یك هفته با آموزش عالی؛

از تایید سلامت کنکور ۱۴۰۱ تا هشدار دانشگاهیان درباره مضیقه بودجه

از تایید سلامت کنکور ۱۴۰۱ تا هشدار دانشگاهیان درباره مضیقه بودجه

دانشگاه فارسی: در هفته گذشته آموزش عالی با اخبار و حواشی مختلفی روبه رو بود؛ از خبر شناسایی 12 شبکه متخلف در کنکور 1401 و دستگیری 480 داوطلب متقلب تا تایید سلامت کنکور توسط هیات منتخب رییس جمهور.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، در جلسه دو هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی ستاد نقشه جامع علمی کشور گزارش و آماری درباب ظرفیت های رشته دندانپزشکی ارائه کرد و وزیر بهداشت نیز گزارش و نکات معطوف به احراز کیفیت را بیان کرد و قرار شد که موضوع به ستاد نقشه جامع علمی کشور ارجاع شود و با حضور وزیر بهداشت، رییس فرهنگستان علوم پزشکی، رؤسای کمیسیون های بهداشت، آموزش و اصل ۹۰ و متخصصان امر بررسی مجددی صورت گیرد.
براساس اعلام ستاد نقشه جامع علمی کشور قرار بود یکشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ جلسه ای با حضور تعدادی از اعضای ستاد نقشه جامع علمی کشور و وزیر بهداشت، معاون آموزشی وزیر بهداشت، روسای کمیسیون های آموزش و بهداشت مجلس اجرا شود تا آمارهای ارائه شده در حوزه ظرفیت دندانپزشکی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.
ماده واحده افزایش ظرفیت دانشجوی دندانپزشکی تصویب شد
همچنین توافق شده بود نتیجه این جلسه و یکسان سازی آمارها در جلسه روز سه شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود. با وجود این که زمان جلسه توسط شخص وزیر بهداشت تنظیم شده بود، معاون آموزشی این وزارتخانه دو ساعت مانده به جلسه و وزیر بهداشت ۴۰ دقیقه مانده به شروع جلسه، آنرا لغو نمود.
در نهایت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه ۸۶۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام نمود: ماده واحده تقویت زیرساخت های وزارت بهداشت در زمینه آموزش پزشکی و دندانپزشکی همراه با افزایش ظرفیت دانشجوی دندانپزشکی تصویب گردید.
شناسایی ۱۲ شبکه متخلف در کنکور ۱۴۰۱/ دستگیری ۴۸۰ داوطلب متقلب
همزمان با برگزاری کنکور سراسری اخباری در خصوص دستگیری افرادی که در زمینه وسایل الکترونیکی برای تقلب بهره برده بودند و همین طور عوامل گروه هایی که مبادرت به فروش سؤالات جعلی کنکور منتشر گردید. بعد از حواشی مربوط به کنکور ۱۴۰۱، عبدالرسول پورعباس در برنامه تلویزیونی صف اول از شناسایی ۱۲ شبکه متخلف در کنکور ۱۴۰۱ و دستگیری بیش از ۴۸۰ داوطلب متقلب آگاهی داد.
تا جلسه آزمون هیچ کس سوالات را ندیده است
وی درباره تقلب در کنکور سراسری نیز این توضیح را داد که همه آزمون ها تقلب دارند اما تقلب به مفهوم افشای سوالات یعنی این که پیش از آزمون به سوالات دسترسی داشته باشند در کشور امکان ندارد. تا اینجا می توان قسم خورد که تا حالا اتفاق نیفتاده است. تا جلسه آزمون هیچ کس سوالات را ندیده است.
هیات منتخب رییس جمهور سلامت کنکور ۱۴۰۱ را تایید کرد
با توجه به حواشی مطرح شده، رییس جمهور گروهی را به ریاست معاون اول رییس جمهور مأمور تحقیق و بررسی دقیق ابعاد و برخی شبهات مطرح شده درباره کنکور ۱۴۰۱ کرده بود که در پی بررسی های انجام شده گزارش بررسی های هیئت منتخب اعلام گردید. این هیات ۱۵ تیرماه اعلام کرد؛ سلامت کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ در تمامی رشته ها و گروه ها مورد تأیید قطعی است.
در قسمتی از این گزارش آمده است؛ باتوجه به پیش بینی های چند لایه کنترلی و امنیتی و اشراف کامل دستگاه های نظارتی و شناسایی تجهیزات الکترونیکی که بکارگیری آنها در جهت ارتکاب تخلف و تقلب متصور بوده و نیز برخورد قاطع با این گروه محدود از داوطلبان به هنگام ورود به حوزه ها و همین طور در ساعات بعدی برگزاری آزمون، با اطمینان ابراز می دارد که هیچ حقی از هیچیک از داوطلبان تضییع نشده و سازمان سنجش آموزش کشور و برگزار کنندگان کنکور در جهت حفظ حقوق داوطلبان و رعایت عدالت آموزشی تمامی تلاش خودرا بکار گرفته اند.
تحت پوشش قراردادن ۵۰ درصد دانشجویان روزانه در خوابگاه ها
مسعود گنجی رییس صندوق رفاه دانشجویان از هدف گذاری صندوق رفاه دانشجویان برای تحت پوشش قراردادن ۵۰ درصدی دانشجویان روزانه در خوابگاه ها آگاهی داد. او البته اصرار کرد که خوابگاه ها باید از نظر کیفی هم از سطح قابل قبولی برخوردار باشند. او این وعده را داد که در آینده نزدیک شاهد نهضت خوابگاه سازی در کشور خواهیم بود.
تهران و البرز تعطیل شد/ برگزاری امتحانات در دو دانشگاه
عابد ملکی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران ۱۲ تیرماه اعلام نمود به سبب آلودگی هوا، ادارات، مهدکودک ها، دانشگاه ها و تمام مقاطع تحصیلی استان تهران به استثنای دو شهرستان دماوند و فیروزکوه دوشنبه (۱۳تیر) تعطیل می باشد. البته تاکید شد باتوجه به برگزاری امتحانات، معاونت آموزشی دانشگاه ها آخرین تصمیم گیری ها درباره لغو یا برگزاری امتحانات را اعلام خواهند کرد.
در همین راستا یکی دو دانشگاه امتحانات را طبق زمانبندی پیش بینی شده برگزار کردند؛ دانشگاه صنعتی شریف در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ پیرو اعلام تعطیلی ادارات و مراکز آموزشی استان تهران و باتوجه به اختلالاتی که تعویق امتحانات در برنامه ریزی دانشجویان و اساتید ایجاد خواهد کرد، به اطلاع می رساند تمامی امتحانات پایانی فردا دوشنبه ۱۳ تیرماه طبق برنامه ی زمان بندی قبلی بصورت حضوری برگزار خواهند شد.
دانشگاه آزاد نیز اعلام کرد؛ امتحانات دانشجویان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بنا بر برنامه قبلی دایر است؛ بدین سبب عوامل برگزارکننده امتحانات در این واحدها حضور داشته باشند.
همچنین بر طبق اعلام دانشگاه تهران، برگزاری کلیه آزمون های اختتام نیمسال تحصیلی جاری در واحدهای مختلف دانشگاه به روز شنبه ۱۸ تیر ماه ۱۴۰۱ (در همان ساعت، مکان و شرایط اعلام شده قبلی) موکول شد.
اداره کل منابع انسانی دانشگاه تهران نیز در پی تعطیلی روز دوشنبه، اعلام نمود: زمان مصاحبه داوطلبان استخدام در دانشگاه تهران که ۱۳ تیر ماه به عنوان تاریخ شرکت در مصاحبه ایشان تعیین شده بود، به روز سه شنبه ۱۴ تیر ماه موکول شد.
امتحانات دانشگاه خوارزمی به ۱۸ تیر موکول شد
دانشگاه خوارزمی نیز اعلام کرد؛با توجه به مصوبه کارگروه اضطرار آلودگی هوای استانهای تهران و البرز، کلیه امتحانات تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاه در پردیس های تهران و کرج در روز دوشنبه ۱۳ تیرماه ۱۴۰۱ لغو به روز شنبه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۱ منتقل شد.
این دانشگاه همین طور اعلام نمود: امتحان جامع دانشجویان دکتری به تشخیص دانشکده مربوطه در بازه زمانی سه شنبه ۱۴ تیر لغایت چهارشنبه ۲۳ تیر برنامه ریزی و صورت گیرد.
برگزاری جشنواره فارابی با حضور رییس جمهور
در هفته گذشته، آئین اختتامیه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با معرفی برگزیدگان این رویداد علمی روز سه شنبه، ۱۴ تیرماه با حضور رییس جمهور در سالن اجلاس سران اجرا شد. نماینده دانشجویان نمونه وزارت بهداشت در این جشنواره، خواهان بازبینی امتیازات مادی و معنوی تخصیص یافته به دانشجویان نمونه کشوری و اختصاص سهمیه جذب هیات علمی برای دانشجویان شد.
تقاضای جایگزین کردن سربازی با پروژه جایگزین خدمت برای دانشجویان
او در بخش دیگر از صحبت های خود اظهار داشت: تقاضای جایگزین کردن سربازی الزامی با پروژه جایگزین خدمت برای دانشجویان مقطع کارشناسی و تسهیل اجرای آن برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری را داریم.
نامه فرهاد دانشجو به رییس جمهور/ هشدار درباره کمبود حقوق اساتید و خطر مهاجرت
رئیس دانشگاه تربیت مدرس در نامه ای به رییس جمهور به کمبود حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی، مهاجرت اساتید و مضیقه بودجه دانشگاه ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص اشاره نمود و نسبت به خطر مهاجرت اساتید جوان و نخبه کشور هشدار داد. در قسمتی از این نامه آمده است؛ رؤسای دانشگاه های برتر درخواست دارند تا دستور فرمائید اول، بودجه دانشگاه ها هر ماه به طور یک دوازدهم محاسبه و بدون فوت وقت پرداخت گردد و تحت هیچ شرایطی در هر ماه کمتر از یک دوازدهم تخصیص داده نشود.
دوم، برای تجهیز لابراتوار ها، اعتبارات مازاد دیگری خارج از بودجه مصوبه سالانه بطورمثال بوسیله تامین اعتبار از حساب ذخیره ارزی پیش بینی شود سوم، متمم بودجه به میزان حداقل پنجاه درصد برای جبران کمبودهای دانشگاه پیش بینی شود آمادگی اینجانبه و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.
حتی یک ریال در زمینه رفاهی بودجه دریافت نکردیم
مهدی واحدی معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگویی که با خبرنگار مهر داشت، اعلام نمود در سال ۱۴۰۱، حتی یک ریال بابت هزینه های رفاهی در ۱۴۰۱ دریافت نکردیم. او همین طور اظهار داشت: در صورت عدم تخصیص بودجه امکان ارائه خدمات رفاهی از شهریور به دانشجویان وجود ندارد. تا حالا با بودجه هایی که سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه به دانشگاه تخصیص داده، امورات را گذرانده ایم؛ همین حالا معاونت دانشجویی بیش از ۱۰ میلیارد تومان بابت تهیه اقلام مواد اولیه و همین طور به پیمانکاران بدهکار هستیم.

1401/04/19
14:53:17
5.0 / 5
171
تگهای خبر: آموزش , اساتید , بهداشت , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است