدام ۳ باند جعل مدارک دانشگاه آزاد در یک سال قبل

شناسایی و انهدام ۳ باند جعل مدارک دانشگاه آزاد در یک سال قبل

به گزارش دانشگاه فارسی، رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی از شناسایی و انهدام سه باند جعل مدارک این دانشگاه در یک سال قبل توسط این مرکز و با تلاش و پیگیری مراجع امنیتی، انتظامی و دستورمقامات قضایی اطلاع داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، محمدجواد فرهنگ در رابطه با جعل مدرک دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: متاسفانه فضای مجازی و ارتباطات اینترنتی زمینه انواع کلاهبرداری ها را در کشور به وجود آورده است. مبحث بحث جعل و سو استفاده از مدارک تحصیلی از زمان تشکیل مؤسسات آموزشی وجود داشته و سابقه زیادی دارد؛ اما امروزه به خاطر گستردگی ارتباطات در حوزه فضای مجازی و اینترنت، این مورد خیلی ملموس تر و بیشتر شده است، چون که منافع مالی گسترده ای را برای سو استفاده گران این عرصه فراهم می آورد.
وی اضافه کرد: مدارک در دانشگاه آزاد اسلامی طی یک فرآیند تولید می شود. تمامی مدارک دانشجو پس از گذراندن دوران تحصیل، بعد از بررسی در آموزش دانشگاه به اداره فارغ التحصیلی واحد دانشگاهی ارسال و مجدد بررسی می شود و در نهایت برای صدور دانشنامه به اداره کل فارغ التحصیلی سازمان مرکزی منتقل می شود. اداره کل فارغ التحصیلی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی هم تمامی مدارک تحصیلی را به صورت فیزیکی و دیجیتال مورد بررسی قرار می دهد. داوطلبان زمان ورود به دانشگاه باید توسط مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه سند پذیرش برای وی صادر شود.
فرهنگ در پاسخ به این سؤال که با راه اندازی سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی، امکان جعل مدارک وجود ندارد، اظهار داشت: در مدت مسئولیت مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی، موردی که مدرک جعلی باشد و استعلام آن مثبت باشد، مشاهده نکردم. دلیل آن است که در سامانه های جدید بخصوص سامانه آموزشیار، دقیقا امکان رصد اطلاعات وجود دارد که در چه زمانی و در چه تاریخی اطلاعات وارد سامانه شده است.
رییس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اگر در یک واحد دانشگاهی فرد متخلف بخواهد از موقعیت خود استفاده و در سیستم آموزشیار دیتاسازی کند، به سادگی قابل شناسایی خواهد بود، چون که زمان ورود، تاریخ، ساعت و سیستمی که توسط آن اطلاعات وارد شده است، قابل شناسایی است. ضمن این که در سه مرحله بررسی می شود تا کوچکترین مشکل کشف شود.


فرهنگ خاطرنشان کرد: با عنایت به تدابیر امنیتی احتمال جعل مدرک از جانب بدنه دانشگاه آزاد اسلامی بسیار ضعیف است و کلاهبردان معمولا برای اعتمادسازی، ملاقات های کاری خویش را در واحدهای دانشگاهی یا حتی در سازمان مرکزی انجام می دهند.
وی تاکید کرد: در یک سال قبل بالغ بر سه باند جعل مدارک دانشگاه آزاد اسلامی در تهران، غرب و جنوب کشور توسط مرکز حراست شناسایی و توسط مراجع انتظامی، امنیتی و سیستم قضایی متلاشی شدند.
رییس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این که هدف عمده تبلیغاتی که در شبکه های مجازی صورت می گیرد، کلاهبرداری از افراد است، اظهار داشت: این افراد سایت هایی را مثل سایت دانشگاه آزاد اسلامی طراحی کردند که حتی شماره دانشجویی هم به دانشجویان می دهد، اما باید توجه داشته باشید که آدرس آن با سایت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی متفاوت می باشد.
وی تصریح کرد: از راه پلیس فتا و پلیس آگاهی، بعضی از سایت ها را مسدود کردیم، اما آدرس و هاست بعضی از این سایت ها و شبکه های مجرمانه در خارج از کشور است.
فرهنگ به راه اندازی سامانه استعلام تأییدیه تحصیلی دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: تنها مرجع پاسخ رسمی الکترونیکی و استعلام تأییدیه دانشنامه های صادره از جانب دانشگاه آزاد اسلامی، سامانه فوق است. راه اندازی سامانه استعلام تأییدیه تحصیلی دانش آموختگان (estelam.iau.ir) یکی از اقدامات برجسته دانشگاه آزاد اسلامی برای تسریع وتسهیل فرآیند استعلام مدرک وهمچنین مقابله باافراد وباندهای جعل وفروش مدارک به راه افتاده است.
رییس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه در دانشنامه های دانشگاه آزاد اسلامی، پروتکل ها و استانداردهای امنیتی همانند اسکناس طراحی شده است، عنوان کرد: چاپخانه ای که دانشنامه فارغ التحصیلی در آن چاپ می شود، جایی است که اسکناس ملی و اروراق بهادار چاپ می شود و دارای لایه های حفاظتی است، و امکان جعل بسیار ضعیف است. ضمن این که برای هر دانشنامه شماره سریال صادر می شود که منحصر به فرد و شرایط نگهداری و صدور آن با نظارت حراست صورت می گیرد.

باید تفکر عقلانی در محیط دانشگاه ها که محیط علم، تحقیق و پژوهش هستند، حاکم شود
وی در ادامه در مورد پوشش و شئون رفتاری و آراستگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: این مورد متولی خاصی ندارد و مجموعه ای از ارکان دانشگاه همچون معاونت فرهنگی دانشجویی، حراست، اساتید، نهاد مقام معظم رهبری و حتی نهادهای دانشجویی و... در اجرای آن سهم دارند. دانشگاه آزاد اسلامی در این حوزه بخشنامه ای چند سال قبل صادر و به تمام واحدها ابلاغ کرده است.
فرهنگ با تاکید بر این که محیط دانشگاه به علت آنکه محیط تعلیم و تربیت است، مقدس و حائز اهمیت می باشد، اضافه کرد: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص اطلاعیه ای با عنوان بیانیه تعلیم و تربیت اجتماعی در بازگشایی دانشگاه ها به صورت حضوری پس از کرونا تنظیم و ابلاغ نمود که مبین اهمیت این مورد از دیدگاه رئیس دانشگاه و مسؤلان آن است.
رییس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: آراستگی و حفظ شئون رفتاری در محیط دانشگاه، سبب ایجاد امنیت روانی و آسایش و آرامش خاطر دانشجویان در محیط علم و دانش می شود. بحث شئون رفتاری را باید یک مبحث عقلانی بدانیم. باید تفکر عقلانی در محیط دانشگاه ها که محیط علم، تحقیق و پژوهش هستند، حاکم شود.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص این که چرا در بعضی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری سلیقه ای برخورد می شود، اظهار داشت: این گونه نیست، اصول یکسان است، در بعضی استانهای کشور بنا به شرایط فرهنگی و بومی شهرها امکان دارد این قوانین از لحاظ شکل و اجرا تغییر کند. اجرای مقررات دانشگاه ضروری و لازم الاجراست. اگر قوانین رعایت نشود، فضای دانشگاه از محیط یادگیری خارج می شود.
رییس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی، قانون مداری و اخلاق را سرلوحه فعالیتهای این مرکز دانست و اظهار داشت: فلسفه حراست به معنای پیشگیری است. در مرکز حراست به دنبال جلوگیری از وقوع تخلف هستیم تا کمتر گرفتار صدمه شویم. مقابله با تهدیدات و کاهش صدمه پذیری همچون اقدامات پیشگیرانه است.
وی در رابطه با نحوه حمایت مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی از دانشجویان در مقابل برخی تخلفات اساتید، اظهار داشت: دانشجویان می توانند شکایت خویش را به صورت مستقیم از راه دفاتر حراست و همکاران بنده در واحدهای دانشگاهی یا از راه ایمیل سایت مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی ارسال، ثبت و پیگیری کنند.


منبع:

1401/06/01
23:54:10
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است