مدیر كل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم:

12 پست رایزن علمی در دنیا داریم

12 پست رایزن علمی در دنیا داریم

به گزارش دانشگاه فارسی مشهد ـ مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت:  ۱۲ پست رایزن علمی در دنیا داریم.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، محمد محمدی مسعودی ظهر دوشنبه در آئین پایانی شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد با اشاره به اینکه ۱۲ پست رایزن علمی در دنیا داریم، اظهار نمود: پیش از این فقط سه پُست فعال بود و در دولت سیزدهم با نگاه و مأموریت جدید، هر ۱۲ پست فعال گشته است.
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: تابحال ۶ رایزن علمی مشخص شده اند و این افراد تا مهرماه کار خویش را آغاز خواهند کرد.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۱۱ هزار و ۵۰۰ دانشجو در مقطع دکترا داریم که با عنایت به دوره های دراز مدت و کوتاه مدت سال جاری هدف گذاری کرده ایم که هزار نفر تحت عنوان فرصت تحقیقاتی ۶ ماهه به خارج از کشور اعزام شوند.
محمدی مسعودی بیان نمود: ۱۰۸ هزار دانشجو از ۱۱۷ کشور برای سال تحصیلی جاری در دانشگاه های مختلف ایران ثبت نام کرده اند.
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: دستیابی به مرجعیت علمی از برنامه های مهم می باشد و دولت سیزدهم بنا دارد، زیرساختهای لازم فراهم گردد تا بتوانیم در این مسئله گام های بزرگی برداریم.
وی بیان نمود: الان در بعضی از کشورها رشته های کارشناسی ارشد را راه اندازی کرده ایم و استاد ایرانی در آنجا می رود و تدریس می کند.
محمدی مسعودی افزود: اگر بتوانیم به نحو احسن دانشگاه های خویش را در رشته های مختلف معرفی نماییم، رغبت دانشجویان خارجی به تحصیل در ایران بیشتر می شود.
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اظهار نمود: بر طبق آمارهای غیر رسمی، افزون بر ۳۰۰ هزار دانشجو در خارج از کشور تحصیل می کنند که همه آنها یک فرصت برای کشورمان به شمار می روند.
تحصیل ۹۵ هزار و ۹ دانشجوی ایرانی در دانشگاه های معتبر خارج از کشور
در ادامه محمد امین غفارزاده، معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه هم در این مراسم اظهار نمود: طبق آمار رسمی ۹۵ هزار و ۹ دانشجوی ایرانی در دانشگاه های معتبر خارج از کشور تحصیل می کنند که البته آمار غیررسمی بیشتر از این است.
معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه اضافه کرد: از این تعداد حدود ۵۰ هزار نفر در مقطع دکترا، حدود ۳۱ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۱۵ هزار نفر در مقطع کارشناسی سرگرم دانش اندوزی هستند.
وی اظهار نمود: از این دانشجویان ۵۱ درصد در کشورهای اروپایی، ۲۴ درصد در آمریکا، ۲۱ درصد در کشورهای آسیایی و بقیه در اقیانوسیه و آفریقا به تحصیل اشتغال دارند.
غفارزاده اظهار داشت: البته دانشجویان دیگری هم هستند که در دانشگاه های غیرمعتبر تحصیل می کنند و یا به نمایندگی های وزارت خارجه رجوع نکرده اند تا نام آنها در سامانه ثبت شده باشد.
معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه اظهار داشت: نیروهای جوان خارج از کشور، از سرمایه های انسانی ایران هستند که باید نهایت استفاده را از آنان بکنیم تا به قله های پیشرفت برسیم.
وی افزود: اولین مرحله اعزام دانشجویان ایرانی به خارج از کشور در سال ۱۱۹۰ شمسی با راهی شدن ۲ دانشجو به کشور انگلستان انجام شد.
گفتنی است؛ شانزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با حضور ۶۵ دانشجو اول مرداد در مشهد شروع شد و امروز به کار خود آخر می دهد.


منبع:

1401/05/06
13:26:14
5.0 / 5
167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است