رییس دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران:

بنیان های نظری غرب متلاشی شده است

بنیان های نظری غرب متلاشی شده است

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه بنیان های نظری غرب متلاشی شده است اظهار داشت: انقلاب امام خمینی (ره)، یک معادله جدید در دنیا است؛ معادله ای در خصوص این که می شود دنیا را با تاکید بر گزاره های دینی عوض کرد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، غلامرضا جمشیدیها روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه همایش ملی «امام خمینی، انقلاب اسلامی و پیوندهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی میان جوامع مسلمان» اضافه کرد: انقلاب اسلامی یک سرفصل جدید در تاریخ بشریت بود و نمی گردد آنرا بعنوان یک انقلاب عادی در نظر گرفت؛ چون بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بر محورهایی تاکید داشت که اصلاً در مکاتب علمی امکان دارد آنرا ندیده باشند.
وی اضافه کرد: در دورانی دانشجویی هیچ وقت نقش مذهب را در انقلاب توضیح نمی دادند. نظریه ای که در زمان ما خیلی مشهور بود، دین را افیون ملت ها می دانست، اما امام خمینی (ره) سبب شد همه نظریه های غرب فرو بپاشد و غرب که در ظاهر زمانی خیلی قوی بود، حالا بنیان های نظری اش متلاشی شده و فروریخته است.
جمشیدیها در بخش دیگر سخنانش خاطرنشان کرد: ما نسل پنجاه وهفتی و همچنان پای کار هستیم. امیدواریم نسل جدید بتوانند بر معیارهایی که امام راحل و مقام معظم رهبری تاکید دارند استوار باشند و همان مسیر را ادامه دهند. این یک سرفصل جدید در تاریخ بشری است. هیچ کس در این حوزه فکر نمی کرد که یک فرد تنها و یک تنه از سلسله انبیا بیاید و در حالیکه در ظواهر امر هیچ امکانی نبوده است، کلامی را بگوید و همه آن هم محقق و بر همه پیروز شود.

توجه به نیروی بی انتها امت از خصوصیات بارز تفکر امام خمینی (ره) بود
در ادامه این همایش، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن قاضوی اظهار داشت: امام راحل پیش از این که بنیانگذار یک نظام اسلامی و یک قهرمان همیشه پیروز عرصه نبرد با ظلم و استکبار باشد، یک انسان کامل با برترین خصوصیت های یک انسان کامل بود؛ یعنی اول مسیر خودسازی را طی کرد و بعد وارد محدوده اجتماع شد.
رییس این همایش، ایمان و اتکاء به قدرت لایزال الهی و خدامحوری امام خمینی (ره) را خصوصیت محوری امام در زندگی فردی، اجتماعی و مبارزات سیاسی امام (ره) دانست و اظهار داشت: امام خمینی (ره) همیشه به یاد خدا بود و با توکل به ذات اقدس ربوبی حرکت می کرد.


وی از شجاعت بعنوان خصوصیت بعدی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نام برد و به بیان رهبر معظم انقلاب در مورد شجاعت امام اشاره نمود و اظهار داشت: مقام معظم رهبری، یگانه رمز پایداری انقلاب اسلامی را در آینده حفظ روحیه شجاعت برشمرده اند.
قاضوی در ادامه درمورد صلابت و قاطعیت امام راحل، عنوان کرد: امام در تمام بحران ها و رویارویی های قبل و پس از انقلاب اسلامی، قاطعانه ظاهر شدند. با وجود این که دشمنان و استکبار جهانی که از انقلاب امام و جنبش جهانی که امام در دنیای معاصر بوجود آورده بود به وحشت افتاده بودند و با تمام قوا و ابزارهایی از قبیل جنگ نظامی، حصر اقتصادی و انواع و اقسام دشمنی ها به مقابله با امام و نظام برخاستند، اما تمام این دشمنی ها ذره ای در صلابت و اراده این رادمرد الهی خللی ایجاد نکرد.
رییس دانشکده اندیشه و معارف اسلامی ساده زیستی را دیگر خصوصیت مهم و شاخص امام خمینی (ره) برشمرد و اظهار داشت: زهد امام از خصوصیت های بارز ایشان است. امام راحل ۱۴ سال در نجف اشرف در یک خانه ۵۰ متری استیجاری زندگی کرد و پس از بازگشت به ایران هم در یک خانه محقر در منطقه جماران اقامت داشت.
وی همینطور «تکیه بر مردم» را از خصوصیت های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برشمرد و اظهار داشت: توجه به نیروی بی انتها امت برای مبارزه با دشمنان اسلام، یکی از خصوصیات ویژه و بارز تفکر امام بود. عدالت خواهی، ظلم ستیزی و پشتیبانی از مستضعفان، تجدید حیات اسلام، استقلال و خوداتکایی و تاکید بر قدرت و نیروی مردم از خصوصیت های ایشان بود. امام (ره) همواره می فرمودند که هیچ ملتی نمی تواند استقلال پیدا کند، مگر این که خودش را بفهمد.
قاضوی از توجه به حقیقت های اجتماعی زمان خود و نفی تز جدایی دین و از سیاست بعنوان دیگر خصوصیت های امام خمینی (ره) نام برد.
همایش ملی امام خمینی، انقلاب اسلامی و پیوندهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی میان جوامع مسلمان به همت مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران در دانشکده علوم اجتماعی برگزار شد.


منبع:

1401/03/25
23:45:51
5.0 / 5
186
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است