رییس سازمان ملی استاندارد ایران مطرح كرد:

تدوین استانداردهای فناوری های نوظهور با همکاری دانش بنیان ها

تدوین استانداردهای فناوری های نوظهور با همکاری دانش بنیان ها

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: تدوین استاندارد برای صنایع و فناوری های نوظهور به کمک کارشناسان دانش بنیان نیاز دارد و در این حوزه اعلام آمادگی کرده ایم.


مهدی اسلام پناه در گفت و گو با خبرنگار علم و آموزش ایرنا در مورد ارائه استاندارد به محصولات دانش بنیان اضافه کرد: سازمان ملی استاندارد در حوزه شرکتهای دانش بنیان و فناور و در مجموع زنجیره ایده تا تجاری سازی در خدمت مجموعه دانش بنیان کشور و جامعه نخبگی است.
وی بیان نمود: این سازمان از ماه های گذشته کمیته های تخصصی را شکل داده است، بسته ویژه ای هم برای تسهیل شرایط این شرکت ها در دریافت استانداردها به کمک خود دانش بنیان فراهم گشته است.
اسلام پناه عنوان کرد: شرکتهای دانش بنیان در کمیته های متناظر و فنی استاندارد هم باید بعنوان دبیران کمیته و صاحبان ایده نقش داشته باشند، چون که این شرکت ها در لبه دانش فعالیت می نمایند. ما با کمک دانش بنیان ها اطلاعات لازم را در زمینه استاندارد در چارچوب زنجیره که شامل واردات تا تولید و صادرات است جمع آوری می کنیم؛ چون که واردات باید در خدمت تولید قرار گیرد.
وی اظهار داشت: اطلاعات جدید در حوزه استاندارد هم در حوزه منطقه ای و هم بین الملل جمع آوری می شود تا دانش بنیان ها بتوانند در حوزه صادرات پیش دستانه عمل کنند. باید دست برتر را در زمینه کسب استانداردهای منطقه ای در اختیار بگیریم تا بتوانیم روابط بین المللی خویش را در تجارت تقویت نماییم و این دست برتر، علم و فناوری است. بنابراین این کار را در دستور کار قرار دادیم و جزو برنامه های اصلی سازمان استاندارد است.
اسلام پناه افزود: هم اکنون تیم های کارشناسی در اقصی نقاط کشور در زمینه رصد نیاز دانش بنیان ها درحال فعالیت هستند، چون این جامعه قلمرو وسیعی دارند.
رییس سازمان ملی استاندارد در مورد صدور گواهی انطباق برای دانش بنیان ها اظهار داشت: به صورت لحظه ای این گواهی نامه ها به نسبت محصولات و خدمات «های تک» که ساخته شده است، برای دانش بنیان ها صادر می شود، تا کنون عدد قابل توجهی از اعطای گواهی انطباق صورت گرفته است و ما از این زنجیره عقب نیستیم.
وی در مورد ارائه استاندارد به محصولات با فناوری های نوظهورو روند اعطای استاندارد اظهار داشت: برای تدوین استاندارد برای صنایع و علوم نوظهور به کمک کارشناسان دانش بنیان نیاز داریم و اعلام آمادگی کردیم. در این خصوص هم فراخوان هایی برای کسب ایده ها و نگاه بومی فعالان، شرکتهای فناور این حوزه در زمینه تدوین های استانداردهای نوظهور انتشار یافته است و این کار تداوم دارد.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا، بر مبنای تفاهمنامه ای که بین معاونت علمی و فناوری با سازمان ملی استاندارد صورت گرفته، شرکتهای دانش بنیان علاوه بر دریافت گواهی های استاندارد مرسوم، می توانند برای محصولات دانش بنیان خود گواهی انطباق (تطبیق مشخصه ­های عملکردی محصول بر مبنای یک استاندارد ملی یا بین المللی) یا گواهی محصول (تطبیق مشخصه­ های عملکردی اظهار شده با نتایج آزمون) دریافت نمایند. اعتبار گواهی های صادره معادل با اعتبار پروانه استاندارد ملی است.


منبع:

1401/05/14
13:47:28
5.0 / 5
92
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است