استخراج دی ان ای از بزاق با کیت ایران ساخت

استخراج دی ان ای از بزاق با کیت ایران ساخت

به گزارش دانشگاه فارسی محققان کشور موفق به استخراج دی ان ای از بزاق با کیت ایران ساخت شدند.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، کیت استخراج دی ان ای از بزاق یک جایگزین مناسب برای روش استخراج دی ان ای از سلول های خونی است.
با توجه به اهمیت و کاربرد فراوان استخراج دی ان ای و آنالیز ژنتیکی آن در حوزه های مختلف نظیر طرح های تحقیقاتی و پزشکی، انتخاب روشی مناسب و قابل اعتماد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در مواردی که انجام آزمایش های ژنتیکی در افراد با شرایط ویژه لزوم دارد؛ مانند افراد بالای ۶۰ سال، کودکان زیر سه سال و افراد با بیماری های خاص، نمونه گیری از خون با مشکلاتی همراه بوده و گاهی غیر ممکن است.
نمونه برداری از بزاق روشی ساده و قابل اعتماد برای جمع آوری دی ان ای برای آزمایش های ژنتیکی است. این روش یک جایگزین عالی برای جمع آوری خون است. در این روش دی ان ای را به لحاظ کیفی و کمی میتوان مشابه خون در نظر گرفت.
با توجه به لزوم تولید محصولات آزمایشگاهی بومی و با تاکید بر دانش داخلی در سال ۱۳۹۹، شرکت زیستاژن آفرین طراحی و ساخت کیت های استخراج دی ان ای از بزاق به روش رسوبی را شروع کرد و بعد از موفقیت در این امر، برای ارتقای کیفیت این کیت ها در جهت افزایش سرعت استخراج در سال ۱۴۰۰، تحقیقات در جهت تولید کیت های بر پایه فناوری سلیکا شروع کرد و با موفقیت به انجام رسید؛ ازاین رو کیت های استخراج دی ان ای بر پایه دو روش رسوبی و ستونی بر پایه فناوری سیلیکا طراحی و به بازار هدف ارائه شد.بافر نگه دارنده بزاق
براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمونه بزاق، شامل مجموعه ای از سلول های بوکال و گلبول های سفید خون است. همینطور بخشی از بزاق شامل باکتری است ازاین رو تثبیت نمونه جمع آوری شده و مهار رشد باکتری های طبیعی موجود در نمونه بزاق، برای افزاش سهم دی ان ای انسانی نسبت به دی ان ای باکتریایی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برای حل این مسئله، بافر نگه دارنده بزاق فرموله و ساخته شد.
این بافر، امکان نگهداری و تثبیت نمونه جمع آوری شده در دمای محیط به مدت حداقل ۶ ماه و در دمای منفی ۲۰ یا منفی ۸۰ درجه سانتی گراد بیشتر از یک سال فراهم می آورد. این بخش از کیت به صورت مجزا قابل فروش است.
ویژگی های کیت استخراج دی ان ای از بزاق
این کیت امکان استخراج دی ان ای ژنومی از حداقل یک میلی لیتر نمونه بزاق را فراهم می آورد. با استفاده از این کیت میتوان دی ان ای ژنومی را در کوتاهترین زمان و باکیفیت بالا و با روشی آسان از نمونه های بزاق استخراج کرد.
اگر در فرایند نمونه گیری از بافر نگه دارنده بزاق زیستاژن آفرین استفاده شود، میتوان مطمئن بود که بخش اعظم دی ان ای بزاق منشأ انسانی با محتوای باکتریایی بسیار پایین دارد. به طورکلی در روش استخراج دی ان ای از بزاق، دی ان ای استخراجی از خلوص بالایی برخوردار می باشد.
دی ان ای استخراج شده با این کیت، دی ان ای با وزن مولکولی بالاست و می تواند در خیلی از واکنش ها و آنالیزهای مولکولی پایین دست همچون پی سی آر، تعیین توالی دی ان ای و تعیین ژنوتایپ هم مورد استفاده قرار گیرد.
در حال حاضر این کیت ها برای آماده سازی نمونه های دی ان ای به طور گسترده توسط شرکت مای اسمارت ژن برای انجام توالی یابی استفاده می شود.منبع:

1401/05/10
09:31:25
5.0 / 5
92
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تولید , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است