آیا برنده ها بیشتر تقلب می کنند؟

آیا برنده ها بیشتر تقلب می کنند؟

به گزارش دانشگاه فارسی پژوهش های جدید حاکی از این است که برنده شدن سبب ایجاد حس تمایل به تقلب در افراد نمی گردد. این پژوهشها در پاسخ به پژوهشی صورت گرفته است که مدعی بود برندگان به علت داشتن احساس استحقاق، تمایل بیشتری به تقلب کردن دارند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری فیز (phys)، پژوهش جدید انجام شده در دانشگاه لستر انگلستان حاکی از این است که برنده شدن سبب تقلب کردن نمی گردد. این پژوهش در تضاد با پژوهشی است که قبلاً در این حوزه صورت گرفته بود.
در سال ۲۰۱۶، مقاله ای چاپ شده بود که مدعی بود احتمال بیشتری وجود دارد که برندگان مسابقات مهارت محور، در بازی های شانسی بعدی در مقابل حریفان مختلف پول سرقت نمایند. این افراد با بازنده ها یا مردمی که خودشان را برنده یا بازنده نمی دانستند مقایسه شده بودند.
این پژوهش بر روی نمونه های نسبتاً کوچک انجام شده بود و مدعی بود که برنده شدن در رقابت سبب ایجاد حس استحقاق و در نهایت منجر به تقلب می شود.
اکنون، پژوهشگران دانشگاه لستر در انگلستان و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در ایالات متحده آمریکا دست به پژوهشی گسترده و پیشرفته زده اند که ادعای پژوهش قبلی را رد کرده است.
تیم بین المللی پژوهشگران دریافتند افرادی که دارای حس انصاف شدید هستند، کمتر تقلب می کنند و این ربطی به این مورد ندارد که آنها قبلاً برنده شده اند یا شکست خورده اند.
آن ها رفتار ۲۵۹ شرکت کننده را در بازی تاس انداختن در لابراتوار بررسی کردند. همینطور رفتار ۲۷۵ شرکت کننده در بازی پرتاب سکه در آزمایش آنلاین را هم مشاهده نمودند. سپس نتایج با استفاده از آمار استاندارد بعلاوه یک تکنیک ریاضی به نام مدل سازی معادلات ساختاری، تحلیل و بررسی شد.
پژوهشگران متوجه شدند که مقدار کم اما معناداری از تقلب برای پاداش های مالی عرضه شده رخ داده است. این مساله درست مانند آن چیزی بود که در مطالعه اولیه رخ داده بود. با این وجود، برنده شدن سبب افزایش تقلب در بازی بعدی یا افزایش احساس استحقاق افراد نشد؛ باختن هم سبب این مساله نشد.
از میان عواملی که آنها بررسی نموده بودند و می توانست میزان کم اما معنادار تقلب را توضیح دهد، کم بودن حس «بیزاری از نابرابری» بود.
افرادی که از نابرابری بیزارند از نتایج نابرابر هم متنفرند. کسانی که حس انصاف بیشتری دارند تمایل دارند که با نابرابری مخالفت کنند و از تقلب خودداری می کنند چونکه آنرا نوعی بی عدالتی می دانند.
اندرو کولمن (Andrew Colman)، استاد روانشناسی گروه علوم اعصاب، روانشناسی و رفتار دانشگاه لستر و سرپرست تیم پژوهشی، معتقد است:
«تقلب و عدم صداقت عمومی با عنایت به عدم صداقت آکادمیک در عصر دیجیتال، مشکلات ناشی از اجتناب از پرداخت مالیات و فرار مالیاتی افراد ثروتمند در اقتصادهای توسعه یافته و به صورت کلی افزایش نابرابری در ثروت و درآمد، بر فساد و جنایت تاثیر فزاینده ای دارد.»
پژوهشگران از این نتیجه شگفت زده شدند که «نه برد تأثیری بر تقلب داشت و نه باخت»؛ هرچند مقدار معناداری از تقلب اتفاق افتاده بود. آنها معتقدند داده های علمی معتبری عرضه کرده اند که پاسخ روشنی به ابهامات در این حوزه می دهد.


منبع:

1401/05/15
10:41:39
5.0 / 5
71
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است