معاون نهاد رهبری در دانشگاهها اعلام كرد:

برنامه دانشگاهها برای ایام محرم

برنامه دانشگاهها برای ایام محرم

دانشگاه فارسی: معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها باتوجه به نزدیکی ایام محرم و ایام زیارتی اربعین حضرت سیدالشهدا از ارسال سفارش نامه ای به دانشگاه ها خبرداد.حجت الاسلام مهدی فاطمی پور در گفتگو با خبرنگار مهر باتوجه به نزدیکی ایام محرم و ایام زیارتی اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین مقابل السلام، برنامه های نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها در این ایام را تشریح نمود.
وی افزود: برای ایام محرم، دانشگاه های مختلف، هر کدام برنامه ای دارند که بعضاً برای دانشجویان، اساتید و کارکنان خود بوده و مردم نیز از سطح شهر از این برنامه ها استفاده می نمایند، ما برای اینکه بتوانیم از ظرفیت ایام محرم بهتر استفاده نماییم، دو برنامه را پیش از محرم آغاز نموده ایم، نخستین برنامه، مربوط به مداحان و ستایشگران بود
وی اضافه کرد: مداحان هیئت ها را در تهران جمع کرده و یک جلسه آموزشی و هم افزایی برای آنها برگزار کردیم که به یک جمع بندی برسند که چطور از محرم امسال بهتر استفاده کنند با عنایت به این که بیش از دو سال است که از کرونا می گذرد و این مسئله موجب محدودتر شدن حضور مخاطب در جلسات شده است و این که چه برنامه هایی اجرا شود که این وضعیت جبران شده و جمعیت بیشتری از برنامه ها بهره مند شوند.
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد: برنامه دومی هم که اجرا شد ویژه دوستان رسانه ای و روابط عمومی هیئت ها بود که این برنامه هم یک دوره آموزشی بود تا افراد به یک هم افزایی برسند که به چه نحوی از ظرفیت صوت و تصویری برای اطلاع رسانی، تبلیغات و هم برای فرهنگ سازی در فضای مجازی استفاده نمود.
وی افزود: برنامه مداحان و ستایشگران هفته گذشته به پایان رسید و برنامه رسانه ای نیز در حال اجرا می باشد.
ابلاغ سفارش نامه نهاد به دانشگاه ها درباره استفاده بیش از ظرفیت ایام محرم و اربعین
وی از ارسال یک سفارش نامه به دانشگاه ها آگاهی داد و اضافه کرد: یک سفارش نامه ای برای دانشگاه ها ارسال شده که در این سفارش نامه جهت استفاده بهتر از ایام محرم، پیشنهادات و ایده هایی ارائه شده است.
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به تعدادی از موارد مهم این سفارش نامه اشاره نمود و اضافه کرد: در این سفارش نامه تاکید گردیده است که یک قرارگاهی در هر استان تشکیل گردد تحت عنوان «قرارگاه و هیئت های دانشجویی» و حداقل یک برنامه بزرگ دانشجویی در هر استان، علاوه بر برنامه هایی که دانشگاه ها برگزار می کنند، برگزار شود، چون تعدادی از دانشگاه ها هیئت ندارند و زمانی که یک برنامه استانی باشد می توانند از آن استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه قرارگاه مذکور در استانها شکل گرفته و دبیر آن نیز در هر استان تعیین شده است اضافه کرد: با عنایت به این که محرم امسال در تابستان بوده و تمام دانشجویان یک دانشگاه امکان حضور در برنامه های هیئت های دانشجویی را ندارند، به جهت اینکه بتوانند از مراسم هیئت دانشجویی دانشگاه خود بهره مند شوند، بحث استفاده از «ظرفیت فضای مجازی هم زمان» عنوان شد به شکلی که هیئت های دانشجویی بتوانند برای کسانی که امکان حضور ندارند، و یا این که دانشجوی دانشگاه هستند ولی محل سکونتشان در استان دیگر است پخش در فضای مجازی بصورت همزمان داشته باشند.
پخش همزمان برنامه های هیئت های دانشجویی در فضای مجازی فراهم شد
حجت الاسلام فاطمی پور اضافه کرد: بدین سبب سفارش شده هیئت ها هم زمان علاوه بر فضای حضوری، پخش در فضایی مجازی هم داشته باشند و مواردی از این مصادیق به دانشگاه ها سفارش شده است، در مورد اربعین نیز تعدادی از هماهنگی های اولیه انجام شده و ما باید بحث مجوز خروج دانشجویان را برای اربعین انجام دهیم.
پیگیری مجوز خروج از کشور دانشجویان برای اربعین
وی افزود: چون دانشجویی که برای اربعین از کشور خارج می شود باید مجوز خروج دریافت کند، تعداد دانشجویانی که از سفر معنوی اربعین بهره مند می شوند قابل توجه و ملاحظه است، مقدماتی فراهم گشته است که بتوانیم با کمک بسیج دانشجویی ثبت نامی را انجام دهیم تا دانشجویانی که قصد دارند از این سفر زیارتی استفاده کنند، بتوانند از تسهیلات مجوز خروج بدون اینکه خودشان درگیر وثیقه گذاری و مواردی دیگر بشوند، بتوانند استفاده کنند.
ایجاد اقامتگاه های دانشجویی در نجف، کربلا و مسیر نجف و کربلا
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها یاد آورشد: همین طور صحبت هایی داشته ایم که حمل و نقل کاروان های دانشجویان حداقل تا لب مرز صورت گیرد، در داخل کشور عراق به خاطر شرایط خاصی که در اربعین حاکم است و ازدحام جمعیت، ادامه مسیر بصورت کاروانی میسر نیست و باید افراد خود ادامه مسیر دهند، اما درحال برنامه برنامه ریزی هستیم که اقامتگاه هایی برای دانشجویان تدارک ببینیم تا هم پذیرایی شده و هم بتوانند استراحت کنند و هم همین طور بحث های فرهنگی نیز در همین اقامتگاه ها مطرح می شود. هم اکنون مشغول بررسی هستیم که ۳ اقامتگاه در نجف، کربلا، و بین مسیر ایجاد شود.
وی اضافه کرد: امسال از همکاران خود خواسته ایم تلاش کنند، مقدمات استفاده جمعیت بیشتری را فراهم آورند تا تعداد بیشتری از این فرصت معنوی بهره مند شوند، فرصتی که اصل بار آن برعهده خود افراد و شرکت کنندگان بوده و در عراق نیز بر دوش میزبانان و مردم شریف عراق است ولی ما باید بتوانیم از این فرصت پیش رو و از این فرصت معنوی حداکثر بهره برداری را داشته باشیم.
فراهم سازی مقدمات شرکت دانشجویان غیر ایرانی در مسافرت اربعین
حجت الاسلام فاطمی پور در باره شرکت دانشجویان غیر ایرانی در مسافرت اربعین اظهار داشت: تفاوتی ندارد، هر کسی بخواهد از این فرصت استفاده نماید، در فراهم سازی مقدمات آن کمک می نماییم و این اتفاق نیز رخ می دهد و تفاوتی بین دانشجویان داخلی و خارجی نیست و تسهیلاتی که پیش بینی شده برای همه دانشجویان است.
وی افزود: ما حدود صد هزار دانشجوی خارجی در کشور داریم که بیشتر آنها در عراقی هستند و خودشان در روزهای محرم و اربعین به کشور خود بازمی گردند و در میزبانی ها و در مواکبی که به استقبال زوار می روند، شرکت می کنند و با ایجاد غرفه های دانشگاهی در این رویداد مهم معنوی شرکت می کنند، تعداد زیادی از دانشجویان ما عراقی هستند مابقی کشورها هم مثل دانشجویان افغانی، یمنی، و کشورهای دیگر و دانشجویان سوریه ای اگر بخواهند از این فرصت استفاده کنند منعی وجود ندارد و مقدمات آن برقرار است.
ثبت نام کاروان های دانشگاهی اربعین توسط دانشگاه ها صورت می گیرد
وی درباره متمرکز بودن ثبت نام ها نیز اظهار داشت: ثبت نام متمرکزی برای دانشگاهیان وجود ندارد هر دانشگاه خود بصورت جدا از اساتید، دانشجویان، کارمندان و کاروان های خود ثبت نام می کند و تسهیلات را در نظر می گیرد و بعضاً وام هایی در نظر گرفته می شود و می توانند استفاده کنند ما سامانه متمرکزی برای این کار نداریم، دانشگاه ها مستقل هستند.
محدودیتی برای ثبت نام وجود ندارد
حجت الاسلام فاطمی پور اضافه کرد: با کمک بسیج دانشجویی، تشکل ها و دفتر نهاد نمایندگی رهبری این اتفاق در آن دانشگاه می افتد و هیچ محدودیتی برای ثبت نام وجود ندارد ان شاءالله خدا کمک نماید بتوانیم هر چه بیشتر خادم زوار حضرت سیدالشهدا باشیم.
وی درباره این که دانشگاهیان برای اعزام باید چند نوبت واکسن کرونا تزریق کرده باشند اظهار داشت: درباره این که چند نوبت زوار چند نوبت باید واکسن کرونا تزریق کرده باشند، تصمیماتی است که ستاد کرونا گرفته و ابلاغ می کند و هر تصمیمی که اتخاذ شود ما از آن تبعیت می نماییم، ابلاغ می شود و پیگیری می شود.


منبع:

1401/05/02
09:02:59
5.0 / 5
156
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است